+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Bel fıtığı ve askerlik

Bel fıtığı ve askerlik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    k maras, Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bel fıtığı ve askerlik

İyi gunler bel fıtıgı rahatsızlıgım var acaba askerlı için elverıssız raporu alabılırmıyım
    Mr sonucu
    L5 s1santral genıs tabanlı protruzyon ve tekal sak santralına bası izlendı
    bu sonuca gore askerlık ten muaf raporu alınabılırmı

Tesekkurler

Hukuki NET Güncel Haber

Bel fıtığı ve askerlik konulu yargıtay kararı ara
    Bel fıtığı ve askerlik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

TSK sağlık yönetmeliğni incelemenizde yarar var.
    kaldıki son kararı bu raporlarınızla birlikte gideceğiniz Askeri hastahane verecektir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

hukiki bilgim olmamasina ragmen tecrubeyle bu soruya bi katkim olabilir ben bal fitigi ameliyati gecirmistim ve bu halde askere aldilar askerligim devam ederken 3 ay once birtakim nedenlerle ikinci bir bel fitigim olustu eski ameliyattan alakasiz yeni bir fitik ve ameliyat oldum bir kac gun sonra raporum bitiyor ve durumum belli olacak su halde bile asker devam edebilecegim soyleniyor bir baslikta bel fitigi ile ilgili maddeleri toparladim incelersen belki yardimci olur

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Yeniay , Sayınthekut ;

Çok yeterli hukuki bilgilerle donanmış dahi olsanız bu soruya net yanıt veremezsiniz. Çünkü sorunuz HUKUK BİLİMİNİ DEĞİL TIP BİLİMİ İÇERİSİNDEDİR.
    Sitedeki hiç bir değerli avukat üye ayrıca tıp fakültesine gitmedi ise sorunun içinde ki ''L5 s1santral genıs tabanlı protruzyon ve tekal sak santralına bası izlendı '' tanısına 'bu ne ola ki ?'' diye boş boş bakmaktadır. Tıpkı benim baktığım gibi... Taktir edersiniz ki MR ınızı bir tıpla ilgili şahıs çekti değerlendirmeyide tıbbi yapacaklar hukuki değil... Muayene olmaya avukata mı gidiyorsunuz ?
    Sağlık yönetmeliği son derece açık yazıyor ancak bu tanının o tanımın neresine oturduğunu tespit etmek bizlerce mümkün değil... Ancak genel olarak şunu ifade edebiliriz ki eğer bel fıtığı omurlara baskı yapıp bel nahiyesinde ki omurları daraltmış ve sinirleri ciddi biçimde zedelemişse ve bu durum ani hareketlerde ve/veya uzun süreli ayakta durma ağır yük taşıma gibi durumlarda başka sendromlara yol açabilecekse ( Örneğin felç) Fıtık kronikleşmiş ve omur arasında daimi yer almışsa genel teamül bu kişinin askerliğe elverişli olmadığı yönünde çıkmaktadır. Ancak tedavi ve veya ameliyatla giderilebilecek bel fıtığı rahatsızlıklarında askerliğe elverişli raporu verilmektedir. İşte sorunumuz burada çıkmaktadır. Sizlere konulan tanıların veya diğer forumda belirtildiği üzere yapılan bel fıtığı ameliyatının genel teamül olarak kabul edilen uygulamanın hangisinde olduğunu bizler bilemeyiz bunu ilgili doktorlar bilir . Gerçi thekut nickli arkadaşımıza yanıtı bizahiti yetkili doktorların verdiği iletisinden anlaşılıyor. Demekki thekut nickli arkadaşımızın bel fıtığı ilgili tıp otoritelerince ''tedavi ve veya ameliyatla giderilebilecek bel fıtığı rahatsızlıklarında askerliğe elverişli raporu verilmektedir'' dediğimiz şekilde değerlendirilmiş. Sizin durumunuzuda Askerlik şubesinden sağlık muayenesi için sevk aldığınızda gene ilgili birimler verecektir. Tavsiyem bu raporları çok düzgün elinizde bulundurarak muayene de çok açık sorununuzu dile getirmenizdir. Çünkü yapılan en büyük hata ''susma' sonucu çıkmaktadır...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

diger baslikta acmistim ama sanirim buradan daha saglikli devam edecek benim sorunum maddede acik secik belli ama bu konuda nasil hakkimi arayacagim bilemiyorum ikinci 63.madde B-6 veya D-3 B ve D fikralari askerlik yapamaz A-B fikralari (fikra dogrudur umarim) askerlik yapabilir C fikrasi ise hava degisimini gerektiren maddeler ben TSK saglik yetenegi yonetmeliginden gerekli maddeleri suzerek diger mesajimda belirttim zamaniniz varsa burdanda sorularima yanit aramaya calisacagim

------------------------------

merhaba su anda 3 ayi hava degisimi olmak uzere toplam 7 aylik askerim askere gelmeden 4 sene once bel fitigi ameliyati gecirmistim takip eden yillarda herhangi bir problem yasamadim askerlige baslamam ile birlikte agrilar basladi ve 4.ayimin sonunda ankara gata da ikinci ameliyatimi oldum fakat yeni bir fitik oldugunu onceki ameliyat ile ilgili bir problem olmadigini belirttiler su anda hava degisimim bitiyor ve subemden aldigim bilgiye gore onumuzdeki hafta hastanede tekrar muayene olup biriligime gonderilecekmisim ilk ameliyati sivil ikinci ameliyati askerde gecirmis bir er olarak ve asagida yazili maddelere gore;

1- askerlik yapamaz raporu verilirmi?
    2-verilmezse eger bu duruma bir itiraz hakkim varmi, cunku iki bel fitigi ameliyati gecirmis biri olarak cok saglikli oldugumu ve TSK me cok faydali olamayacagimi dusunuyorum.

maddeler asagida disk hernisi tip dilinde bel fitigi en onemli maddeyi kalinlastirdim madde 63-B-6

24/11/1986 tarihli ve 19291 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan; 8/10/1986 tarihli ve 86/11092 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına bağlı "Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği"nin ekleridir.
    AÇIKLAMA

I. General, Amiral, Subay ve Astsubayların Hastalık ve Arızalarına göre Sınıflandırma Çizelgelerinin Uygulanması:

....

II. Yükümlü, Er ve Erbaşlara Hastalık ve Arızalar Listesinin Uygulanması:

Tüm hastalık ve arızalar askerliğe uyarlık açısından Yönetmelik kapsamına alınmıştır. Hastalık ve Arızalar Listesinde her madde hastalık ve arızaların ağırlık derecesine göre A, B, C, D dilimlerine, dilimler de fıkralara ayrılmıştır. A dilimlerinde askerliğe elverişli olan hastalık ve arızalar, B ve D dilimlerinde askerliğe elverişli olmayan hastalık ve arızalar toplanmıştır. C dilimlerinde; A, B, D dilimlerinde toplanan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat hallerinde geçici olarak askerliğe elverişli olmayan durumları belirtilmiştir. D dilimlerinde barış ve savaşta sürekli olarak askerliğe elverişli olmayan, B dilimlerinde barışta askerliğe elverişli olmayan, savaşta gereksinme duyulduğu zaman askerliğe alınabilecek durumlar belirtilmiştir.

2391

KAS VE İSKELET SİSTEMİ HASTALIKLARI
    Madde 63 (Değişik: 7/1/2002-2002/3627 K.)

A) 5. (Değişik: 6/12/2004-2004/8202 K.) Opere edilmemiş disk hernileri, opere edilmiş tek seviyeli disk hernileri. (Semptom ve bulgu vermeyen tek seviyeli disk hernisi ameliyatları sağlam kabul edilir.).

B) 6. (Değişik: 6/12/2004-2004/8202 K.) Radyolojik olarak kanıtlanmış, aynı seviyeden bilateral veya iki ayrı seviyeden tek taraflı açılarak yapılmış disk hernisi ameliyatları, semptomatik, nörolojik defisit yapmış veya ameliyat sonrası nörolojik defisitleri düzelmiş veya devam eden en az iki seviyeli hemilaminektomi ile (diskektomi yapılmamış olsa bile) tedavi edilmiş, radyolojik olarak kanıtlanmış spinal stenozlar, reoperasyona rağmen düzelme göstermeyen yetersiz spinal cerrahî.

D) 3. 2 vertebrada tam laminektomi veya 2 den fazla vertebrada kısmî laminektomi, servikal vertebralarda yapılan birden fazla seviyeli füzyon ameliyatları.

6. Belirgin his, trofik, statik veya sfinkter bozukluğu ya da radyolojik bulgu gösteren, tedavisi olanaksız disk hernileri, ekstra meduller tümörleri

Nerede
    k maras, Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

arkadaslar tesekkur ederım
    evet haklısınız avukatlar bılemez
    tıb bılımının bıleceği bır iştir

normal hastane doktorları mr sonucuna göre amelıyat gerekmez dedı
    beni zannederım askere alacaklar
    ama ben son yoklamada rahatsızlıgımı soyleyıp en azından bır spor yapamaz raporu almak için calısacagım
    tesekkur ederım

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bel fıtığı ve askerlik

arkadaşlar ben şu an da bel fıtığı (çift taraflı) rahatsızlığı çekiyorum raporlarımda sinir köküne temas eden geniş tabanlı disk taşması skolyoz ve lomber lordozda azalma yazıyor ayrıca karaciğer değerlerinde de ALT ve AST değerlerim yüksek bu konuda ne yapabilirim yardımcı olabilecek kımse var mı bana

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muhendis_07 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    arkadaşlar ben şu an da bel fıtığı (çift taraflı) rahatsızlığı çekiyorum raporlarımda sinir köküne temas eden geniş tabanlı disk taşması skolyoz ve lomber lordozda azalma yazıyor ayrıca karaciğer değerlerinde de ALT ve AST değerlerim yüksek bu konuda ne yapabilirim yardımcı olabilecek kımse var mı bana
    Daha ayrıntılı tıbbı bilği verebilirseniz net yorum yapabilirim. Kabaca opere edilmemiş bütün bel fıtıkları saglam kabul edilir, ast ve alt için ise üst sınırın iki katına kadar yüksekliklerde bi şansınız olabilir.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba bel fıtığı rahatsızlığım L4 ve L5 de SİNİR KÖKÜNE TEMAS EDEN geniş tabanlı disk taşması vardır

skolyoz gözlenmektedir. lomber lordozda azalma gözlenmektedir şeklinde raporda yazıyor.

ağrılarım şiddetli özellikle ayaklarda cerrahi operasyon gerekiyor ama iş yoğunluğu nedeni ile olamadım fizik tedavi ile ağrılarım daha da arttı

ALT değerim 104
    ast DEĞERİM 43

SAYGILARIMLA

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı muhendis_07 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    merhaba bel fıtığı rahatsızlığım L4 ve L5 de SİNİR KÖKÜNE TEMAS EDEN geniş tabanlı disk taşması vardır

skolyoz gözlenmektedir. lomber lordozda azalma gözlenmektedir şeklinde raporda yazıyor.

ağrılarım şiddetli özellikle ayaklarda cerrahi operasyon gerekiyor ama iş yoğunluğu nedeni ile olamadım fizik tedavi ile ağrılarım daha da arttı

ALT değerim 104
    ast DEĞERİM 43

SAYGILARIMLA
    Yazdıgınız kadarıyla bel fıtıgından çürük alamazsınız,
    Opere edilmemiş disk hernileri, opere edilmiş tek seviyeli disk hernileri. Semptom ve bulgu vermeyen tek seviyeli disk hernisi ameliyatları sağlam kabul edilir
    alt düzeyiniz yüksek fakat laboratuvarın sınır degeri önemli eger üst sınırın iki katından fazla ise 1 yıl sevk tehiri alırsınız ve muhtemelen karaciger biyopsisi de isterler.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

bel fitigi askerlige engel mi

bel fıtığı askerlik

bel fitigi ve askerlik

askerde bel fıtığı

bel fitigi askerlik

bel fıtığı ve askerlik

bel fıtığı olanlar askere alınır mı

bel fıtığı askerliğe engel mi

bel fıtığı askerlik engel mi

http:www.hukuki.netshowthread.php14493-Bel-fitigi-ve-askerlik

bel fıtığı askerlikten muafbel fitigi olan askerlikaskerlikte bel fıtığıbel fıtığı olan askerlik yapabilirmiaskerde bel fıtığı hava değişimibel fitigi curuk raporubel fitigi olanlar curuk raporu alabilir mibel fıtığı askerlik muafbel fıtığı olan askerlik yaparmıbel fitiği ve askerlik www.hukuki.netbel fitigi olan askere gider mibel fıtığı ameliyatı olanların askerlik durumuboyun fıtığı askerlik muafbel fıtığı ameliyatı askerlik engel mibel fıtığı ameliyatı çürük raporu
Forum