Merhabalar sitenizi bi müddettir bu konulara dahil olduğum için takip ediyorum , Bi kaç sorum olacak karşılarsanız çok sevinirim ona göre dava açacağım

Elimde Vergi levhalı bir şahsın seneti bulunmakta 2 imzası var biri sade diğeri kaşeli şeklinde tek senet üzerinde altlı üstlü imzalarını aldım. Buraya kadar doğru işlem sanırım ve seneti protesto ettirmek adına bankaya vereceğim çünkü ödemeyecek büyük ihtimal

Sorum ; Biz seneti 1.10.2018de yaptık diyelim ödeme tarihi 1.3.2019 diyelim , Vergi levhalı şahıs 28.1.2019 bugün mesela dükkanı iflas gösterip başkasının üstüne yaparsa (babası kuzeni vs ) ben yinede dükkan üzerinden haciz yaptırabilirmiyim. ilk yaptığımız gün dükkan şahsın üstüne ait olduğundan ötürü ?

2- Ben senedi protesto ettirdim diyelim ama henüz dava açmak istemiyorum ara ara toplu veya taksitli para ödeyerek konunun kapanması tarafında anlaştığımızda , başka bir alacaklı birinci öncelikli olabilir mi ?

3- avukata danışmadan ben icra mahkemesine senet ve protesto yazısıyla gittiğimde ne kadar masrafım olur tahmini ayrıca icra için karşı tarafa evrak gitmesini istiyorum ama haciz olmasın istiyorum sadece ödemeleri adına bi resmiyet kazanmasını istiyorum böyle birşey mümkün mü ?

kafam çok karışık kusuruma bakmayın alacaklı olduk kısaca dolandırıldık rızkımızı kaptırdık aklıma geldikçe sizlere danışmak istiyorum teşekkürler.