Herkese merhaba, benim bir sorum olacak. Sorumu umarım doğru başlıkta belirtiyorumdur. Babamın e-devletten sgk hizmet dökümünü incelerken farklı bir konu ile karşılaştım. Babamın haklarının ortadan kaldırılmasını (hakkının yenilmesini) istemiyorum. Bu konuda soracağım sorulara yardımcı olacak bir hukukçu varsa çok memnun olurum…

Babam 2006 yılında emekli olmuş. Emekli olduktan sonra başka bir yerde çalışmaya başlamış sigorta primleri 30 gün üzerinden yapılmış.
Sonra başka bir kişinin yanında işe girmiş. Yalnız çalıştığı gün sayısını 5 gün 10 gün üzerinden göstermişler. Yalnız babam 30 gün bilfiil yanlarında çalışıyormuş.

Bir diğer sorun da şu: Babamı 3. Ayın ortasında işe başladı gösterip, ay sonunda işten çıktı göstermişler. 4. Ayda ve 5. Ayda da aynı işlemler uygulanmış. Bu arada babam devamlı olarak bu adamların yanında çalışmaya devam etmiş. En son işten babamı çıkarıp, herhangi bir tazminat falan ödememişler.

Benim sorum şudur? Yukarıda bahsettiğim duruma göre(babamın çalıştığı dönem içerisinde emekli olmasını da göz önüne alarak) bizim ne yapmamız gerekir? Ben bu işlerden pek anlamıyorum ama babamın hakkının yenildiğini düşünüyorum. Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.