+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.
    Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çocuğumu Göremiyorum.Boşanmadık dava bile açılmadı

Merhaba sevgili Avukat arkadaşlar.

Ben 1985 doğumlu İstanbul/ Anadolu Yakası'nda ikamet eden evliliği güzel mutlu giden ve 1 kız babası birisiyim.Kendi işimi yapıyorum çok şükür ailemi geçindiriyorum.Ancak bir takım yanlış anlaşılmalar nezrinde evliliğim bitiyor.

Siz saygıdeğer Avukat arkadaşlardan (Arkadaş cümlesini yanlış kurduysam affola) tecrübenizi fikrinizi neler olabileceğini gerçekten yardımcı olabilecek kişilerden istiyorum.

Benim eşim Alman vatandaşı olan (Mavi kartlı) birisi.. Kızım ise İstanbul doğumlu babasını soy bagına bağlanmış türk vatandaşı ve annelik hakkından dolayı alman pasaportu olan çift vatandaşlı.

Geçtiğimiz aralık ayı başında Almanya'ya ailesinin yanına 3 hafta süre ile tatile gitti.Bende sabahları işe geç gitmeyeyim diye hafta için annemde hafta sonu evimde kaldım.
    Annemde kaldığım sırada hatrını kıramayacağım bir arkadaşım eşimin Almanya'da olduğunu bildiği için evi 2-3 saatliğine kullabilir olduğunu söyledi ve bende nasıl böyle bir şey yaptım gerçekten çok utanarak söylüyorum basiretim bağlanarak kabul ettim ve evin anahtarını verdim.Kendisine yatak odamı ve çocugun odasını kullanmaması için rica ettim.Akabinde bunu sms değil whatsapp değil facebook messenger değil İnstagram ı kullanıp kendisinin durum mesajı attıgını görüp o durumun altına lütfen diğer odaları kullanma diye mesajlaşma bölümünden mesaj attım ve kendisi de bayanın resmini bana aynı program üzerinden salonda oturduğunu göstererek resim attı.(Resimde kendisi yok sadece bayan var ama ne yazıkkı o resimde yok şu an sadece eşimde var.)Tabiki eşim eve gelmesine yakın ben tüm yazışmayı telefona kaydedilen resimi sildim.

Akabinde eşim eve geldi haftasonu geçti ve çalıştığı işine izin sonrası işbaşını yaptı ve çalışmaya başladı.Aradan 2-3 gün yada 4-6 gün geçti beni apar topar eve çağırdı ve salondan çekilen resmi sordu ve ben kendisine o anki kötü duruma düştüğüm için reddettim ve yine saçmalamaya başladın akşam gelince konusuruz işyerinde işlerim oldugunu söyleyerek çıktım.Yani kendisi ile bu konuda 3 dk inanın konuşmadık ve ben korkudan bir şekilde konuyu kapatıp evden kaçmak istedim.

Daha sonrasında akşam işten geldiğimde kendisinin evde olmadığını gördüm.Hiçbir kendi şahsi eşyasını almadığını tespit ettim ve beklemeye başladım.Ancak 1 saat sonra kendisini arayıp nerde olduğunu sordum ve tarafıma kendisinin bir arkadaşında oldugunu hangi arkadası dediğimde bana söylemediğini ve Almanya'ya ailesinin yanına gideceğini söyledi.Bende böyle bir olayın içine girdiğim için kafasını toplaması hususunda tamam diyip istedigi eşya olup olmadıgını sordum kendisine getirebilip birazda konusabiliriz dedim ama ne yazık ki kabul etmedi.Bende hatamı kendi içimde bildiğim için susmak zorunda kaldım.

Akabinde kayınpederimi arayıp olayın yaşanmışlığını anlattım ama konuya kendimi dahil ettim.Evi bir başkasına verdim diyemedim.Kendisi sağolsun ilk başta kızının aradığını kendine anlattığını benden telefon beklediğini ve doğruyu söylelip söylemiyeceğini beklediği için zaten benden telefon bekliyormuş bende arayıp yanlışa düştüğümü lütfen eşimin gönlünü orda yapıp bende Almanya gidip misafir olup 10-15 kalsın 15 gün sonunda 15 günde ben kalırım diye olaydan sonra 10 gün hep böyle konuştuk.İlk başlarda olanın oldugunu sıcakken konuyu konusup kapatıp beni beklediğini söyledi ama daha sonra yok sen bana küfür etmişsin bilmemne yapmışsın diyerek en sonra Almanya benim değil istedigin yerde kalırsın dedi ve o gün bu gündür kendisine ulşamıyorum engelledi......

Eşimde engelledi...

Kaynanamda engelledi...

Baldızımda engelledi....

Ama ben kendilerine doğruyu söyleyemediğim gibi suçu kabullenmiş olup yalvarma yakarma mesajları attım.Nihayetinde yine suçluyum kusurumu kabul ediyorum.Kabul edilmez birşey yaptım ve yaptığım yanlış evimin yıkılmasına yuvamın dağılmasına sebeb oldu ve bedelini şu anlık ödüyorum...

Ancak bu konuda kabullenemediğim şeyler var ve bu Evladım...
    Haziran 2016 doğumlu 3 yaşına yaklaşan bir güzelmi güzel tatlımı tatlı bir kızım var.
    Bana kızımı engelledikleri için göstermiyorlar.Sadece ben değil annem kardeşlerimede ayı şekilde çevremizde kendilerine ulaşabilecek olan akraba eş dost olan kişileride engellediler ve kimsenin kendilerine ulaşabilirliğini sağlamıyorlar.

Tüm bu olumsuz sonuçlara rağmen almanya ya uçak bileti aldım ve vize başvurusunda bulundum ama ne yazikki ne yaptılarsa bilmiyorum vize başvurum RED geldi.(Eşim oeda oturdugunu çocuklada orda kaldıgını beyan ettiğini düşünüyorum.Çocuk hasta olup ücretsiz veya hastane hakkı olsun diye)
    bu sebebden RED konusu Shengen ülkelerine izin verilen süre içinde dönmeyeceğinize ilişkin şüpheler bulunmaktadır diye yazı geldi tarafıma.
    buda eşimin orda oturduğunu beyan ettiği için Almanya benim oraya gelip oturacağımı sandı diye düşünüyorum...

Bende ilk 20 gün sonunda Savcılığa giderek eşim müşterek çocuğumuzu rızam dışında velayet hakkımı ihlal ederek yurt dışına götürdü diye savcılığa suç duyurusunda bulundum ve akabinde sağolsun sayın savcı çok değişik bir yol izleyerek ben nüfus kaydım alındığında evli olmadığımı müştekinin beyanında ise nikahlı eşi diye bahsettiğimi ve kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermiş.
    Bende nüfus müdürlüğünen aldığım form B uluslar arası evlilik belgesini sunarak itiraz ettim ve dilekçemde sonra çocuk senin değil diyede işlem yapılmazsa form A olarak çocugun doğum belgesini ekleyerek itirazda bulundum ve sonuç daha çıkmadı...

Daha sonrasında tekrardan adliye ye giderek orada hazır dilekçeden örnek alarak Konu kısmına 6284 sayılı yasa gereğince tebdir talebim ve TMK 197/3 tedbir talebi diye çocugu göremediğim için almanya ya da gitceğimi düşünerek ihtiyadi tedbir talebi istedim ve geçiçi olarak rızam dışında Almanyada bulunduğunda velayeti geçiçi olarak tarafıma verilmesini istedim ama orada da saygı değer hakim bey 6284 sayılı kanun kapsamına giren bir durum olmadıgından talebin reddini vermiş.
    evet ben yalış olarak 6284 sayılı kanun kadınların korunması kanunu yanlışlıkla yazdım ama o dilekçede TMK 197/3 de var orasını okumamuş yada dilekçemi okuyup neyin doğru oldugu hususunda bağlayıcı bir sonuçda yazmadığından burdan da olumsuz sonuç aldım..

Daha sonra 06/02/2019 tarihinde dış işleri bakanlığı dış ilişkiler müdürlüğüne uluslar arası çocuk kaçırma ve alıkoyma kanunu na istinaden çocugumun bana gösterilmemesini çocugumun burda 1 yıl kreşe gittiğini rızam dışında almanyada tutulduğunu mutad meskeni burası olan burada alışılmış hayata alıştığını kreş ve komsu çocukları ile bağlarının olduğunu ve şahşi ilişki kurdurmadıklarını belirterek şikayetimi gönderdim ve neolacagı hususunda bilim yok..
    Ülkemizin cumhuriyet savcısına çocuk kaçırılıp alıkonuyor diye şikayet edip sen evli değilsini gördükten sonra hakim bey e almanyaya gidicem böyle böyle durum var şahsi ilişki kurmam yönünde dilekçe verip yanlış yazdıgım kanuna göre olumsuz sonuç vermesi adalet bakımında korkumu daha çok ön plana çıkarmıştır.

Tüm yazdıklarım kesinlik doğru olup hiçbir yalan beyanda bulunmadığımı siz saygı değer avukat arkadaşlara (arkadaşlar deyip yanlış kelime kullandıysam affola) taahhüt ederim.

eşimin evden ayrılışı 28/12/2018
    yurt dışına çıkışı 31/12/2018
    o tariden beri yavrumu göremiyorum.

Sonuç olarka böyle bir girdapın içine girdiğimden yanlışımı kabul ediyorum herşeyi ile kesinlikle savunduğum bir noktam yok ancak kabul ediyorum diyede çocugu gösterilmemesinden dolayı artık hiçşeyi kabul etmiyorum ve etmeyene niyetim yok.
    Eşim olarak gururu kırılmış olabilir yanlış düşünceler olmuş olabilir ama orada kendinde büyük anne ve babası amcaları var 1 taneside tutup bu çocugun bir babası var ve ona göstermek zorunayız demiyor ve inatla engelleyip iletişim sağlamıyorlar.

Kaynanam ve Kayınpederimden de şikayetçiyim ki rızam olmaksızın çocugumu kendi evlerinde tutuyorlar..

Bu arada kayınpederimin evlilik dışı ilişkisi ve bundan 3 çocugu var sürekli nikahlı eşine gelip gidiyorlar ve cocugumun öyle ortamda alman dili dini ırkı ile büyümesini istemiyorum.
    Kaldıki kızım yeni yeni konuşmayı öğrenirken şimdi almanca dilinin konuşuldugu kreşe gidicek ve oranın ortamından ve kendi yaş grubundan iletişim sağlayamamasından dolayı psikolojisi bozulup zekasının geri kalacagı yönünde çelişkilerimde vardır..

Eşim boşanma davasıda açmamıştır.

bu konu üzerinde yardımcı olabilecek avukat isteğimde vardır.
    Lütfen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim en azından boşansak bile dediğim gibi yavrumun orada olmasını istemiyorum ve sürekli gidip gelebilecek bir yer değil destek olamıyacagım.
    bugun başına birsey gelse çağrı kagıdıda gönderseler vize başvurusu 14 iş günü (3 hafta) bilet parası vize parası bugun 2-3 bin tl ye mal oluyor ve inanın senede 2 kere gitme ihtimalim yok..

Derdimi dinleyip yardımcı olanlara fikirlerini yazanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Not : Savcılık evraklarını şikayet evraklarını ve vize red evraklarını ekleyebilirim.Forum kurallarını tam okumadıgım için konunun silinmesi riskini alamadım

Hukuki NET Güncel Haber

Çocuğumu Göremiyorum.Boşanmadık dava bile açılmadı konulu yargıtay kararı ara
    Çocuğumu Göremiyorum.Boşanmadık dava bile açılmadı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Çocuğumu Göremiyorum.Boşanmadık dava bile açılmadı

Gerçeken hukuki bir sitede 3 gündür 1 kşinin fikir sahip olmamasına üzüldüm.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

güncel mesajdır

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Lütfen tekrar yapmayınız.Cevap gelebilir de gelmeyebilir de.Bende babayım ve durumunuza üzüldüm.Ama yazacak olumlu bir şey maalesef bulamadım.Buradan başvuracağınız savcılıkla, karakolla Almanya da bir şeyler yaptırmak hele hele çocuğu sizden kaçırıyorlarsa oradaki kolluk gücünün harekete geçip ev mev basıp sizin için çocuğu bulunup getirmesi hayal ötesi olur.İki olasılık var, ya karşı taraf bir şekilde insafa gelecek ya da Almanya da bir avukatla bir şekilde iletişime geçip(bir gurbetçi avukat arkadaş daha iyi olur) oradan bir şeyler kovalamaya bakacaksınız.Ama bir ev parasını da avukata vermeyi ve gene bir şey çıkmayabileceğini de göze almanız lazım.Umarım baba kız bir şekilde bir gün kavuşacaksınız.Allah yardımcınız olsun.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

gerçekten bilgilerinize ihtiyacım var lütfen yardımcı olurmusunuz

Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

en doğrusu olan, dış ilişkiler avrupa birliği genel müdürlüğüne açtığınız uluslararası çocuk kaçırma davası.. onu da yapmışsınız. sizinle evli iken eşiniz çocuğu rızanız dışında yurt dışına çıkaramaz. ortak velayet hakkını çiğnemiş olur. dış ilişkiler müdürlüğü sizden çocuğun mutad meskenin burası olduğunun belgelerini istemiştir. ikametgahınız, çocuğun odasının fotoğrafı, maaş dökümünüz, sağlık sigortanız, varsa kreş kayıtları, aşı belgeleri... onları almancaya çevirip davayı açıyor adalet bakanlığı. dava yurt dışına gönderildikten sonra oradaki ilgili savcı tarafından incelenip, sizin haklı bulunmanız durumunda çocuk iadesine karar verebilir. ben de şuan açtığım davanın sonucunu bekliyorum.
    çocuk anneye muhtaç bir yaşta ise (-ki 3 demişsiniz, muhtaç.) savcı davayı düşüredebilir... temyiz hakkınız var diye biliyorum.
    avukat değilim, tamamen aynı davayı açan biri olarak size okuyup öğrendiklerimi yazıyorum.
    her ikimize de bol şans diyeyim. umarım hak yerini bulur. savcılar ülke vatandaşından yana değil de hukuktan yana karar verir.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aslında isteğim iade de değildir.
    Ben kızıma hammallıkda yapar bakarım ama annesi olmazsa yaparım bunu.
    Çok şükür annesine bu konuda çok güveniyorum.
    Ama şu süreçte her ne kadar çocugu istesemde çocugun yeri en azından bu yaştaki bebeğin yeri annesinin yanıdır.
    Lakin bana çocugumu bile göstermiyorlar her yerden engellediler.
    Tek isteğim çocugumun bana gösterilmesi ve az zamanda olup buraya gelip öpüp koklamam..
    4 ay oldu ne durumda bile bilmiyorum.
    İnsallah çocugumu buraya iade ederler eşimde tekrardan yuvasına dönmek zorunda kalır

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ağır bir ceza olmuş sizin için ama karşı taraf , eşinizi annesi babası amcası teyzesi yengesi karşı komşusu... kimse de demiyor bu çocuğun babası da var dediğiniz kişiler nezdinde, eşnizi aldatmış olduğunuzu açıkça ifade etmişsiniz. Daha bundan sonrasında öyle olmadığına yada pişmanlığınız konusunda ikna etmeniz gereken tek kişi eşiniz.
    3 yaşında bir çocuğu annesinden alıp kimse size vermez. Çocuğunuzun orada olmasını , daha doğrusu sizsiz orada olmasını kabullenemiyor olsanız da, yapabileceğiniz en akıllıca hareket eşinizle sakin sakin konuşmak,
    açtığınız dava da diğer suç duyuruları da sonuç vermeyecek , nihayetinde eşini aldattığını( öyle olmasa bile ) itiraf etmiş birisiniz ve bu sebeple de eşiniz sizi terk etmiş, giderken de çocuğunu da alıp gitmiş. Velayet hakkınızın bu noktada bir işe yarayacağını sanmıyorum.
    Olabilecek en akıllıca hareket , çocuğunuzla kişisel ilişki temini konusunda eşinizle uzlaşmak belki ayrılık detaylarını görüşmek olabilir, dikine gitmeden.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: