merhabalar,

1,5 yıldır merkezi sistemle (kömür) ısınmasını sağlayan bi rsitede ikamet etmekteyim.siteye ilk tasındığımda aidat 160 tl'ydi.Taşındıktan bir kaç ay sonra yönetim değişti ve eski yönetimden kalan borcları bu aidat ile kapanamayacağını belirterek aidatı aylık 260 tl'ye çıkardılar.geçmiş borçlardan sorumlu tutulmanın saçma oldugunu bilmeme rağmen sitede sivrilmemek için ses etmedim ve ödemeye devam ettim.Fakat 3 ay önce yönetim kurulu toplantısı düzenlendi ve kömür fiyatlarının artmasını sebep gostererek ek 300 tl (3 ay her ay 100 tl olarak ) ödeme talep ettiler.malesef yıl sonuna gelmesi ve gelir vergisinin en yuksekten kesilmesi sebebi ile bu 3 aylık ek ödemeyei gerceklestıremedım ama bu sürede normal aidat olan 260 tlyi ödedim.

bundan 1 hafta kadar önce yönetici beni arayarak ödememi istedi fakat bende kendisine suanda odeyebılecek durumumum olmadıgını , maasımdan kesinti olmayan ocak ayının sonunda yani şubat maaşımla ödeyeceğimi belirttim fakat kendisi ısrarla hemen ödememi istediğini belirtti hatta bir arkadasınızdan borç alın diyebilecek kadar ileriye gitti.benimde bu noktadan sonra sinirlerim attı ve ocak sonunda ödeyebileceğimi , benimle bu şekilde konuşamayacağını belirterek telefonunu yüzüne kapadım.Sonra tekrar aradı ve açmadım.

buraya kadar herşey bu şekilde giderken ve ben önümüzdeki ay borçların tamamını kapatabileceğimi düşünürken akşam kapıcının getirdiği dünkü yönetim kuruluna toplantısına ait duyuru ile şaşkına döndüm. (resimleri ek yaptım)

bu kağıtta alınan karar ile 2019 ocak ve şubat aidatlarının 260 tlden 350 tlye çıktığı ve bundan sonra kömür ödemelerinin tek bir seferde yapılabileceği ve takip eden aylarda sadece genel giderler için 150 tl (ısınma hariç) yapılacağı yazıyordu ve bizlerden şubat sonuna kadar 475-500 usd (tam tutar kömür alınan yer ile sözleşme imzalandıktan sonra belli olacakmış)bir ara ödeme yapmamız isteniyordu.Bu ödemeyi yapmayanlardanda gecikme için günlük %5 faiz işletileceği belirtiliyor.

Yaklaşık 3000 tl olan bu ara ödemeyi yapmam mümkün değil.neredeyse aldığım maaş kadar bir ara ödeme isteniyor benden ve önümde bu tutarı bırıktırebılecek bir zamanda yok malesef.bu kadar kısa bir süre sonrasına boyle yuksek bir meblağ istemeleri ne kadar dogru ve hukuksal olarak yapılabilir mi?

ayrıca bu tutarı ödeyemeyeceğim ortada ve benden günlük %5 gibi bir faiz isteyebilirler mi , bu konuda ne gibi bir yol izleyebileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

iyi akşamlar