Merhaba , 7 ay önce borç verdiğim bir bayan şahıstan borcumu geri istedim ancak vermeyeceğini söyledi. Bunun üzerine daha önceden tanıdığım babasını aradım durumu izah ettim, ancak babası abisimisin babası mı? niye verdin diyerek sitem edip kapadı. Ancak bir sonuç alamadığımdan şahıs ile tekrar iletişime geçtim ancak heryerden engellediği için başka bir hesap açıp oradan yazdım. Babasının bu şekilde dediğini parayı verdiğimde ilişkimiz olduğu için babasına ilişkimiz olduğu dönemde verdiğimi ileteceğimi söyledim. Ancak şahıs hakaret,tehdit ve santajdan dolayı şikayetçi olmuş. Göz altına alındım yukarıdaki yaptığım herşeyi ifade olarak verdim. Daha sonra savcılık tarafından serbest bırakıldım. Bu süreçte cep telefonumu da kendim incelenmesi için teslim ettim. Daha sonra hazırlık aşamasındayken dosyanın bir fotokopisini aldım ancak şahsın bana ait olarak sunduğu mesajlar bana ait olmadığını anladım. Bir dilekçe yazarak bu duruma itiraz ettim, telefonumun incelenmesi talebimde bulundum. Ancak savcı , mesajları ve yukarıdaki ifademe göre suçu kabul ettiğimi söyleyerek santaj, görüntülü ve yazılı mesaj ile hakaret,hakaret suçlarından iddianame hazırlamış. Ancak mahkeme red etmiş bu sefer savcı itirazda bulunmuş ve üst mahkeme davanın açılma kararı vermiş. Bu süreçte maddi durum yetersizliğinden dolayı avukat tutmadım, kendi savunmamı dilekçemi kendim yaptım. Sizlere sorularım ise;

1- Şahsın daha önceden tanıdığım babasını arayarak kızına verdiğim parayı istemem şantaj suçu mudur?
2- Bu süreçte şuan asliye ceza mahkemesinden yargılanıyorum, adli yardım isteme olanağım var mı?
3- 7 aydır cihazım incelenmeden öylece orada vermeleri için dilekçe yazıyorum ama bir dönüş olmuyor?
4- Dosyanın seyri nasıl bir şekilde olur?
5- Cihazımı geri almak ve davanın seyri için nasıl bir yol izleyebilirim?

Teşekkürler , İyi çalışmalar..