Arkadaşlar merhaba acayip bir haksızlıkla karşı karşıyayım. 2016 yılında tali yoldan önüme aniden çıkan bir ticari taksiye çarpmamak için park halindeki bir araca çarptım. Tasici kaçtığı için tutanağa dahil edemedik. Aracına çarptığım şahıs sigorta tahkim komisyonuna değer kaybının ödenmesi için başvuru yapıyor ve komisyon 165.000km nin üstündeki araçlarda değer kaybı oluşmadığı ve hesaplamada da kayıp çıkmadığı için kesin kararla talebi reddedip ödeme yapılmaması kararı veriyor. Sigortadan değer kaybını alamayan taraf bu kez mahkemeye gidip bana dava açıyor. Mahkemeye ticari aracın tali yoldan önüme kontrolsüz çıkışına ilişkin görüntüyü bulup sundum bilirkişi raporunda ben %25 hız yüzünden ticari taksi %75 tali yoldan kontrolsüz çıktığı için asli kusurlu davacı taraf ise kusursuz çıkıyor. Ancak davacı bu bilirkişi raporuna itiraz ediyor ikinci kez bilirkişi incelemesi yapılıyor ikinci raporda ilk raporda hız kurallarının göz ardı edildiği hızın tespit edilemediği benim takip mesafesini korumadığım belirtilerek %100 kusurlu çıkıyorum. Bende buna itiraz ettim 2. raporda tutarsızlık ve ilk raporla arasında çok büyük bir fark olduğu için İstanbul Adli Tıp Trafik İhtisas Dairesince yeniden incelenmesini istedin ancak mahkeme itirazımı kabul etmeyip benim %100 kusurlu olduğum raporu kabul ederek kesin karar verdi. Zaten mahkeme benim taleplerimi hep reddetti sorunun muhattabının ben değil sigorta şirketi olduğunu onlardan tahsil edilmesi gerektiğini tee ilk mahkemede dilekçemde sunmuştum. Ancak mahkeme son derece taraflı bir mahkeme oldu ticari taksinin kusuru görmezden gelindi ve bütün suç bana yıkıldı. 1500 TL'lik değer kaybı bütün masraflarla bana yıkıldı ve 6000 -7000 TL arasında bir ödeme yapmam gerekecek.
Şimdi sorum şu:sigorta şirketi benimle birlikte müteselsil sorumlu olduğu halde biz bu ödemeyi yapmayız bizim kesin komisyon kararımız var diyor. E ben sigortamı yaptırmışım Karayolları Trafik Kanunu 90. maddesiyle benim sorumluluğumu sigorta şirketine devretmiş. Koskoca sigorta şirketinin ödemediği bedeli vatandaş olarak ben mi ödeyeceğim?Ben bu parayı sigorta şirketinden nasıl tahsil edeceğim? lütfen bana bir yol gösterin.
İkinci sorum şu: Sigorta tahkim komisyonunun kesin kararından mahkemenin haberi yoktu bende durumu sonradan öğrendim ben bu belgeyle birlikte yargılamanın iadesini ya da kanun yararına bozma isteyebilir miyim? Bu yollarla sonucu değiştirebilir miyim? Bu haksızlığı sindiremiyorum cidden geceleri uyuyamıyorum psikolojimi çok etkiledi bu haksızlık