Bir Kamu kurumunda tekniker olarak görev yapmaktayım. 2011 yılında Meslek Yüksekokulu bitirdim. Üst Öğrenim intibakım yapılmadan Önce Ağustos 2011 de 5/2 derecedeydim. Eylül 2011 de intibak sonrası 5/3 ü oldum. Kasım ayında ise normal terfi dönemim olduğndan 4/1 e yükseldim.

2018 yılının sonlarına doğru 2/2 derecede iken intibak bilgilerimin yanlış olduğunu farkettim. Kurumumun ilgili birimine bunu bildirdim. 2011 deki Öğrenim değişikliği intibakı yapılırken 1 derece vermeleri gerekirken 1 kademe verdiklerini kabul ettiler ve geriye doğru gerekli düzeltmeyi yaptılar ve 2019 başında 1/2 si oldum.

Kurum mutemetimden SGK 'ya Şahıs Payı olarak yaklaşık 1800 TL lik Ödemem gerektiğine dair bir yazı geldi. Herhangi bir alacağımın olmadığı söylendi. Bu cevap beni tatmin etmedi ve kurumumun Bütçe-Maliye kısmındaki yetkilerle görüştüm. Sgk Şahıs payının , düzeltilmiş intibak bilgilerinin sisteme girilmesiyle otomatik olarak hesaplandığı söylendi. 90 aydır iki kademe geriden geliyorum, ek göstergem değişti, geriye dönük alacağımın olup olmadığını sordum, olmadığını söylediler.

2011 Ağustos ayından günümüze kadar maaşımı hatalı hesaplanan intibak bilgilerime göre aldım, düzeltme yapıldıktan sonra Ağustos ayı 5/2 si yerine 4/2 si olarak düzeltildi ama maaşımı 5/2 si olarak aldım. 2019 Ocak ayına kadar bu durum böyle devam etti. intibak bilgilerim yanlış girilmese, zamanın doğal akışında maaşım zamlanacak doğal olarak keseneğim de artacaktı. Şimdi ise artmış olan keseneği geriye dönük öderken, almam gereken zamlı maaş farkını alamıyorum. Hukuki, kurumsal ve teknik olarak bilemiyorum ama mantık olarak hiç doğru gelmiyor.

1. Mevcut maaşımın %45 ine denk gelen, üstelik benim dışımda gelişmesine rağmen SGK Şahıs Payını peşin ödemem gerektiği söylendi, bunu taksitlendirmek mümkünmüdür?

2. İntibak bilgilerimin düzeltilmiş haliyle, alamadığım ve hak kaybına uğradığım geriye dönük maaş farkı alacağım doğar mı?