Çubuk ilçesine bağlı köyümdeki evimin 50 metre üstündeki 50 senelik ahırı (tapusu yok, ruhsat yok) (Ahır olarak kullanıldığına ait şahitlerim var) imar barışı ile almak için başvuru yaptım yapılan ilk incelemede arazinin orman sınırları içinde kaldığı belirtilerek hakımda ceza soruşturması açıldı köye bilirkişi (mühendis) ve hakim geldi .
Ahır arazisinin 1955'te orman olmadığı, 1992 'de orman olmadığı 2015-2016 yılında yapılan değişiklikle orman kadastrosuna dahil edildiği belirtildi. Elimde ahıra ait yapı kayıt belgesi var. Mahkemeye çıktım. Hakim orman bütünlüğü bozulamaz dedi ve muhtemelen ceza alacaksın hüküm geriye bırakılacak dedi. Ara karar yazılacak. Ahırın altında 200 metrekareye yakın bir bahçe bulunmakta ve bu bahçede orman olarak geçtiği için ayrıca para cezası alacaksın denildi. Dava konusu alan ÇANKIRI H30-a3 pafta 298 ada 1 parsel içinde yer almaktadır.
Şu durumda benim izleyebileceğim kaç yol var diye sormak istiyorum.
1-Orman kanunu madde 31 ve 32'de bir defaya mahsus ev ahır yapılabilir denilmiştir bu kanuna dayanarak bir yol izlemek mümkün olurmu?
2-Zilyet davası ile 40 -50 senedir ahır olan ve sonradan orman kadastrosuna kayıt edilen bu ahır ve bahçe arsasını alabilirmiyim.
3- Kesin kadastroda evin hemen 30 cm dışı bile ormana katılmış ve ahır varken ahrı bile ormana katan kesin kadastroya karşı itiraz yada iptal davası açarak açabilirmiyim? 2015 yılında yapılmış kesin orman kadastrosu.
4-Özet olarak ahır ve bahçenin bulunduğu etrafında hiç ağaç bile olmayan sonradan orman vasfı kazanmış bu arsayı nasıl alabilirim.