Değerli avukat arkadaşlarım,
Kamuda inşaat mühendisi olarak görev yapıyorum. Görev gereği gidilen seyahatlerde malum olduğu üzere yolluk (harcırah) dolduruluyor. Uçak biletlerimiz bazen müteahhit firma bazen seyahat acentesi tarafından alınıyor. Geri deme yapmadan önce yolluk doldurulup sonrasında geri ödeme yapılıyor. Bu durum çalıştığım kurumun tamamında böyle. Ancak bir şikayetçi tarafından geri ödeme yapılmadığına ilişkin olarak teftişe dilekçe sunuyor ve konu savcılığa intikal ediyor. Savcı harcırahın neden uçak biletleri ödenmeden yazıldığı üzerinde duruyor. Yani önce bütün ödemeleri yaparsınız sonra harcırah yazılır diyor. Bu arada şikayetin konusu gerçeğe aykırı belge düzenleme. Bu durumda yardımınıza ihtiyacım var. Resmi belgede sahtecilik suçlarının cezasına baktım ancak benim durumum hiçbirisine girmiyor gibi. Sonuçta belge gerçek, uçak biletleri kullanıldı ve o seyahatlere gidildi. Tek sorun erken belge düzenleyip para daha harcanmadan tahsil etmek. Kanun maddelerini okudum. Lütfen maddeleri değil en olumsuz durumda nasıl bir cezanın uygulanacağını yazarsanız çok mutlu olurum. Ayırca HAGB verilir mi? Emeğiniz için şimdiden teşekkürler.