+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Mar 2019
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Ödenmeyen Maaş Zammı ve Farklı Ücret Uygulaması

  Merhaba

  Global bir içecek firmasında 8 aydır taşeron olarak belirsiz süreli sözleşme ile ofis personeli olarak çalışmaktayım.

  Sorunum şunlar ?

  • Firmanın kadrosundaki elemanlarla aynı hatta daha fazla iş yapmama rağmen asgari ücretin biraz üzerinde maaş alıyorum. Firmanın kendi bünyesindeki elemanlarla aynı işleri yapmamın yanında bir de angarya işleri yapmama rağmen çok daha az maaş alıyorum. ( Eşit işe Eşit Ücret yasasına aykırı değil mi? )
  • Girdiğim günden beri sürekli olarak yükleme boşaltma gibi angarya işleri yapmak zorunda bırakılıyorum. ( Mobbing varmı ?)
  • Yaz dönemlerinde özellikle gece vardiyasında çok uzun mesailer yapıyoruz ama mesailerim yasal çalışma süresi olan 11 saati geçen kısmı çoğu zaman kesiliyor. ( Ücret Kesintisi ? )
  • 2019 Mart ayında maaşlara zam yapıldı ama ocak ve şubat aylarına ait farklar ödenmedi. Sözleşmemde maaş zamları ve ödemeler konusunda bir madde yok ( Yıl içinde yapılan zamlar bütün yıl için geçerli değil mi? )
  • Bu konuları yöneticilerimle konuşmak istediğimde " bizde bu yollardan geçtik şikayet edersen şirket içi kariyerin tehlikeye girer, Beğenmiyorsan kapı orada " gibi geri bildirimler aldım.
  • Bütün bu durumları ve çalışan ve daha önce çalışmış personellerin durumların göz önünde bulundurunca bende yol yakınken döneyim diyorum ve İHTARNAME çekerek konuyu ciddi bir biçimde gündeme getirmeyi ve bir çözüm bulunmasını yoksa da iş akdimi sonlandırmak istiyorum. ( Tazminat'tan vazgeçtim ama işsizlik maaşı alabilimiyim. )  Hukuki NET Güncel Haber

  Ödenmeyen Maaş Zammı ve Farklı Ücret Uygulaması konulu yargıtay kararı ara
  Ödenmeyen Maaş Zammı ve Farklı Ücret Uygulaması konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2019
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenmeyen Maaş Zammı ve Farklı Ücret Uygulaması

  Yardımcı olacak kimse yok mu?

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  19.782
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenmeyen Maaş Zammı ve Farklı Ücret Uygulaması

  Kıyasladığınız diğer çalışanlar da sizinle oradaki işler konusunda aynı seviyede tecrübeye sahip, 8 aydır çalışan kişiler mi?

  Ödenmeyen zam farkını talep edebilirsiniz, hala ödenmemişse, o nedenle sözleşmenizi feshedebilirsiniz haklı sebeple.
  İşsizlik sigortasından yararlanabilmeniz için , diğer şartları sağlıyorsanız , işverenin işten ayrılma bildiriminde çıkış sebebini çalışanın haklı sebeple sozleşmeyi feshi olarak bildirmesi gerekir . Muhtemelen bu sebeple bildirmeyecektir. O nedenle de işsizlik sigortasından yararlanma başvurunuza ilk etapta red gelecektir ama siz gene de başvuruda bulunun mutlaka.
  SOnrasında önce zorunlu arabulucuya başvurmanız, anlaşamazsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekir , o davada fesih için haklı sebebinizi ıspatladığınızda, yani davanızı kazandığınızda, mahkeme kararıyla işkura tekrar başvurup işsizlik maaşından yararlanabilşirsiniz. Başvuru süresi fesih tarihi itibariyle zaman sınırlı olduğundan , davayı kazandıktan sonra ilk kez başvurursanız yararlanamazsınız.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.559
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenmeyen Maaş Zammı ve Farklı Ücret Uygulaması

  İşsizlik ödeneği için şu şartları sağlamanız gerekir:
  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,


  Esas firma ile taşeron firma iki ayrı şirket olduğu için her iki şirketin farklı ücret politikası olabilir. Dolayısıyla eşit işe eşit maaş ilkesi kapsamında taşeronun esas şirket ile aynı maaşı ödemesi gerekmez.

  Sizin haklı fesih yapabilmeniz için görünen tek haklı nedeninin fazla mesai ücretlerinin eksik ödenmesi veya hiç ödenmemesi olabilir.

  Yukarıdaki işsizlik ödeneği koşullarını sağlıyor ve Şirket fesih nedeninize uygun kod ile iş çıkışınızı yaparsa işsizlik ödeneğine hak kazanırsınız.
  Yukarıdaki işsizlik ödeneği koşullarını sağladığınız halde Şirket fesih nedeninize uygun kod ile iş çıkışınızı yapmazsa önce arabuculuya başvurmalı, sonra dava açmalısınız.
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Mar 2019
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ödenmeyen Maaş Zammı ve Farklı Ücret Uygulaması

  Sayın @Erdoğan Kırcalı ve Sayın @Yusuf Selçuk Ateş

  Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkürler

  Erdoğan Bey diğer çalışanlar benden daha eski ama şirkette kıdem uygulaması yok 3 günlük eleman 20 yıllık elemanla eşdeğer, size garip gelebilir ama durum böyle hem de bu şirket dünya çapında tanınan bilinen bir içecek markası.

  Konuyu biraz daha açmak adına şöyle bir bilgi vereyim. Taşeron çalışanların maaşlarını esas firma belirliyor ve bunu yaparken hiçbir şekilde çalışanların taleplerini dikkate almıyor. ( Zaten ülkemizde taşeron şirketlerin kullanılış amacı da bu )

  Ayrıca şu soruma da net cevap alabilirsem pazartesi bir avukatla da görüşüp ihtarname çekmek istiyorum.


  İş tanımım dışındaki işlerde çalıştırılmaya zorlanmam fesih için haklı sebep midir ?

  verdiğiniz ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  - - - Updated - - -

  Son bir sorum daha olacak

  Ben ihtarnameyi asıl işverene mi çekmeliyim yoksa taşeron şirkete mi

  yada her ikisine mi ?

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Ödenmeyen maaş ve asgari ücret
  Yaklaşık 11 ay önce bir işletmeye yeterlilik belgemi kiraladım.Okul giderlerime yardımcı oluyordu.Asgari ücretin altında bir ücrette anlaştık banka...
  Yazan: crackcrash Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 7
  Son İleti: 21-03-2019, 22:24:59
 2. Yanıt: 0
  Son İleti: 23-05-2017, 21:56:15
 3. Süresi İçinde Ödenmeyen SGK Prim Alacağı ve Diğer Alacakların Tahsili İle Gecikme Zammı Yönünden Zamanaşımı Uygulaması
  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından, geçmiş yıllara dönük olarak sigorta primi ve buna bağlı gecikme zammına ilişkin gönderilen ödeme emri...
  Yazan: Av. Pınar Topal Forum: Hukuki.net Köşe Yazıları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 23-05-2017, 21:44:27
 4. Ödenmeyen asgari ücret zammı ve asgari geçim indirimi
  Yeni yapılan asgari ücret zammını ve geçim indirimini sigortalı olarak çalıştıgım işyerim ocak ayından beri maaşıma eklememiştir.Ama istenen maaş...
  Yazan: duhanata Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 06-06-2009, 16:24:38
 5. Ücret zammı
  Merhabalar, 10/12/2005 yılında doğum iznim bitti ve ardından ücretsiz izin aldım. fakat işlerin yoğunluğu nedeni ile şubat 2006 da yarım gün...
  Yazan: seherersoy Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 07-07-2006, 12:12:51

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.