Merhaba, ben dışarıda ticaret amaçlı veya hobi amaçlı fotoğraf ve video çekimleri yapan biriyim. Bir otel tanıtım amaçlı benden dış mekan fotoğraflarını çekmemi ve sadece 4-5 kare kullanacağını, ham hallerinin verilmesini talep etti. Bende çok küçük bir iş olduğu için 100TL talep ettim ve tamam gel çek dediler. Fotoğraflar gece fotoğrafı olduğu için otelin aydınlatmalarının ön plana çıkması gerekiyordu ve bende bu şekilde bir çekim gerçekleştirdim. Fotoğrafları beğendiklerini ve ücretini ertesi gün vereceklerini söylediler. Ertesi gün haberleştiğim de fotoğrafları beğenmediklerini ve sadece bir tanesinin biraz aydınlatılarak verilmesini talep ettiler. İsteklerini yerine getirip teslim ettim, ücreti sorduğumda fotoğrafların bir işe yaramadığını ve işlemem gerektiğini söylediler ve aradan 1 hafta geçti. Ben ücretimi almadan fotoğrafları işlemeyeceği mi söylediğimde paramı teslim etmeyeceklerini söylediler, sonrasında fotoğrafların hiç bir mecrada kullanmamaları gerektiğini belirttiğim bir mesaj attım fakat yaklaşık 2-3 haftadır gerek Facebook'ta gerek whatsapp durum mesajlarında ve kataloglarında kullanıldığını gördüm. Olayın para olmadığını belirterek son mesajımda "Exif bilgileri bana ait olan fotoğrafı sürekli paylaştığınızı görüyorum, çekimini beğenmediğiniz fotoğrafı benim rızam dışında paylaşmazsanız iyi olur. Belli ki katalogda kullanılmış bir fotoğraf bu, ben katalogda kullanılmasını istemiyorum, sonuçta işinize yaramayan fotoğraf ve patronunuzun fotoğraflarını beğenmediğini ve bu yüzdende ödeme yapmadığını söylediniz. Eğer katalog veya herhangi bir sosyal mecrada (buna sizin whatsapp durumunuzda dahil) kullanıldığını gördüğümde adliyeden tespit davası açma durumunda kalacağım bilginiz olsun. (Bu tutumum şahsınızla ilgili değil üstünüze alınmayın lütfen)" bu şekilde oldu. Beni arayıp tehdit ettiğimi söylediler ve patronlarının avukat olduğunu belirtip bir şey çıkmayacağını söylediler.

Sizden yardım talep ediyorum;

1. Bu davayı nereden ve nasıl açarım.
2. Tazminat davası açtığımda bana ne kadar fayda sağlar.
3. Bu yazdığım mesajda tehdit içermediği halde tehdit ettiğime dair bir işlem yaptırılır mı?
4. Daha önceki ses kaydında "bu fotoğraflar hiç bir işimize yaramıyor kullanamadık" diye belirtip kullanılıyor, bu avantajım mı?

Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız ve verdiğiniz bilgi için.