merhaba sayın bilgili kişiler.

23 yıllık evliliğimin son 10 yılı şiddetli geçimsizlik ve psikolojik baskı altında geçmekte.

10 yıldan beri gerek eşim tarafından gerek ailesi tarafından; çalışmaya zorlanma, geçim tehditleri (çalışmazsan aç kalırsın gibi) ve karı koca ilişkisi olmadan yaşıyoruz. konu ilgili çocuklarımdan başka şahidim olmadığı gibi ev dışarısında eşim benimle sanki çok mutlu bir evliliği varmışcasına davranmakta. ben hali hazırda çalışmayan geliri olmayan, eşimle birlikte aldığımız bire ev harici kalacak yeri olmayan biriyim. 10 yıldır psikolojik tedavi görmekteyim. Bu konuyu kendi ailem ve yakın arkadaşlarımla konuşsamda çokta hukuki bir bilgi edinemedim.

sorularım şu şekildedir.

-Boşanma durumunda, evin yarısından fazlasını ben ödediğim için evden hak talep edebilirmiyim?
-Boşanma sonrası 20 yaşındaki erkek evladım benimle kalacağı için evdeki eşyalardan ne kadar hak talep edebilirim?
-Eiç gelirim olmadığı için davayı açıp ödeyememekten korktuğumdan dolayı, davayı açtıktan sonra masraflar kime ait olur?
-Evde yaşanan hakeret ve tehditlerle ilgili bir kanıtım yok bunu nasıl kanıtlayabilirim? (ses veya video kaydı yapmam yasalmıdır?)
-23 yıllık evli olduğum için yıpranma ile alakalı bir dava açmam söz konusu olurmu?
-Boşanma sonrası nafakadan faydalanabilirmiyim?
-Dava açmak için istenilen dilekçe ücreti aşağı yukarı 500 lira kadar. bunu kendim yazabilirmiyim bir örneği varmıdır ?

İlgileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum değerli dostlar. Cevaplarınızı beklemekteyim. İyi çalışmalar iyi günler.