+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Öğrenciye Cinsel istismar kamu davası

Öğrenciye Cinsel istismar kamu davası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Öğrenciye Cinsel istismar kamu davası

Ogretmenim. Hakkimda 8. Siniftan 4 ogrenci cinsel istismarda bulundugumu iddia etmişler.savunmam şu şekilde .tavsiyelerinizi bekliyorum....Hakkımda dört öğrenciye “cinsel istismarda” bulunduğum şeklinde iddialarda bulunulmuştur. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kendimi bildim bileli cinsel anlamda “iktidarsızlık” hastasıyım. Karşı cinse ilgi, cinsel istek ve cinsel ilişkide bulunamamaktayım. Bu hastalığımı istenirse raporlaştırabilirim.

8B sınıfındaki dört öğrenci - bunlar yakın arkadaş grubudur- , hakkımda, ders esnasında bellerine sarıldığım, vücutlarına dokunduğum, mıncıkladığım ve öptüğüm şeklinde tacizlerde bulunduğumu ifade etmişlerdir. Bu öğrencilerin ifadeleri incelenirse ifadelerinin uyuşmadığı ve tutarsız olduğu, aşırı abartılı olduğunu düşünüyorum. İfadeler birbiriyle tutarlı olmayan ve çelişen beyanlardır. Hayatın olağan akışına uygun değildir çünkü ders esnasında otuz kişinin karşısında apaçık bir şekilde bu hareketler mümkün değildir. Bu kişilere dokunmam taciz amaçlı değil disiplin amaçlıdır. Derste ayakta dolaşırlarken itekleyerek yerlerine oturttum, temasım bir saniye bile sürmemiştir ve mıncıklama, okşama ve taciz olmamıştır. Nöbetçiyken teneffüste zil çalınca bu kişilere “sınıfına geç” dememe rağmen yerlerinde duraksamaya devam ettiler, ben de bunları sınıflarına itekledim, temasım bir saniye bile sürmemiştir ve mıncıklama, okşama ve taciz olmamıştır. Öğrenciye disiplin amaçlı ayağa kalkmasını söyledim, itiraz etti ve kalkmayınca omzundan tutup tahtaya kadar itekledim. bu olayı da öğrencinin tahrikinden dolayı yaptım. Ayrıca derste motive olmaları için ve derse katılımlarını sağlamak için zaman zaman enselerine hafifçe dokunduğum olmuştur.

Hakkımdaki şikayetler sadece 8b sınıfındaki dört öğrenciden gelmiştir. Ben bu okulda ayrıca 8e 7a 7b 7c 7d sınıflarına da giriyorum. Şayet öğrencilere taciz amacım olsa bu sınıflarda da taciz emelli hareketlerde bulunurdum. Onları boş sınıflara çekerdim. Olayın gerçekleştiğinin iddia edildiği yer sınıf ortamında ders esnasındadır. Olay yeri fiziksel özellikleri bakımından suçun işlenmesine uygun değildir ki taciz eylemi çevreden açıkça görülebilirdi. Mağdur öğrenciler şikâyette bulunduklarında kıyafetlerinde ve vücudunda herhangi bir yırtılma, kopma taciz izi yoktur.
    Okulda hiçbir öğrencinin beline sarılmadım, bir saniyeden fazla süren iteklemeler yapmadım, hiçbirini öpmedim ve ders esnasında hiçbir zaman cinsel organıma dokunmadım.

Şikâyetçi olan öğrenciler derse karşı lakayt, aşırı yaramaz ve düzensiz tiplerdir. Derse girdiğimde ayağa kalkmazlar, ders boyunca sakız çiğnerler, yerli yersiz ayağa kalkıp sınıfta dolaşırlar.Bu kişilere dokunmam taciz amaçlı değil disiplin amaçlıdır.Derste ayakta dolaşırlarken itekleyerek yerlerine oturttum,temasım bir saniye bile sürmemiştir ve mıncıklama,okşama ve taciz olmamıştır.Nöbetçiyken teneffüste zil çalınca bu kişilere “sınıfına geç” dememe rağmen yerlerinde duraksamaya devam ettiler, ben de bunları sınıflarına itekledim, temasım bir saniye bile sürmemiştir ve mıncıklama,okşama ve taciz olmamıştır.

Derslerdeki disiplinsiz hareketlerinden dolayı bu kişilere edepsiz, saygısız gibi ifadeler kullandım. Sürekli ders ve ders dışı ikazlarda bulundum. Bu kişilerin bana gıcık yaptıklarını düşünüyorum.
    Okulun bulunduğu bölge Bursa’nın sorunlu bir mahallesidir. Eğitim düzeyi düşük ailelerden oluşmaktadır ve olayların olduğu bir mahalledir.

Hukuki NET Güncel Haber

Öğrenciye Cinsel istismar kamu davası konulu yargıtay kararı ara
    Öğrenciye Cinsel istismar kamu davası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ÇORUM
    İletiler
    659
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Cinsel iatismar kamu davasi

Öncelikle geçmiş olsun.

Olayları sizin anlatım şeklinize baktığımız zaman bana göre cinsel yönden bir istismar yok.Cinsel olarak bir taciz de yok.Ancak bu tamamen sizin anlatımınıza göre benim kendi şahsımda vardığım kanaat.

Ancak, öğretmen dahi olsanız, öğrencileri sadece sözlü olarak uyarma yetkiniz var.İyi niyetle dahi olsa öğrencileri el ile iteklemek, motive olmaları için enselerine dokunmak bunlar tamamen sizin kendi insiyatifinizle yaptığınız şeyler.Size verilen yetki öğrenciyi dersten atmak, sözlü uyarmak vs..Biz de okul okuduk yeri geldi biz de öğretmenimizden azar yedik, şundan 15 sene öncesinde öğrenci olan insanları çoğu eline cetvel, ufak bir şamar yemiştir öğretmeninden.Ancak gerek yaşadığımız devir gerekse anne babaların şuanki tutumu öğretmenleri sürekli olarak baskı altında tutmaktadır.Biz anne babamıza okulda ders dinlemediğimizde öğretmenin bize kızdığını, tokat attığını söyleyemezdik çünkü anne babamızdan da çok tepki alırdık.Şimdi öyle değil.Öğretmen öğrenciye dokunduğu anda veli soluğu okulda alıyor.Bunları siz de biliyorsunuz.

Olayınıza dönecek olursak, muhakkak bir avukat tutun, işi avukata açıkça, saklamadan, sıkılmadan anlatın..Sizi ona göre savunacaktır.

Ancak olayın ceza boyutundan muhakkak beraat almanız gerekmektedir..Yoksa disiplin yönünden ceza ile karşılaşacaksınız.Bunun sebebi de devlet kurumları, personellerinin yüz kızartıcı suç veya toplumda asla kabul edilemeyecek ahlaki düzene zarar verdiğini düşündüğü suçlarda memura kesinlikle tolerans göstermemektedir.Yani idare size ceza verecektir.Muhakkak idareyi suçsuz olduğunuza ikna etmeniz gerekir.Ceza mahkemesi ve disiplin soruşturmaları ayrı yürütülür.Ceza mahkemesinin devam etmesi ya da orada ceza almamış olmanız idareyi beraat harici bağlamaz.

geçmiş olsun

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı Cevap: Cinsel iatismar kamu davasi

Bu konuda okul yöneticileri ve öğretmen arkadaşlarınızın görüşü nedir?
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Öğrenciye Cinsel istismar kamu davası

Ben geçmiş olsun değil adalet yerini bulsun temennisinde bulunuyorum öncelikle.

Burada sadece sizin yazdıklarınızdan yola çıkarak cevap veriyorum, mağdur olduklarını iddia eden çocukların ifadesini de sizin yazdığınız kadarıyla biliyor buna göre yorum yapıyorum.

Kişisel kanaatim, neden bilmiyorum ama yazdıklarınızın çok da samimi bulmadım ben açıkçası.

Yani durup dururken bir kaç çocuğun böylesine bir iddiayla ortada hiçbir şey yokken uydurma bir hikayeyle şikayetçi olmaları bir yana 4 farklı kişinin bunu yapması oturup bunu planlaması ailelerini de düşünürsek olası gelmiyor bana. Kızmayın lütfen madem yazdınız ben de kişisel düşüncemi paylaşıyorum.

Hani sizin de satırlarınızda belirttiğiniz hayatın olağan akışına aykırılık kavramı varya, işte bu da bana hayatın olağan akışına aykırı geldi.

Ayrıca ders sırasında bir kaç temasınız olduğundan bahsetmişsiniz, bu öğrencilerin bazı olumsuz yönleriyle onların kabaca disiplinsiz haylaz öğrenciler olduğundan dem vurmuşsunuz ancak; durum böyleyse bile hiç bir öğrencinizi omuzlarından itekleyemez sınıfa girmeleri için fiziksel müdahale de bulunamazsınız ya da bulunmamalısınız bence. Yani bariz bir disiplinsizlik varsa gereğinin yapılması için kurula sevk edersiniz ya da etmelisiniz diye düşünüyorum.

Yani düşünüyorum böyle bir durumla karşılaşsam ''aman efendim taciz edecek olsam boş sınıfa çekerim, aman efendim üstlerinde yırtık yok'' gibi ifadeler kullanmazdım sanırım. Başka sınıflara da derse giriyoru yapsam onlara da yapardım savunması da inandırıcı değil bence. Cinayetten yargılanan birinin ''Ahmet'i öldürmüş olsam Mehmet'i hatta Hasan ve Hüseyin'i de öldürürdüm, onları öldürmediğime göre Ahmet'i de öldürmedim öyleyseben masumum'' demesi gibi....

Tüm yazdıklarım söylediklerinizin bende uyandırdığı kanı üzerine kişisel görüşlerimdir. Asla suçlamak değildir amacım.

Bilemiyorum sert oldu belki ama çocuk istismarının adı bile geçtiği anda geriliyorum bazen anlamsız çıkışlar ve tepkiler verdiğim de oluyor.

Saygılarımla

Nerede
    Bursa
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sadece saniyelik disiplin amaçlı dokunma arkadaşlar bu 1 yada 2 defa olmustur en fazla.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir defa öğrenciye dokunulmaz diye bir şey yok.Bu işin dışındakiler, bazen de duyarkaslar oturduğu yerden yazar.Hiç laftan anlamayan 20 kişilik bir sınıfa sadece bir ders saati koy bakıyım en az 1-2 sini boğazlama noktasına gelmiyorlar mı.Zaten ortaokulda disiplin yönetmeliği kalktı.En fazla okulunu değiştirirsin çok uç durumlarda onun haricinde yapabileceğin hiç bir şey yok.Geçen bir özel okulda bir sekizinci sınıf öğrencisi bir bayan hocayı tutmuş duvara çalmış.Okulu değişti sadece hiç bir şey olmadı.Ama dokunmak var dokunmak var.Öğrencilerle hele hele yeni nesille birlikte iç içe olmak çok zorlu bir süreç.Yapabileceklerini aklınız almaz.Biz yetişkinlerin zamanı gibi ortaokul çocuğu değiller.Bu açıdan da bakmak lazım.Suç ispat edilene kadar herkes masumdur.Adaletin bir an önce durumu aydınlatması dileklerimle..

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı toprakdere rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ogretmenim. Hakkimda 8. Siniftan 4 ogrenci cinsel istismarda bulundugumu iddia etmişler.savunmam şu şekilde .tavsiyelerinizi bekliyorum....Hakkımda dört öğrenciye “cinsel istismarda” bulunduğum şeklinde iddialarda bulunulmuştur. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kendimi bildim bileli cinsel anlamda “iktidarsızlık” hastasıyım. Karşı cinse ilgi, cinsel istek ve cinsel ilişkide bulunamamaktayım. Bu hastalığımı istenirse raporlaştırabilirim.

8B sınıfındaki dört öğrenci - bunlar yakın arkadaş grubudur- , hakkımda, ders esnasında bellerine sarıldığım, vücutlarına dokunduğum, mıncıkladığım ve öptüğüm şeklinde tacizlerde bulunduğumu ifade etmişlerdir. Bu öğrencilerin ifadeleri incelenirse ifadelerinin uyuşmadığı ve tutarsız olduğu, aşırı abartılı olduğunu düşünüyorum. İfadeler birbiriyle tutarlı olmayan ve çelişen beyanlardır. Hayatın olağan akışına uygun değildir çünkü ders esnasında otuz kişinin karşısında apaçık bir şekilde bu hareketler mümkün değildir. Bu kişilere dokunmam taciz amaçlı değil disiplin amaçlıdır. Derste ayakta dolaşırlarken itekleyerek yerlerine oturttum, temasım bir saniye bile sürmemiştir ve mıncıklama, okşama ve taciz olmamıştır. Nöbetçiyken teneffüste zil çalınca bu kişilere “sınıfına geç” dememe rağmen yerlerinde duraksamaya devam ettiler, ben de bunları sınıflarına itekledim, temasım bir saniye bile sürmemiştir ve mıncıklama, okşama ve taciz olmamıştır. Öğrenciye disiplin amaçlı ayağa kalkmasını söyledim, itiraz etti ve kalkmayınca omzundan tutup tahtaya kadar itekledim. bu olayı da öğrencinin tahrikinden dolayı yaptım. Ayrıca derste motive olmaları için ve derse katılımlarını sağlamak için zaman zaman enselerine hafifçe dokunduğum olmuştur.

Hakkımdaki şikayetler sadece 8b sınıfındaki dört öğrenciden gelmiştir. Ben bu okulda ayrıca 8e 7a 7b 7c 7d sınıflarına da giriyorum. Şayet öğrencilere taciz amacım olsa bu sınıflarda da taciz emelli hareketlerde bulunurdum. Onları boş sınıflara çekerdim. Olayın gerçekleştiğinin iddia edildiği yer sınıf ortamında ders esnasındadır. Olay yeri fiziksel özellikleri bakımından suçun işlenmesine uygun değildir ki taciz eylemi çevreden açıkça görülebilirdi. Mağdur öğrenciler şikâyette bulunduklarında kıyafetlerinde ve vücudunda herhangi bir yırtılma, kopma taciz izi yoktur.
    Okulda hiçbir öğrencinin beline sarılmadım, bir saniyeden fazla süren iteklemeler yapmadım, hiçbirini öpmedim ve ders esnasında hiçbir zaman cinsel organıma dokunmadım.

Şikâyetçi olan öğrenciler derse karşı lakayt, aşırı yaramaz ve düzensiz tiplerdir. Derse girdiğimde ayağa kalkmazlar, ders boyunca sakız çiğnerler, yerli yersiz ayağa kalkıp sınıfta dolaşırlar.Bu kişilere dokunmam taciz amaçlı değil disiplin amaçlıdır.Derste ayakta dolaşırlarken itekleyerek yerlerine oturttum,temasım bir saniye bile sürmemiştir ve mıncıklama,okşama ve taciz olmamıştır.Nöbetçiyken teneffüste zil çalınca bu kişilere “sınıfına geç” dememe rağmen yerlerinde duraksamaya devam ettiler, ben de bunları sınıflarına itekledim, temasım bir saniye bile sürmemiştir ve mıncıklama,okşama ve taciz olmamıştır.

Derslerdeki disiplinsiz hareketlerinden dolayı bu kişilere edepsiz, saygısız gibi ifadeler kullandım. Sürekli ders ve ders dışı ikazlarda bulundum. Bu kişilerin bana gıcık yaptıklarını düşünüyorum.
    Okulun bulunduğu bölge Bursa’nın sorunlu bir mahallesidir. Eğitim düzeyi düşük ailelerden oluşmaktadır ve olayların olduğu bir mahalledir.
    Bir öğretmenin şu yazdığınız olayları bu kadar rahat yapmasını ve bunu da bir sebebe bağlayabilmesini açıkçası anlayabilmek zor.
    Sınıfta öğrenciyi omuzundan tutup itekleyerek tahtaya kadar götüren, kapı önünde duran öğrenciyi itekleyip sınıfa sokmaya çalışmak, motivasyonu sağlamak için enseye şaplaklar....
    Pardon ama onlar eğitim için siz de eğitmek için o alanda bulunuyorsunuz, ne onlar itilip kakılmak için oradalar, ne de orada olmakla size onları itip kakma hakkı tanınıyor.
    İddialar doğrudur yanlıştır buna hüküm vermek bize düşmez elbette ama, enseye anlık şaplakları , omuzlardan tutup kaldırmaları kapı önündeyken iteklemeleri gören sınıftaki diğer öğrencilerin de '' evet sürekli bir fiziksel temas olayı oluyordu farklı şekillerde'' şeklind eifade etmesi hayatınızı karartır.
    Başka sınıflarda da benzer ufak tefek hareketler olduysa, diğer sınıflardan da o iddialara destek gelmesi çok ta şaşırtıcı olmayacaktır.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,
    Bende bir öğretmenim ancak öğrendiğim ve aldığım pedogojik eğitim neticesinde dokunarak bir uyarma veya motive etme olamaz. Öğrenci ile özel alan mesafenizi korumalıydınız. Ayrıca sınıfta şahit var mı? Bu durumu gören duyan?

Nerede
    Tekirdağ
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Engin Ünalmış rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir defa öğrenciye dokunulmaz diye bir şey yok.Bu işin dışındakiler, bazen de duyarkaslar oturduğu yerden yazar.Hiç laftan anlamayan 20 kişilik bir sınıfa sadece bir ders saati koy bakıyım en az 1-2 sini boğazlama noktasına gelmiyorlar mı.Zaten ortaokulda disiplin yönetmeliği kalktı.En fazla okulunu değiştirirsin çok uç durumlarda onun haricinde yapabileceğin hiç bir şey yok.Geçen bir özel okulda bir sekizinci sınıf öğrencisi bir bayan hocayı tutmuş duvara çalmış.Okulu değişti sadece hiç bir şey olmadı.Ama dokunmak var dokunmak var.Öğrencilerle hele hele yeni nesille birlikte iç içe olmak çok zorlu bir süreç.Yapabileceklerini aklınız almaz.Biz yetişkinlerin zamanı gibi ortaokul çocuğu değiller.Bu açıdan da bakmak lazım.Suç ispat edilene kadar herkes masumdur.Adaletin bir an önce durumu aydınlatması dileklerimle..
    Sayın Ünalmış,

Öğrenciye dokunulmaz diye birşey gayette var olmalıdır da.

O çocuklar itilip kakılmak, enselerine şaplak atılarak motive ya da disiplin edilmeye çalışılmak üzere oraya gönderilmedi. Herkes görevini, haddini ve sınırlarını bilecek.

Ayrıca duyar kasmaktan kastınız bensem o satırları yazarken defalarca yazdım sildim nasıl sakince anlatabilirim düşüncelerimi diye ancak bu kadar oldu.

Son olarak mağdur oldukları iddia eden çocuklardan birini tanıyor olsaydım, bir yakınım olsalardı alacağım aksiyonu tahmin bile edemezdi bu iftiraya uğrayan ama çocukları itip kakalamaktan enselerine şaplak atmaktan utanmayan ve bunu disiplin için yaptığını sanan eğitimsiz eğitimci arkadaş....

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

itip kakmak şaplak atmak biraz daha zorlasanız uçan tekme atmak sizin yazdığınız şeyler.Ancak kapının önünde duran, sizi duymayan bir öğrenciye öğretmeni, oğlum şöyle çekil diye eliyle dokunabilir.Nedir bu ya, soba mı bu, ateş mi bu dokunmak yasak.Öyle bir şey pratikte yok, olamaz.Toplumca birbirimizden soğuduk, linç kültürüne kapıldık.Benzer şey kadına karşı şiddette de yapıldı.Abartıldı abartıldı, sadece kadının beyanıyla kapı dışarı edilen, uzaklaştırma ve cezalar alan bunun sonucunda çıldırıp silaha sarılan adam doldu ortalık.Bir çocuk tacizcisini elime verseler ona şu an yazamayacağım şeyler yaparım.Ama suç ispat edilmeden insanların linç edilmesine de karşıyım.Burda bu konuyu tek tarafın anlatımıyla tartışmak zaten yersiz.Mahkeme tüm detaylarıyla olayı aydınlığa kavuşturacaktır.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Cinsel istismar

istismarc insel istismarcinsel
Forum