Merhaba. Sayın avukatların yorumları çok önemlidir. Yardımınızı rica ederim.

Eşim (o zaman evliydik) instagram üzerinden satış yapıyordu. (Aliexpress üzerinden ürün getirip satıyordu) Yaptığı satışların bazıları gümrükte takılıyor ve müşterisine ücret iadesi yapıyor ve sorun kalmıyordu.

Fakat; bir dönem gümrükte takılma olayı sık sık gerçekleşince bu iade konusunu tam halletmedi. Benden destek istemişti ama ben olayın ciddiyetine varamayınca destek olmadım. (Maalesef ailemin geçimini zor sağlıyordum)

Dönem dönem bende bazı iadeleri yaptım. Sıkıntıları çözdük fakat eşimin ulaşamadığı ya da müşterisi tarafından iade talep edildiğinde dürüst davranıp anında para iadesi yapmadığı bir müşterisi kendisini savcılığa şikayet etmiş. (Bu arada kendisini geçen yıl emniyetten ifadeye çağırdıklarında (biz boşanma sürecinde iken - bu sebeple bu ifade verilmelerinden haberim olmadı) whatsapp üzerinden sipariş alırken kullandığı ve annesinin üzerine olan cep numarası için 'eşim kullanıyordu' demiş. (boşanma sürecinde olduğumuzdan husumetli davranıp hattı kendisi kullandığı halde benim kullandığımı söyleyerek yalan söylemiş)

Bugün beni ifadeye çağırdılar ve ben hattın benimle alakası olmadığını, eşimin instagram da satış yaptığını bildiğimi fakat yaşadığı sorunlardan anlık haberdar olmadığımı bildirdim. Eşimi tekrar ifade çağırıp dinleyecekler. Ne diyecek bilemiyorum.

Burada sormak istediğim şu; benim pek bir korkum yok (yani sorumlu olmadığımdan sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum) ama neticede eşim (çocuğumun annesidir) ceza almaması için ne yapabilirim. Polis memuruna uzlaşabileceğimizi, 277 TL olan zararın karşılanabileceğini belirttim. Buna savcılık karar verir dedi.

Eşim whatsapp üzerinden siparişi alıyor, ürünü teslim etmeden önce parayı annesinin hesabına havale ettiriyor ve sonra yurtdışından sipariş verip ürünün gelmesini bekliyor. Ürün gelmeyince müşterisiyle sıkıntı yaşıyor.

Bu arada eşimin sicili temizdir. Bugüne kadar herhangi bir suça karışmamış ve ceza almamıştır.

İlginizi rica ederim. Teşekkürler.