+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    Balikesir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yönetici değişimi talebi apartman için anlaşmazliklar

1- Her yıl yapılması gereken toplantılar usulüne uygun sürelerde yapılmamaktadır. (2018 yılında hiç toplantı yapılmadı ve 2017 yılında katıldığımız toplantı da bir sonraki toplantı 2019 yılında yapılacaktır kararı alınmadı)

2-Senelik yönetim seçimi veya devamı oylanmamaktadır. Yönetim sağlıklı ve Kat Mülkiyeti Kanununda bulunan ilgili maddeye ilişkin oylamanın sonucu değildir.

3- Denetçi olarak bildiğimiz kat maliki senenin 4-5 ayı farklı bir adreste ikamet etmektedir. Toplantılar düzenli yapılmadığı için yeni denetçi seçimi de yapılmamaktadır. Bir önceki denetçiyi hangi tarihte ve ne şekilde seçtiklerini bilmemekteyiz. Haziran 2016 dan beri ikamet ettiğimiz apartmanımızda hiçbir yönetim seçimine ve oylamalara için katılmadık, şu kişiyi yetkili seçiyoruz olarak imza vermedik.

4-Toplantılar yapılacağı gün telefon ile haber verilmekte ve panoya asılmamaktadır. Gündem maddelerini toplantıya gittiğimiz zaman öğrenmekteyim.

5- Toplantılar bayanların girmekten imtina edeceği bir kahvehanede yapılıyor. En son farklı bir yerde yapılmasını talep ettik. Fakat reddedildi.

6-Apartman yöneticisi zilde veya dışarıdan görünecek şekilde belirtilmemektedir. Yöneticiyi aramak için gelenler, yönetici evde olmadığı zamanlarda veya kapıyı açmadığı zamanlarda diğer kat maliklerini rahatsız etmektedirler.

7- Haziran 2016 yılında taşındığımız apartmanımızın, yapılan ilk toplantılardan birinde alınmış olan kararın altında imzamız olmamasına rağmen; o yılda alınmış bahçe düzenlemesi kararına istinaden, herkesten bir defaya mahsus alınacak 50 TL’yi bizden de tahsil ettiler. Taşınma telaşı içinde olduğumuzdan sorgulama fırsatımız da olmadı. Daha sonra öğrendik ki 2017 yılında taşınan başka bir kat malikinin de bu paradan haberi var ve bu karar yine yenilenmedi.

8- Apartmanımızın ortak kullanım alanına ait elektrik aboneliği yönetim veya ortak isim üzerine değil, apartmanımızda ikamet eden farklı bir kat malikine ait –şahıs- üzerinedir. Haziran 2016 yılından bu zamana kadar ödenmiş olan ortak kullanım alanı faturaları tarafımıza ibraz edilmemektir. Şahıs üzerine olduğu için, ilgili kurumdan ödenmiş veya ödenecek faturaları öğrenememekteyiz. Toplantılar dışı günlük konuşmalarda da sorduğumuzda bilmiyoruz ki onları 3 numaralı kat maliki ödüyor yanıtı aldık. Son yapılan toplantıda bu faturaları sorduğumuz da ise yöneticimizden;
    O konuyu da halledeceğiz, yeri geldi 3 numarada ikamet eden kat malikine borçlu çıktığımız oldu Allah kendisinden razı olsun. yanıtı aldık

9- Apartman aidatları usule uygun toplanmamaktadır. Haziran 2016 yılında taşındığımız apartmanımızdaki bir kat malikinin hiç aidat vermediğini sözlü olarak beyan ediyorlardı. Ne kadar zaman vermediğini bilemiyoruz, kendi beyanları hiç vermedi şeklinde ve 2017 yılı ortalarında söz konusu kat maliki evini satıp taşındıktan sonra aidatın tahsilatı için arayacaklarını belirterek tarafımızdan söz konusu şahsın telefon numarasını istediler.
    Hala tahsil etmekten ve sorduğumuzda yanıtlamaktan imtina ediyorlar.

10- Aidat vermek için kapılarını defalarca çaldığımız evde bulabildiğimiz/bulamadığımız zamanlar oldu. Kendilerini takip etmek zorunda hissetmediğimiz için aidatları geciktirdiğimiz zamanlar da oldu. Apartmanımızda ikamet etmeyen ve kat maliki olmayan kişilerin yanında birkaç defa, tarafımıza ait aidat borcumuzu ima etmekten çekinmediler. Kendilerine bunu 3. kişilerin yanında ima etmeyin, biz bu durumun içinde olmak istemiyoruz lütfen arayıp veya gelip isteyin ya da gereği ne ise o şekilde yapın dediğimizde; biz böyle bir şey yapmayız eğer 3. kişilerin yanında böyle bir şey olmuş ise bir kere ağızdan kaçmıştır, biz kimseden para isteyemeyiz çekiniyoruz, yanıtı aldık.

11- Aidatların düzenli ödenebilmesi, gelir ve giderlerin denetlenip kontrol edilebilmesi için yönetim veya apartman adına ortak bir banka hesabı bulunmamaktadır. Yapılan son toplantıda bu talebimiz dikkate alınmamıştır.

12- Apartmanın ortak su saati bulunmadığı için 2017 yılında, kendi şahıs aboneliği üzerinden ortak alana sulama yapıp yaz aylarında aidata ek 5 TL su parası toplanması kararı alındı. 2018 yılında, toplantı yapılmadığı ve karar yenilenmediği halde bu para kat maliklerinden tahsil edildi.

13- Apartmanda yapılan onarım çalışmaları tarafımıza bildirilmeden yapılmakta ve yapılacağı gün veya daha öncesinde apartmanın panosuna asılmamaktadır. Yapılan tüm bu onarım çalışmalarını ve bu çalışmalar için yapılan harcamaları toplantı yapar ise öğrenmekteyiz. Dolayısı ile gerekliliğinden emin olmamaktayız. Ödeme makbuzları ve yönetici beyanları dışında bir bilgimiz bulunmamaktadır.

14-Son yapılan toplantıda yönetimin değişmesini profesyonel bir şirkete devrini istedik. Lakin oylamaya sunulmadı. İtirazlarımız karar defterine yazılmadı. Yöneticinin yanıtı

-siz profesyonel yönetim şirketlerinin insanlardan ne kadar aldığını ve ödemediğiniz zaman neler yapacaklarını biliyor musunuz, tamam oy çoğunluğunu toplayın verin başka yönetime şeklinde konuyu kapattı.

Hukuki olarak yanlış yapıldığını belirttik. _ siz bana hukuk mu öğretiyorsunuz dedi
    Bu noktadan sonra bir avukata danışacağız dedik -siz beni avukatla korkutamazsınız yanıtı aldık.

Kat maliki ben değilim lakin ablam. Ablam şehir dışında ikamet etmekte ve imza yetkileri bende bulunmakta noterden onaylı olarak. Verilen noterden onaylı bu vekaletnamede kat mülkiye kanunu ile ilgili madderde yer almakta, haklarımı koruyacağı dilekçe verebileceği vs. şeklinde. Apartmanda ki kimsenin sağlıklı iletişimi yok ve ortak bir karar altına imza atmıyorlar fakat yöneticiden şikayetçiler. Mahkeme eğer seçim yapılmamış ise böyle bir yönetici yoktur ödediğiniz aidatın hükmü yok asıl kat maliki siz değilsiniz dava açamazsınız diyor. Eğer böyle bir yönetici var ise notere onaylatılan bilgi önce dilekçe vermelisiniz diyor ama bundan emin değiliz. 1 numarada oturan kat malikinin yapılan toplantıdan haberi yok. Kimse bizi aramadı söylemedi diyor. Hiç toplantıya katılmayan kat maliki -sen ne dersen tamamım demiş ve bu kat maliki mali müşavir bazı belgeleri ona onaylatıyor ki toplantılara hiç katılmıyor kararları ofisine gidip sonradan imzalatıyor. Denetçi olarak bildirdikleri kişi ile yöneticinin arası çok iyi dolayısı ile kendisi olaya dahil olmuyor rapor yok bildiri yok hatta son toplantıya babası katıldı. Ben hem evin borcunu ödüyorum hem imza yetkilerim var hem aidat ödüyorum. Bir avukata gidip danıştım avukatın yanıtı bu işleri bırakın aidatı ödeyin siz bunun altından kalkamazsınız sizin bir hakkınız yok kat mailiki değilsiniz balık tutun düşünmeyin oldu. Ben sağlığımı kaybetmek üzereyim.

Bu konuda tek başıma yapabileceğim hiç bir yok mu gerçekten?

Hukuki NET Güncel Haber

Yönetici değişimi talebi apartman için anlaşmazliklar konulu yargıtay kararı ara
    Yönetici değişimi talebi apartman için anlaşmazliklar konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yönetici değişimi talebi apartman için anlaşmazliklar

Mal sahibi ablanız,
    ablanızın size verdiği vekaletle ancak yapılmadığını belirttiğiniz toplantılara katılıp olumlu yada olumsuz görüş bildirme ve oy kullanma hakkına sahipsiniz. Daha fazlasına değil,
    yani elinizdeki vekaletle , size ait olmayan dairenin bulunduğu bina yönetimine bir dava açma şansınız yok.
    Kendiniz bir şey yapabilmek istiyorsanız, ablanız daireyi size devretsin resmi olarak kat maliki olun. Ancak ondan sonra yöneticinize hesap sorabilir, denetimini istemeye hak kazanabilirsiniz.

Nerede
    Balikesir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Binada yaşayan sakin olarak bir hakkım bulunmuyor mu? Yani çatı tamiri için usta geliyor haberim yok. Sonuç olarak kim giriyor kim çıkıyor bilmiyorum. Yani sulh hukuk mahkemesine bir başvuru yapmak istedim kalemde ki hanım efendi sağolsun yardım etmeye çalıştı. Apartman sakini olarak sizde mahkememize başvurabilirsiniz ama önce yöneticiye dilekçe yazmanız gerekmekte dedi. Sonra senelik seçim yapılmadığını belirttim o zaman böyle bir yönetici yoktur siz yönetici atama davası açamazsınız dedi. Fakat ortada gelir gider hesbı yapan ve karar defteri bulunan bir kat maliki var yönetici vasfında. Ben yöneticinin yasal olarak varlığından emin değilim ki dilekçe yazayım yada malik olmadığım için hakkım yoktur diyebileyim. Kat maliki olmanıza gerek yok yöneticiyi şikayet için deniliyor fakat eğer böyle bir seçim yapılmamışsa atama davası açma hakkımda yok. Ama apartmanda bu paraları toplayan sadece karar defteri bulunan biri var işletme defteri bulunmuyor. Gelir gideri a4 kağıdına el ile yazılmış bazılarının fişi var bazılarının yok.

Nerede
    Balikesir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ciddi manada ruh sağlığımı kaybetmek üzereyim bu konuyu düşündükçe ve kendileri ile karşılaştıkça atak geçiriyorum. Psikolojik yardım almaya başladım haksızlığa tahammül edemiyorum evin kredisi olduğu için devir alamıyorum. Bina sakini olarak aidat veren olarak hiç mi hakkım yok bilemiyorum. Geçtiğimiz yaz anten tamiri için apartmanımıza gelen tamirci yönetici şehir dışında olduğu için ve yerine kimseyi bırakmadığı için tamirci fişi yöneticiye vermek üzere bana bıraktı 210 liralık fişti. Yönetici döndüğünde bunu kendisine verdfim. Ayrıca işçilik olarak 50 tl belirtmedi fakat yapılan toplantıda el yazısı ile +50 tl işçilik ücreti yazıyordu. Sonuç olarak bu ücret benim verdiğim aidatlardan karşılandı ve 50 tl için bir fatura bulunmuyor. 7 daireli apartmanımızda kat maliklerinin 2 tanesi hiçbir toplantıya katılmıyor diğeri yeni taşındığı için katılıyor ondan önceki kat maliki bayan olduğu için kahvehaneye girmek istemiyordu son toplantıda yönetici ve 3 kat maliki katıldı. Bahçeye kafalarına göre sebze ekip suluyorlar parasını bizden alıyorlar. Ben evet kat mailiki değilim fakat aidat veren olarak da hiç mi hakkım bulunmuyor anlayamıyorum. 1 haftadır dairemin bulunduğu ortak alanda fotosel yanmıyor evime karanlıkta giriyorum. Denetçi dedikleri üst kata çıkarken bunu görüyor. Geçen gün eve çıkarken ayağımı çarptım merdivene parmağım çatladı. Sadece ev sahibi olanın hakkının olmaması gerekiyor.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Malsahibi değilsiniz dediğim gibi, bir dava açılacaksa bu anlattığınız konularla ilgili yoneticiye / yonetime karşı
    bunu ablanız yapabilir. Hayır ben dava açmak istiyorum diyorsanız, bunu da ancak oturduğunuz dairenin sahibine açabilirsiniz( onun da konusu ne olur bilemedim) .
    Noter kanalıyla ihtar gönderip ( hem yonetime hem daire sahibine) usulsuz yapılan toplantılar ve seçilmiş bir yonetici olmaması nedeniyle olağan üstü toplantı ve yonetici seçimi yapılması gerektiğini bildirebilirsiniz.

Nerede
    Balikesir
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

seçilmiş bir yönetici olmadığı için yöneticiye ihtar çekemiyorum. mal sahibi olmadığım için dava açamıyorum. bir yönetici var karar defteri var para topluyor adımıza maknuz kesip veriyor yöneticiye dilekçe verip talep edebiliyorum ama seçilmiş yönetici değil. yönetici var mı var mı? varsa neye göre var kime göre var kendince var noterde var ama seçilmemiş yasaya göre seçilmemiş ise yok. Bu adama hukuksuzluk var diyoruz sen bana hukuk mu öğretiyorsun beni avukatla korkutamazsın. KİM bu adam? ne ben kredi anlamıyorum. Ben bu evin borcunu ödüyorum ayda 1700 lira kredi ödüyorum tapu ablamın ödemeler benim masraflar benim. Ben yaşıyorum ekonomik krizi bu adam benim adıma makbuz kesiyor toplantıya beni çağırıyor ablamı tanımıyor bile. Ablam beni bulaştırma beni karıştırma diyor beni muhatap etme o insanlarla ben mahkemelerde uğraşamam başını belaya sokma diyor. Ben gerçekten sinir ve ruh sağlığımı kaybetme aşamasındayım otokontrolümü kaybetme noktasındayım. 3 avukata danıştım biri diyor sulh hukuka direkt başvuru yap diğeri diyor mülk sahibi değildin bir diğeri diyor imza yetkilerin var kullanırsın. Ya ben kiracı bile olsam var hakkım bu durumda yok. Yok beni koruyan bir madde yok ailem yok arkamda duran biz senin arkandayız diyen yok. Ne yapsaydım ben bu insan benim evime geldiğinde saçma sapan konuştuğunda şiddete başvursaydım e gene ben suçluyum gene ben haksızım. Ben çileden çıkmak üzereyim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    72
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ablanız avukata vekalet verebilir davaları siz avukatla yürütürsünüz

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: