+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Sonu gelmeyen icra döngüsü ve ödendiği halde artarak devam eden borç

Arkadaşlar merhaba. Sizlerden bir yardım talebinde bulunacağım.
    Sağlıkla ilgili zamanla oluşan zorunluluklar nedeniyle bir bankadan 50bin TL kredi çekmek zorunda kaldım. 60 ay vadeli. 15 ay düzenli ödedim. Sonra ekonomik durum tıkandı. Ödeyemedim. Bankadan ödeyebileceğim düzenleme talep ettim. Ödeyebileceğim şekilde bir düzenleme oluşamadı. Süreç icra yoluna girdi. İcradan ilamsız takip yazısı geldi. Ödeme evrakındaki faiz oranları sözleşmenin çok üstünde olduğu için sözleşmedeki oranları kabul ettiğimi üstünü kabul etmediğimi yazılı bildirdim. İcra dairesi kısmen kabul kararı verdi ve maaşımdan 1/4 icra süreci başladı. Bir süre sonra ben ödeme evrakının sözleşme oranlarına göre yenilenmesini doğru rakamlarla icra sürecinin yapılmasını talep ettim. Bu başvuruma yönelik herhangi bir işlem yapılmadı. 3 yıla yakın süredir maaş kesintisiyle icra süreci devam ediyor. Ancak şöyle bir durum var. Kalan borcum sürecin başında 40bin civarıydı. Banka işin başında ödenen paraların ana paradan düşeceğini şöylemişti. Ancak her ay düzenli maaşımdan kesinti gittiği halde icra dosyasındaki borcum azalmıyor artarak devam ediyor. Bugüne kadar yapılan tahsilat 26bin civarı. Ancak borcum 78bin civarı. Bankayla görüştüğümde toplu 40bin lirayı getirirsen kapatırız diyorlar. Yani 32 yıldır ödediğim para hep boşa gidiyor. Toplam ödenmiş olan 26bin yok sayılıyor. Zamanında başkasının üzerinden icra koydur banka sıraya girsin dosya finans şirketine verilir kapatılır gibi şeyler demişlerdi. Ancak ben bankadan parayı çektiğim kullandığım için ödemem gerekir düşüncesiyle bu yola başvurmamıştım. Ancak banka şimdi koydurduğu icrayı kullanıp durarak kalan parayı toplu ödersem hesabın kapanabileceğini söyleyip zora çekiyor... İcradan gelen ödeme emri talebime rağmen doğru rakam ve oranlarla güncellenmeden devam edip gidiyor. Bu yanlış değil mi? Sonradan bu durumun düzeltilebilmesi için hukuki yollar nelerdir? Yardımcı olur yol gösterirseniz sevinirim... Şimdiden teşekkür ederim.

_

Hukuki NET Güncel Haber

Sonu gelmeyen icra döngüsü ve ödendiği halde artarak devam eden borç konulu yargıtay kararı ara
    Sonu gelmeyen icra döngüsü ve ödendiği halde artarak devam eden borç konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sonu gelmeyen icra döngüsü ve ödendiği halde artarak devam eden borç

Alıntı abcd_efe rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Süreç icra yoluna girdi. İcradan ilamsız takip yazısı geldi. Ödeme evrakındaki faiz oranları sözleşmenin çok üstünde olduğu için sözleşmedeki oranları kabul ettiğimi üstünü kabul etmediğimi yazılı bildirdim.
    İcra dairesinden ödeme emri geldiğinde SÜRESİ İÇİNDE YAZILI OLARAK FAİZE İTİRAZ ettiniz mi?
    Yoksa süresi geçtikten sonra mı itiraz ettiniz veya itiraz sayılmayacak bir bildirim mi yaptınız?

İcra dairesi kısmen kabul kararı verdi ve maaşımdan 1/4 icra süreci başladı. Bir süre sonra ben ödeme evrakının sözleşme oranlarına göre yenilenmesini doğru rakamlarla icra sürecinin yapılmasını talep ettim. Bu başvuruma yönelik herhangi bir işlem yapılmadı.
    Takipteki borca, faize veya diğer masraflara süresi içinde itiraz etmezseniz o takip kesinleşir. Bu durumda tek yol menfi tespit davası açmaktır. Ancak bu sizin için ekstra masraf demek.

3 yıla yakın süredir maaş kesintisiyle icra süreci devam ediyor. Ancak şöyle bir durum var. Kalan borcum sürecin başında 40bin civarıydı. Banka işin başında ödenen paraların ana paradan düşeceğini şöylemişti. Ancak her ay düzenli maaşımdan kesinti gittiği halde icra dosyasındaki borcum azalmıyor artarak devam ediyor.

Bugüne kadar yapılan tahsilat 26bin civarı. Ancak borcum 78bin civarı. Bankayla görüştüğümde toplu 40bin lirayı getirirsen kapatırız diyorlar. Yani 32 yıldır ödediğim para hep boşa gidiyor.
    İcraya düşen bir borçta, TBK 100. madde uyarınca ancak birikmiş faizin tamamı ödendikten sonra kalan ödeme ana paradan düşülür. Maaşınızdan kesilen dörtte birin faizi bile karşılamadığı, yani aslında kredi borcu olarak ödemeniz gereken tutarın çok altında olduğu anlaşılıyor. Böyle bir durumda ana para azalmadığı gibi eklenen faizler yüzünden sürekli artar.

Toplam ödenmiş olan 26bin yok sayılıyor. Zamanında başkasının üzerinden icra koydur banka sıraya girsin dosya finans şirketine verilir kapatılır gibi şeyler demişlerdi. Ancak ben bankadan parayı çektiğim kullandığım için ödemem gerekir düşüncesiyle bu yola başvurmamıştım. Ancak banka şimdi koydurduğu icrayı kullanıp durarak kalan parayı toplu ödersem hesabın kapanabileceğini söyleyip zora çekiyor... İcradan gelen ödeme emri talebime rağmen doğru rakam ve oranlarla güncellenmeden devam edip gidiyor. Bu yanlış değil mi? Sonradan bu durumun düzeltilebilmesi için hukuki yollar nelerdir? Yardımcı olur yol gösterirseniz sevinirim... Şimdiden teşekkür ederim.
    Başta faiz oranına itirazınızın haklı olduğundan eminseniz, bu itiraz süresi içinde yapılmışsa zaten sizin belirttiğiniz faiz oranının uygulanması lazım. İlgili icra dairesine giderek kapak hesabı yaptırın, itirazınız sonucunda nasıl bir karar verildiğini ve hangi oranda faiz uygulandığını öğrenin.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Sonu gelmeyen icra döngüsü ve ödendiği halde artarak devam eden borç

Sayın Av.Yusuf Selçuk Ateşkan öncelikle soruma ilginiz teşekkür ederim.
    İcra dairesinden ödeme emri geldiğinde süresi içinde yazılı faize itiraz ettim. İtirazımda sözleşmedeki faiz oranını kabul ettiğimi fazlasını kabul etmediğimi belirttim.
    Başvurum ve karar içeriği ekte yer almaktadır...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Banka da, sözleşmede belirtmiş olduğu temerrüt faiziyle ödemeyi talep ederek başlatmıştır takibi muhtemelen.
    Bahsettiğiniz sözleşmedeki faiz oranı çektiğiniz krediye ödemeyi kabul ettiğiniz işletilen vade farkı faizi , icra takibine başlandığında temerrüd faizine döner o faiz oranı ve daha yüksektir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Dosya yüklemede hata verdiği için yükleme yapamadım. Yaptığım başvurunun ve kararın içerikleri aşağıdadır:

Başvuru İçeriğim:

1) Ödeme Emrinin 3. maddesinde alacaklının ana para miktarı 56.898,25 TL olarak geçmektedir. Alacaklıya yapmış olduğum ödemeler neticesinde yapılan tahsilat dekontları ekte yer almakta olup kalan ana para miktarı 56.343,68 TL’dir. Ödeme emriyle ana para alacak miktarı olarak bildirilen 56.898,25 TL’nin 56.343,68 TL’sini ana para miktarı olarak kabul ediyorum. Fazla olan 554,57 TL’ye itiraz ediyorum.
    2) Ödeme Emrinin 4. maddesinde borcun sebebi olarak kredi sözleşmesi gösterilmektedir. Sureti ekte sunulan sözleşmenin, Krediye İlişkin Bilgiler başlıklı 13. maddesine göre kredinin yıllık faiz oranı 12,60’tır. Sözleşmenin, Temerrüt Faiz Oranları, Kredi Borcunun Muacceliyeti ve Temerrüde Düşmenin Hukuki Sonuçları başlıklı 7. maddesine göre yıllık akdi faiz oranının %30 (yüzde otuz) fazlası oranında temerrüt faizi uygulanabilecektir. Oysa alacaklı tarafından ödeme emrinin 3. maddesindeki ana para miktarına uygulanan temerrüt faiz oranı 19,50’dir. Sözleşmeye aykırı orandaki 19,50 olarak geçen temerrüt faiz oranının 16,38’lik kısmını kabul ediyorum. Fazla olan 3,12’lik kısmına itiraz ediyorum.
    3) Ödeme Emrinin 3. maddesinde sözleşmeye aykırı orandaki % 15.00 olarak işletilmiş akdi faiz oranının 12,60’lık kısmını kabul ediyorum. Fazla olan 2,4’lük kısmına itiraz ediyorum.

---

Başvurum Sonucunda İcra Dairesince Verilen Karar İçeriği:

Müdürlüğümüz dosyasında ödeme emri borçluya tebliğe çıkartılmış ve dönen tebligat parçasına göre borçluya ödeme emrinin 04/02/2016 tarihinde tebliğ edildiği anlaşılmıştır.
    Borçlu 11/02/2016 tarihli dilekçesi ile ana para miktarı 56.343,68 TL 'sini kabul ediyor fazla olan 554,57 TL'ye itiraz ettiği, ana paranın faiz oranı olan %16,38'lik faiz oranını kabul % 3,12'lik faiz oranına itiraz ettiği, işletilmiş akdi faiz oranının %12,60'lık kısmını kabul ettiği %2,4'lük kısmına itiraz ettiği ve takibin bu kısımlar bakımından takibin durdurulmasını talep ettimiştir.
    KARAR ;
    1- Borçlu tarafından yapılan itiraz süresinde yapılmakla borçlu hakkındaki takibin itiraz edilen kısımlar yönünden DURDURULMASINA, itiraz edilmeyen kısımlar yönünden devamına,
    2-İİK:'nun 59. Maddesi gereği masraflar verilmediğinden iş bu kararın tebliğine yer olmadığına,
    İİK.'nun 16. Maddesi gereği İcra Hukuk Mahkemesi hakimliğine şikayet edebileceğinin ihtarı ile karar verildi.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar süreci daha anlaşılabilir hale getirebilmek için tarihsel sırayla aşağıdaki şekilde yazdım.
    ---
    1) 01.02.2016 tarihinde ilamsız ödeme emri gelmiş olup asıl alacak miktarı, yıllık faiz oranı ve temerrüt faiz oranı sözleşmenin üzerindedir.

2) Süresinde yazılı olarak 1. maddede geçen fazlalıklar kısmına itiraz edilmiştir.

3) İtiraz sonucu fazlaya ilişkin kısımlara miktar ve faiz oranlarına kısmen durdurma kararı verilmiş, sözleşmede geçen miktarlara devam kararı verilmiştir. (11.02.2016)

4) Banka, karara itiraz ederek konu Tüketici Mahkemesine taşınmış (11.03.2016); Mahkeme bilirkişiye göndermiştir.

5) Bilirkişi raporunda (29.07.2016) birkaç kritik tespit olmuştur. Raporda Önemli Açıklama başlığı altında özetle "...BANKADAN MÜTEADDİT TALEP EDİLMESİNE RAĞMEN YAPILANDIRMAYA YÖNELİK ÖDEME PLANI GÖNDERİLMEMİŞTİR... 6502 SAYILI YASAYA AYKIRI OLARAK FAİZ ORANI YÜKSELTİLMİŞTİR... YAPILANDIRMANIN HİÇ YAPILMAMIŞ OLARAK KABUL EDİLEREK SÖZLEŞMENİN İLK KURULDUĞU TARİHTEKİ FAİZ ORANI ÜZERİNDEN İCRA TAKİBİNE KADARKİ VADESİ GEÇEN TAKSİTLERDE BANKA ALACAĞI HESAPLANMIŞTIR..." denilmektedir.

6) Bilirkişi raporunda ayrıca 5. maddeden hareketle "...EN AZ İKİ TAKSİDİN ÖDENMEDİĞİ SONUCUNA VARILMADAN 30 GÜN SÜRELİ İHTARNAME GÖNDERİLMESİ GEREKTİĞİ, ANCAK BANKA TARAFINDAN USULÜNE UYGUN İHTAR TEBLİĞİ YAPILMADIĞINDAN 6502 SAYILI KANUN 28. MADDESİNE UYGUN İHTAR OLMADIĞINDAN TÜM KREDİ BORCU İÇİN TAKİP YAPILAMAYACAĞI" denilmektedir.

7) Tüketici Mahkemesi, HMK 114 ve 115 gereği dava ön şartı yokluğundan usulden reddine karar vermiştir. 15.12.2016

8) O gün bugündür maaşımdan icra kesintisi devam etmektedir.
    ---
    Süreç ana hatlarıyla yukarıdaki gibidir. Öğrenmek istediğim hususlar şunlardır:
    a) Bilirkişi raporunda geçen hususlara göre süreç hukuk aykırı mı işlemektedir?
    b) Takip sürecinin dayanakları hukuken olmadığından, sürecin iptali mümkün müdür?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: