+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Kredi Hayat Sigortası ve Zamanaşımı Defi

Kredi Hayat Sigortası ve Zamanaşımı Defi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2019
  Nerede
  Aydın
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Kredi Hayat Sigortası ve Zamanaşımı Defi

  Merhaba;

  Annemin 2011 yılında çekmiş olduğu ve SGK aylığını ve buna bağlı aylık dökümünü garanti olarak gösterdiği tüketici kredisinin borcuna ait icra dosyasını UYAP tan kontrol ederken 13.03.2019 da öğrendim. Annem 24.10.2012 tarihinde vefat etti. Borç ile ilgili daha önceden hiçbir bilgim yoktu. UYAP tan dosyanın evraklarını incelediğimde bu seneye kadar takip kapsamında hiç nüfus kayıt örneği, muris layıt kontrolü yapılmadığını gördüm. Bankayla durumu görüştüğümde onlarında bu takibi yapmadıklarını öğrendim. Ardından gerekli belgeleri istedim ve 60 aylık kredinin tüm zamanı için ödenmiş olan kredi hayat sigortası olduğunu buldum. Sigorta şirketiyle ilk görüşmemde daha önce ihbar olmadığı için zamanaşımı defi öne sürüldü. Borçtan henüz haberim olduğunu söyledikten bir süre sonra sigorta şirketi beni arayıp vefatın sigorta süresi içinde olduğu için tazminat evraklarını göndermem istendi. 1 hafta önce gönderdiğim evraklara yanıt bugün geldi ve zamanaşımı nedeniyle red kararı verildiği söylendi.

  Çok uzatmamak için bazı detayları verememiş olabilirim kusuruma bakmayın, benim burada merak ettiğim;

  TTKm1420 uyarınca zamanaşımının borcun muaccel olduğu tarihten itibaren 2 yıl ve her halde 6 yıl olduğu belirtilmekte. Söz konusu durumda borcun muacceliyeti 3. Şahıs olan benim borçtan, sigortadan haberdar olduğum tarih midir? Yoksa Annemin vefat ettiği tarih midir?

  Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Kredi Hayat Sigortası ve Zamanaşımı Defi konulu yargıtay kararı ara
  Kredi Hayat Sigortası ve Zamanaşımı Defi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.428
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Kredi Hayat Sigortası ve Zamanaşımı Defi

  Sizin durumunuzda "her hâlde rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren altı yıl geçmekle zamanaşımına uğrar." kısmı geçerli.
  Yani anneniz 24.10.2012'de vefat ettiyse, 24.10.2018'de süre doldu.

  6 yıl dolmamış olsaydı, sizin öğrendiğiniz andan iki yıl sonra zamanaşımına uğrayacaktı.

  Bu konu maddenin gerekçesinde de şu şekilde ifade edilmiş:

  6762 sayılı Kanunun 1268 inci maddesinde sigorta sözleşmesinden doğan bütün taleplerin iki yılda zamanaşımına uğrayacağı hüküm altına alınmış, Kanun gerekçesinde iki yıllık sürenin gerçek ihtiyaçlara daha uygun olduğu ifade edilmiştir. Yeni düzenlemede iki yıllık süreye sadık kalınmış olunmakla birlikte bir de azami zamanaşımı süresi öngörülmüştür. Şöyle ki, 6762 sayılı Kanunda olduğu gibi Tasarı da muacceliyet, rizikonun gerçekleştiğini bildirmeye bağlanmıştır. Halbuki, sigortalı veya sigortadan faydalanan kimse rizikonun gerçekleştiğini, olay tarihinden itibaren, örneğin beş yıl sonra da öğrenebilir. Bu durumda sigortacı, her zaman için sigorta tazminatının ödenmesi talebiyle karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle, menfaatler dengesinin korunması amacıyla, sigortacının tazminat ödeme borcundaki zamanaşımı için 6762 sayılı Kanunun 1268 inci maddesinde düzenlenen iki yıllık süre yanında mutlak bir zamanaşımı süresi daha getirilmiş ve bu süre de rizikonun gerçekleştiği tarihten başlatılmıştır. Ancak, sigortacıyı da oldukça uzun sürelerle karşı karşıya bırakmamak ve gaiplik hali de dikkate alınmak suretiyle azami süre altı yıl olarak belirlenmiştir.
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2019
  Nerede
  Aydın
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Kredi Hayat Sigortası ve Zamanaşımı Defi

  Yanıtınız için çok teşekkür ederim.

  Kusura bakmazsanız bir sorum daha olacak konu ile ilgili,

  Söz konusu borca ilişkin bildirimin icra dosyası nezdinde yasal mirasçılara yapılmasının gecikmesi, garantörü SGK aylığı olan kredinin ödemelerinin yapılamamasının borçlunun vefatına bağlı olması, bu konuda bankanın, icra takibinin herhangi bir araştırma yapmaması yönünden özellikle zamanaşımını bekleyen ve bu yönden hareketi kötüniyetle meydana getiren taraflarla ilgili yapabileceğimiz herhangi birşey var mıdır?

  Yanıtlarınız için çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Hayat ve Kredi Sigortası İle İlgili
  Babam trafik kazasında vefat etti. Bitlis'te oldu kaza yurtdışı nakliye şoförüydü. Sorum ise babam tırı almak için bir kaç bankadan kredi çekti. Bu...
  Yazan: firatc01 Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 24-11-2014, 20:51:59
 2. Yeni Hukuki Kaynak: "Çekte Zamanaşımı Birden Fazla Borçlunun Bulunması Halinde Zamanaşımı Defi İleri Sürülmesi (Ttk M. 726, 730/18, 663)"
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İlgili veri linki - Konu: Çekte...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-12-2009, 14:06:01
 3. Yeni Hukuki Kaynak: "Zamanaşımı Islahla Kalanın İstenmesi Islaha Karşı Zamanaşımı Defi Yapılması"
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İlgili veri linki - Konu: Zamanaşımı ...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 25-11-2009, 17:11:30
 4. Kredi , hayat sigortası
  GÜNAYDIN KOLAY GELSİN Aynı bankadan zirai kredi olarak hem işletme hemde yatırım kredisi kullanmış babam vefatı üzerine bankaya başvuru yaptık...
  Yazan: aygun331979 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-07-2008, 09:23:50
 5. Çekilen Kredi için Yapılan hayat sigortası...
  Merhabalar. Annem geçen sene ev almak için bankadan 5yıllığına kredi aldı. Ve bunun karşılığında banka annemi 5yıllık hayat sigortası yapmaya zorladı...
  Yazan: Ayça Kadriye Aydın Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 03-12-2007, 00:09:37

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.