Merhaba,

Adıma kayıtlı bir internet sitesi vardı, bu internet sitesinde kategoriler halinde (Bond Kızları, Türkiye Güzelleri, Hollywood Yıldızları, Victoria Secret Mankenleri v.s. gibi) ünlülerin isim listeleri yer alıyor. Listede bulunan bir isme tıkladığı zaman Google Görsel Araması API'si üzerinden bu isme ilişkin Görsel Araması yapılıyor ve eşleşen sonuçlar bu sayfada görüntüleniyordu.

2017 Nisan ayında Eski Türkiye Güzeli bir mankenin talebine istinaden yer sağlayıcıları birliğinden bir bilgilendirme e-postası aldım ve web sitesinden isminin ve fotoğraflarının kaldırılması istendiği tarafıma iletildi. Bunun üzerine, sorun yaratabileceği düşüncesiyle Türk vatandaşlarının isimlerinin tamamını sistemden sildim ve kaldırdım. Zaten görseller Google Aramasından getirildiği için, herhangi başka bir işlem yapmam gerekmedi. 2018 yılında ise daha önceki manken ile soyadı benzerliği olan bir şahıs web sitesinde resminin bulunduğu ve özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesi ile hakkımda dava açmış. İfadeye çağrıldığımda, söz konusu şikayette Google Görsel Aramasından bir ekran kaydı olduğunu gördüm, zaten şahsın isminin ya da fotoğrafının o dönemde web sitesinden görüntüleniyor olması söz konusu olmamakla birlikte, Google Görsel aramasında çıkmış demek ki.

Olayı anlatarak, suçlamayı kabul etmediğime dair ifade verdim. Daha sonra uzlaştırmacı atanmış ve beni uzlaştırmacı aradı, müşteki fotoğraf sebebiyle mağdur olduğu gerekçesi ile yüklü miktarda tazminat isteyerek uzlaşabileceğini söyledi, bense tazminat ödemek istediğimi belirterek uzlaşmak istemediğimi ancak edimsiz olarak uzlaşabileceğimi söyledim. Daha sonra uzlaştırmacı müştekinin de uzlaşmaya sıcak baktığını ancak eşinin ısrarcı olduğunu söyleyerek benim uzlaşma formunu imzalayıp göndermemi, eşini razı ederse onun da uzlaşacağını söyledi. Bende uzlaşma formununu edimsiz olarak uzlaşmak üzere imzalayıp gönderdim. Daha sonra uzlaştırmacı eşinin ısrarcı olması nedeniyle uzlaşmak istemediklerini bildirdi bana. Elime iddianame geldiğince, benim uzlaşmayı kabul ettiğim, ancak müştekinin uzlaşmak istemediği şeklinde bilgi yer aldığını ve duruşma tarihi verildiğini gördüm. İddianamede CMK 134/1 ve 53 maddelerinden yargılanmam talep ediliyor.

1- Uzlaşma durumu ile ilgili olarak bu durum benim açımdan sorun teşkil eder mi? Yani benim uzlaşmayı kabul etmiş olmamın suçu kabul etmiş olduğum anlamına geleceğini söyleyenler oldu ama ben uzlaşma formunda böyle bir şey okumadım. Bu konuda yorumunuz nedir? Uzlaşma ile ilgili süreci davada dile getirmeli miyim?

2- Söz konusu fotoğraf müştekinin çalıştığı kurumun web sayfasnda personelimiz bölümünde yer alan, normal bir vesikalık fotoğraf ve herhangi bir özel durum, açıklık, özel hal söz konusu değil. Fotoğrafı benim çekmem, internete yüklemem ya da internet üzerinden paylaşmam ya da yaymam da söz konusu değil, sadece Google Görsel Aramalarında yer alan bu fotoğraf Google Image Search API hizmeti aracılığı ile benim sitemden oluşturulan arama linki üzerinden arama sonuçlarında görüntülenmiş. Ayrıca web sitesinde dosya veya resim bulunmadığı ve tüm içeriğin Google arama sonuçlarından geldiği açıkça yazılı ve orijinal sayfaya bağlantı içeriyor. Dosyaya sunulan delil/kolluk tutanağı Google Görsel Araması sayfasına ait. Bu durumda ceza almam söz konusu olabilir mi? Ne yapmam gerekir? (Not: Bu site şu anda aktif değil)

Bana yol gösterirseniz çok müteşekkir olurum.
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar