İyi günler.
7buçuk yıldır oturduğum daireden evin pencerelerden dolayı soğuk olması, suların paslı akması sebebiyle çıkmak istiyorum.
Pimapen yok, pencereler çok eskimiş ve çürümüş durumda. Daire de eski. Ev sahibi pencereleri vermeden önce boyattığını temiz verdiğini söylüyor. Balkon demirliklerinin bakım yapılmadığı için çürüdüğünü söylüyor. Açıkçası biraz çamura yatıyor. Google Haritalar ve yandex haritalar ile evin kiralandıktan 2 yıl sonraki pencere fotoğraflarına ulaşabildim. Şu anki durumuyla aynı. Yani boyandığı falan yok.
Evden karşılıklı fesihle çıkacağımın sözlü olarak anlaşmasını yaptık. Fakat ben güvenemediğim için yazılı tutanak talep etmeden yeni sözleşme yapmak istemiyorum.

Sorum ve korkum şu. Balkon demirleri çürümüş, bakım yapılmamış gibi gerekçelerle ustaya evi yenilettirip benden para talep etmesi mümkün müdür? Evin ilk çıktığım halinin fotoğrafları yok elimde sonuçta. Evi temiz verdim diyebilir. Başka şeyler de iddia edebilir. Pencere olayından sonra açıkçası korkar oldum. Ev esasında aynı benim aldığım gibi. Sözleşmeye pencereler, balkon demirlikleri kötü gibi şeyler de yazmadık. Bu tarz iddialarda bulunup fazlasıyla para istemesi benim çekincem...

Ev sahibi pimapeni ve suyu yaptırırsa kirayı fazlasıyla yükselteceğini, çok düşük fiyata durduğumu vs de söyledi. Yalnız fiyat düşük değil. istediği fiyata sıfır daireler bile var. Ben bu sebeple ve ev sahibinden soğuduğum için çıkayım ikimiz de kurtulalım teklifinde bulunup çıkmaya öyle karar vermiştim ve kabul etmişti.

Aynı zamanda ayın 3ünde de çıksan o ayın kirasını vermek zorundasın çıkarken diyor. aylık kiralıyorum sonuçta, kaldığın kadarını değil, o ayın kirasını vermen gerekir diyor.

Başıma gelebileceklerle ilgili ve dikkat etmem gerekenlerle ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.
Pişmanlığım zamanında üfe üzerinde de kira artışı yapmış olmam. Evin kirasının değerinin düşük olduğunu belirtip kirayı fazla arttırmamı istemişti ve zamanında arttırmıştım iyi niyetten dolayı. Şimdi bunlarla karşılaşmam bana ders oldu.
Biraz dert dökme gibi oldu kusura bakmayın.
Teşekkürler, iyi çalışmalar.