+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: Banka emekli maaşının hepsine bloke koyabilir mi

Banka emekli maaşının hepsine bloke koyabilir mi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Banka emekli maaşının hepsine bloke koyabilir mi

Alıntı Seyhanardalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Muvafakatı iptal etme şansımız olur mu peki varsa
    Evet muvafakatı iptal edebilirsiniz.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hukuki NET Güncel Haber

Banka emekli maaşının hepsine bloke koyabilir mi konulu yargıtay kararı ara
    Banka emekli maaşının hepsine bloke koyabilir mi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Nasıl iptal edebiliriz peki ne yapmam gerekir

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Muvafakatı nasıl iptal edebiliriz bankaya acaba ?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bankadan kredi çektiniz ve ödeyemediniz, kredi taksitlerinizin maaş hesabı ızdan ödeniyordu kredi sözleşmesi gereği. Şimdi bu taksitlerin maaş hesabınızdan ödenmesine dair muvafakati mi iptal etmek istiyorsunuz?
    Edemezsiniz, ancak kredi borcunuzun tamamını ödemeniz durumunda artık geçersiz duruma gelir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    422
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Bu konuda Erdogan Bey'e katilmiyorum.

Oncelikle beyan edilen sorun, kredi taksitlerinin maastan kesilmesi degil. Borcu oldugu gerekcesi ile emekli maasinin tamamina bloke konulmasi. Zor kullanma tekeli devlete aittir ve banka herhangi bir icra karari olmadan maasa el koyamaz. Insanlarin paralarini bankaya emanet etmesi, bankanin bu emanete istedigi zaman husumet yoneltmesini hakli cikarmaz. Kaldi ki, icra bile olsa, haciz dahi gelse amiyane tabir ile "donuna kadar alma" olayi olamaz. Insanlara insanlik onuru ile yasayacak miktarda para birakilmasi gerekir. Bu durum tamamen hukuksuz oldugu icin bankalar sozlesmelerin arasina bu tarz maddeler koyarak kendilerini hakli cikarmaya calisiyorlar. Kredi sozlesmesini gectim Bankacilik Hizmetleri Sozlesmesine bile bu tarz maddeler konuluyor. BHS'ler ozetle, bankanin hata yapabilecegi ama hata sonucu zarar olursa bunu sizden faiz ile tahsil edebilecegi, hata unutma olursa bankaya husumet yoneltilemeyecegi, bankanin verdigi kagitlarin delil baslangici dahi sayilmayacagi, banka kayitlarinin kesin delil sayilacagi, bankanin gonderdigi e postalarin tebligat yerine gececegi, musterinin tum yasal haklarindan vazgectigi, maasinin, emekli ayliginin tamamina el konulabilecegi.... Simdi on yasinda cocugu bakkala gonderirken bile bu tarz cumle olmaz. Bankalar bu konuda cok agresif bir sekilde musterilerini magdur ediyor ve yasalari acikca ihlal ediyorlar.

Ote yandan, kredi taksidinin zorla otomatik odeme yoluyla odenmesine de karsiyim. Kisi bankasina istedigi gibi talimat verebilir. Kendisi odemek istiyorsa kendisi oder. Odemeyip sonuclarina katlanmak istiyorsa odemeyip sonuclarina katlanir. Otomatik odeme talimati sart kosulamaz yasada da yeri yoktur. Nasil ki bireyler borc verdiklerinde borclularinin paralarini gelirlerini kontrol edemiyorlarsa, bankalarda gorevlerini kotuye kullanarak ve yasalari ihlal ederek kendi alacaklarini kendileri zorla alamazlar.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı nina rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu konuda Erdogan Bey'e katilmiyorum.

Oncelikle beyan edilen sorun, kredi taksitlerinin maastan kesilmesi degil. Borcu oldugu gerekcesi ile emekli maasinin tamamina bloke konulmasi. Zor kullanma tekeli devlete aittir ve banka herhangi bir icra karari olmadan maasa el koyamaz. Insanlarin paralarini bankaya emanet etmesi, bankanin bu emanete istedigi zaman husumet yoneltmesini hakli cikarmaz. Kaldi ki, icra bile olsa, haciz dahi gelse amiyane tabir ile "donuna kadar alma" olayi olamaz. Insanlara insanlik onuru ile yasayacak miktarda para birakilmasi gerekir. Bu durum tamamen hukuksuz oldugu icin bankalar sozlesmelerin arasina bu tarz maddeler koyarak kendilerini hakli cikarmaya calisiyorlar. Kredi sozlesmesini gectim Bankacilik Hizmetleri Sozlesmesine bile bu tarz maddeler konuluyor. BHS'ler ozetle, bankanin hata yapabilecegi ama hata sonucu zarar olursa bunu sizden faiz ile tahsil edebilecegi, hata unutma olursa bankaya husumet yoneltilemeyecegi, bankanin verdigi kagitlarin delil baslangici dahi sayilmayacagi, banka kayitlarinin kesin delil sayilacagi, bankanin gonderdigi e postalarin tebligat yerine gececegi, musterinin tum yasal haklarindan vazgectigi, maasinin, emekli ayliginin tamamina el konulabilecegi.... Simdi on yasinda cocugu bakkala gonderirken bile bu tarz cumle olmaz. Bankalar bu konuda cok agresif bir sekilde musterilerini magdur ediyor ve yasalari acikca ihlal ediyorlar.

Ote yandan, kredi taksidinin zorla otomatik odeme yoluyla odenmesine de karsiyim. Kisi bankasina istedigi gibi talimat verebilir. Kendisi odemek istiyorsa kendisi oder. Odemeyip sonuclarina katlanmak istiyorsa odemeyip sonuclarina katlanir. Otomatik odeme talimati sart kosulamaz yasada da yeri yoktur. Nasil ki bireyler borc verdiklerinde borclularinin paralarini gelirlerini kontrol edemiyorlarsa, bankalarda gorevlerini kotuye kullanarak ve yasalari ihlal ederek kendi alacaklarini kendileri zorla alamazlar.
    100% haklısınız, aynı düşüncedeyim.
    Ancak;
    kişinin 2 telefon hattı olabilir, 2sinin de fatura borcu oluştuğunda ikisini de ödemesi gerekir. Her ikisi için de otomtik ödeme talimatı olabilir ve tarih geldiğinde hesapta yeterli bakiye varsa , otomatik ödeme talimatı gereği o borç ödenir.
    Kişinin 2 elektrik aboneliği olabilir, her ikisinin de ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verebilir, tarihi geldiğinde hesapta yeterli bakiye varsa,o borçlar otomatik olarak ödenebilir.
    Kişinin ödeyemediği ve takibe düşmüş bir brcu olabilir, ilgili avukatla anlaşarak ödeme taahhüdünde bulunabilir, maaşından 1/4 ünden fazlasının kesilerek ödenmesine muvafakat verebilir.
    Kişinin maaşının 1/4 ünden fazlasına karşılık gelen miktarda nafaka borcu olabilir ve bu icra yoluyla tahsil ediliyor olabilir, maaş ödeme günü önce nafaka kesintisi yapılır ve kalanı banka hesabına maaş olarak ödenir.

Şimdi bu noktada;
    bankaya yatan maaşta,
    telefon faturaları ödemeleri, elektrik faturaları ödemeleri, kira ödemeleri talimatları yanında kredi taksit ödemeleri talimatları da mevcutken,
    bankanın diğer tüm ödeme talimatlarını , hesapta yeterli bakiye varsa gerçekleştirmesi gerekirken,
    onlar tamam ama kredi taksit ödemeleri için otomatik ödeme talimatı alınamaz demek nasıl mümkün olabilir ki? Bence bu noktada yanlış düşünüyorsunuz.

Bildirilen sorunun adı maaşın tamamına bloke konması,
    Bugün enn aptal bankacı dahi emekli maaşına boyle bir bloke konamayacağını biliyor.
    O nedenle yapılan işlemin bloke işlemi olmadığını , yanlış tanımlandığını düşünüyorum.
    2 kredi taksidi ve 1 kredi kartı ödeme tarihleri maaş ödeme tarihinden bir kaç gün önce olsa, bankaya yatan ilk paradan bunların tahsil edilmesinde , bekleyen borcun ödenmesinde yanlış olan tarafı göremiyorum açıkçası.
    Tıpkı, o an kredi çekerken aylık ödemelerimiz toplamının alacağımız maaşı geçmesine rağmen o an tek odaklandığımız şey olan o nakite bir an önce ulaşabilme düşüncemizle önümüze konan o kağıtların ne olduğuna bakmaksızın 30sn içinde 40 tane imzayı atarken yapıtığımız hatayı görmediğimiz gibi....

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Erdoğan bey farklı bi açıdan bakmak istemiş ama dediğiniz gibi değil durum ve ödemelerim maaşımı geçmediği halde bu duruma banka tarafından sürüklendim maaştan kesinti değil direk hesap blokeli bunu tekrar tekrar sordum bankaya her 2 halde suç ama işte gelin bunları bankaya anlatın benim ricam muvafakatı iptal edebilir miyim edemez miyim yada nasıl bi yol izlemeliyim cevaplarınız için çok teşekkür ederim

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    422
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Once Seyhan Bey'e cevap vereyim.

Muvafakati iptal edebilirsiniz. Bankaya yazili olarak basvurun, butceniz varsa noter araciligi ile yoksa taahhutlu posta ve faks yolu ile yapin. Yazili bavurunuzda, hesabiniza ve/veya maasiniza bloke veya kesinti konulmasini istemediginizi. Yapilan islemin hukuksuz oldugunu, hicbir kesintiye muvafakatinizin olmadigini acikca belirtin ve yapilan isleme kesin olarak itiraz edin.
    Daha once cevap vermistim. Bundan sonra THH ve TBB MHH surecleri var ama oncelikle itiraz etmelisiniz. Isterseniz maasinizi baska bir bankaya gecirebilirsiniz ancak promosyon aldiysaniz bu durumda bu promosyonu geri alacaklardir.

Erdogan Bey oldukca uzun cevap yazmis. Deger verip yazdiginiz icin tesekkurler.

Bankalar konusunda malesef bilgiliyim ve biraz da duygusal davraniyorum. Sanirim ifade edemedim. Bankalar kredi icin otomatik odeme talimati elbette alabilir. Ama bu talimati "zorla" alamazlar. Durumunuzdan yararlanarak kredi alirken otomatik odeme talimati aldilar diyelim. Daha sonradan bu talimati iptal etmek isterseniz reddedemezler. Bu talimati reddetmeleri 5411 sy kanuna aykiri. Malesef ulkemizde bankalar mevzuati acik sekilde ihlal ediyorlar, musterileri aleyhine islem yapiyorlar. Sube personelleri malesef zaten yetersiz ama bircok bankanin genel mudurlugu dahi kanuna uymuyor. Ornek vereyim, basit bir dekont icin bankama defalarca basvurdum. internetten alabilirsiniz, istediginiz subemizden alabilirsiniz (ki bu laf subemizden alamazsiniz anlaminda kullaniliyor)....banka ile yazismalar, genel mudurluk safhasindan sonra altina her tur hatayi yapabileceklerine, elimdeki belgenin delil baslangici dahi sayilamayacagina, banka kayitlarinin esas olduguna dair serh yazdiklari imza yerine cizgi attiklari bir kagit verdiler. Subelerine ve Genel mudurluklerine iki ayri ihtarname, TBB ve BDDK asamalarindan sonra nihayet imza attiklari bir belge alabildim ki bu belgeyi vermek 5411 e gore yasal yukumlulukleri. Bu dediklerim sadece bir islem dekontu icin, dusunun ki herkes bu sekilde masraf ve inat edip bu sekilde hakkini arar mi.

Bankalar aslinda otomatik odeme talimatini alacaklarini sorunsuz almak icin degil fazla tahsilat yapmak icin alirlar. Kardesimin yasal vekiliyim ve kendisi normalde kullanmadigi bir bankadan konut kredisi aldi ve her ay borcunu maas bankasindan EFT yapiyor. Hesaplarini kontrole gittim, her ay duzenli olarak erken yatirmis ve para 2-3 gun hesapta beklemis. Ben orada iken hemen tahsil etmelerini istedim ve 2 gun erken aldigi para icin 1 lira 5 kurus kadar indirim yapti. Bu indirimi yapmak 6502 geregi bankanin zorunlulugu ve acikcasi bircok banka bu indirimi yapmiyor. Bankacidan kredi hesabinin IBANi ni istedim, vadesiz ile ayni dedi. Uzatmayayim biraz direnme sonucunda dogrudan kredi hesabina ait bir IBAN bulmalarini sagladim. Simdi artik kardesim dogrudan bu IBAN'a havale yapiyor ve erken odedigi icin indirim aliyor. Bizler sinirli gelirimizle 1 lira icin ugrasmayiz, ancak bankalar 2 kurus eksik icin kredi taksidini odenmedi kabul ediyor. O 1 lira 5 kurusluk parada 120 aylik bir konut kredisinde 12 liradan fazla yapar, banka icin degerlendirecek olursak bankanin her ay musterilerine yapmadigi indirim tutari toplamda cok ciddi bir tutar eder. Gene kardesime bu kredi ile beraber bir de Kredili Mevduat Hesabi acmislar ki bunun da amaci kredinin geciken taksidini buradan tahsil edip yuksek faizden borcluyu daha fazla borclandirmak temerrudu 1 ay geciktirerek, hem daha fazla temerrut faizi hemde KMH faizi elde etmektir.

Bankalardan borc almayi insanlar arasi borc alip vermekten farkli gorurum. Zira insan iliskilerinde guven, iyi niyet, dostluk vs bir bag vardir. Ancak banka beni sevdigi veya Allah rizasi icin bana para vermez. Banka bana para satarak, sattigi bu paradan para kazanmak icin bana para verir. Isi budur ve profesyoneldir. Verip vermeme tamamen bankanin insiyatifindedir. Devletten buradan hem vergi alarak para kazanir hem de sigorta fonu ayrilir. Butun bu masraflari da elbette banka musterisi oder. Banka musterisi hem butun masraflari oder, aldigi her hizmet icin para oder, hemde borclu diye ezik bir konumda gorulur. Halbuki borclu aslinda patrondur. Krediyi takip etmek 5411 e gore bankanin sorumlulugudur. O kredi temerrude dusmeden borclu ile temasa gecip ikaz edebilirdi. Faiz kabul edilebilir bir seviyede iken mudahalede bulunabilirdi. Kaldi ki cok basit bir islemle alacagini saglikli tahsil edebilirdi. Kisinin maas musterisi oldugu belli, borcunu da maasi ile odeyecek. Otomatik odeme talimati da almissin. Ne diye kredinin taksitlerinin odeme gununu tam maas gunune denk getirmezsin ki? Eger boyle yapsa idi, borclu daha parasini alip harcamadan zaten taksidini odemis olurdu. Ama bu is onlar icin karli degil, hem bu ayarlama ile erken odeme oldugu icin faiz duser, hemde gecikme olmadigi icin yuksek faiz alinamaz.
    ve malesef banka personelinin de kalite ve egitim seviyesi oldukca dusuk. Hicbir finans ve bankacilik egitimi olmayan cok sayida bankaci var. Bazi ozel bankalarin subelerine gittiginizde genel profil su sekildedir. Alimli birkac genc kadin calisan ve sube durumuna gore bir mudur. Bankacilikta yonetici seviyesi de genelde erkektir. Simdi bu kadinlar belli bir yasi gecince vurmadiklarina gore bu kadinlara ne oluyor? Ozellikle dusuk egitim seviyesinde alinan presentibil kadinlar basit bir bilgisayar bilgisi ve kredi egitimi ile oturup butun gun kredi veriyorlar ki son uc yil haric bankalar insanlara deli gibi kredi ve kredi karti pazarladi. Bu calisanlara hedefler konularak mobbing uygulanir. Bu sekilde de bu insanlar belli bir yastan sonra bu isten ayrilir. Hatirlarsaniz ozel bir bankada calisan orta yasli bir kadin gectigimiz senelerde intihar etmisti ki bu basina yansiyan bir olay oldugu icin cok konusuldu. Kadin aile gecindirdigi icin isinden ayrilamadi, ancak baskiya da dayanamayarak intihar etti. Bu insanlar sube kapandiktan sonra da cok ciddi bir mesai yaparlar ve en az iki saat surer bu mesaileri. Ayrica isleri normalde de psikolojiyi bozar niteliktedir. Buyuk paralar ile oynayip, sik bir sekilde giyinen ve luks yasantisi olan insanlarla muhattap olduktan sonra 2000 tl maasa talim ediyorlar ve calisma kosullari her gecen gun agirlasiyor. Her neyse uzatmayayim, kisacasi bankalarda duzgun finans egitimi olan, gercekten bankacilik yapan personel sayisi da aslinda cok az ve bu insanlarin uzmanlastigi tek konu yukarida anlattigim sekilde insanlari borclandirmak.

Kusura bakmayin ben biraz uzattim ama sanirim anlasilmistir. Ben bu konuda biraz duygusal davranabiliyorum.

Reklam olmasin, ulkemizde yasalara uyan ve nispeten duzgun calisan bankalarda elbette var.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevabınız için çok teşekkür ederim perşembe günü bankada çalışan vasıtasıyla yazılı bi itirazda bulundum genel müdürlüğe ne kadar beklemem gerekiyor THH TBB ve MHH süreçleri için ve kendimde posta ve faks yoluyla başvurmalı mıyım ve ne yazmam gerekir kusura bakmayın daha önce böyle bişi başıma gelmedi bilmiyorum bu yüzden şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konu hakkında görüşleri olan var mı acaba nasıl bir yol izlemeliyim

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon