+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 19 ileti bulundu.
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Ailemden psikolojik şiddet görüyorum ve reşit değilim

Merhaba adım Melda 15 yaşındayım her gün ailemden psikolojik şiddet görmekten bıktım,arada fiziksel şiddet uyguladıkları da oluyor ancak gözle görülmediği için ne yapacağımı bilemedim.Öncelikle kararım bir anlık değil uzun zamandır düşündüğüm bir şey ne yaptığımı biliyorum.Bunun sona ermesi için nereye başvurmalıyım veya ne yapmalıyım ve reşit de olmadığım için evden ayrılsam nereye gideceğimi de bilmiyorum ancak dayanamıyorum da,koruyucu aile edinebilir miyim,yardım ederseniz sevinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Ailemden psikolojik şiddet görüyorum ve reşit değilim konulu yargıtay kararı ara
    Ailemden psikolojik şiddet görüyorum ve reşit değilim konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Ailemden psikolojik şiddet görüyorum ve reşit değilim

Öncelikle, içinde bulunduğunuz bu yaşların bir özelliği olduğunu biliyorsunuz değil mi?
    Normalde insanların kızmayacakları şeylere kızmak, önemsemeyecekleri şeyleri önemsemek, sizin yanlış yaptığınız bazı şeyleri doğrultmak adına ebeveyninizin müdahalelerini yanlış algılamak gibi. Bunlar son derece normal.
    Bu yaşlarda ben evden kaçmıştım örneğin
    Ama şimdi aklıma geldiğinde gülümsüyorum.
    Kendinize zaman verin. Sizin "psikolojik şiddet" olarak gördüğünüz şeylerin aslında bulunduğunuz yaşın size bir oyunu olduğunu aklınıza getirin bunaldığınızda. Üstelik son derece normal ve olması gereken bir durum olduğunu da unutmayın.
    Mutlu olun

Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet bunu bilmeseydim böyle bir yola başvurmaz buraya gelmezdim üşengeç halimle,ancak insanla hergün yersiz dalga geçilmesi ve ortada bir şey yokken dövülmesini kastediyorsanız tabiki,her çocuğun başına gelir bir şey 3 sene her saniye yapmak ise hayır,kusura bakmayın

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Lolsuc rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba adım Melda 15 yaşındayım her gün ailemden psikolojik şiddet görmekten bıktım,arada fiziksel şiddet uyguladıkları da oluyor ancak gözle görülmediği için ne yapacağımı bilemedim.Öncelikle kararım bir anlık değil uzun zamandır düşündüğüm bir şey ne yaptığımı biliyorum.Bunun sona ermesi için nereye başvurmalıyım veya ne yapmalıyım ve reşit de olmadığım için evden ayrılsam nereye gideceğimi de bilmiyorum ancak dayanamıyorum da,koruyucu aile edinebilir miyim,yardım ederseniz sevinirim.
    Sayın "senoleker" e katılıyorum. Detaylı bir anlatımınız yok. Ancak içinde bulunduğunuz yaş itibari ile abartılı değerlendirmelerde de bulunuyor olabilirsiniz.
    Evden ayrılmak yada başka yerlere gitmek sizin sorunlarınızı çözmeyeceği gibi aksine kat be kat arttıracaktır. Bunun yerine sizi anlayacak, dinleyecek, yardımcı olacak, yol gösterecek, tecrübeli ve sizi yönlendirebilecek ve ailenizle iletişim kurabilecek birisi yada birileri konuşmanızda paylaşmanızda fayda var.
    Okulunuzda rehber öğretmeniniz, Müdür yada Müdür yardımcınız, yakın bulduğunuz bir akrabanız, aile dostunuz gibi kişiler size yardımcı olacaklardır eminim.
    Yalnız olmadığınızı bilmeniz lazım, mutlaka yanınızda yakınınızda destekçiniz olan birileri olacaktır. Bu nedenle karamsarlığa kapılmadan akıllı mantıklı sağduyulu sizi anlayacak kişilerden yardım isteyin.
    Geçmiş olsun..
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eğer sorun gerçekden ciddi ise Unicef'e yada çocuk esirgeme kurumuna danışın.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Lolsuc rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ortada bir şey yokken dövülmesini kastediyorsanız
    Dövmek mi?
    Siz psikolojik şiddet dediniz. Psikolojik olayların objektif olarak değerlendirilmesi çok zor. Sizce "dalga geçmek" olan şeyin belki de böyle bir şeyle hiç ilgisi olmayablir.
    Ammaaaaa...
    Dövmek dediğiniz fiziksel şiddettir.
    Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok.
    183'ü aramayı denediniz mi?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    1.045
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Üye ilk mesajında fiziksel şiddet uygulandığını da belirtmiş zaten.

Konu ile ilgili Ailenin Korunması Hakkında Kanunun ilk maddesini okuyunuz.

Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cagjackal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Üye ilk mesajında fiziksel şiddet uygulandığını da belirtmiş zaten.
    Evet, gözümden kaçmış. Sonradan farkettim.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sağolun ciddi birşey olduğu için buraya geldim,dediklerinizi dikkate alıcam

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    176
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba "Lolsuc" yazdıkların aslında sadece senin değil onbinlerce gencin ortak sorunu, onbinlerce ailede her gün yaşanan bu toplumsal trajediye devlet çözüm adına bazı önlemler almaya çalışıyor ancak görünen bu pek yeterli olmuyor. Sorunun kökeninde yatan kuşak çatışması malesef öyle kolay çözülecek bir konu değil, farklı zaman dilimlerinde yetişmiş insanların fikir ayrılığı her zaman olağandır ancak orta yolu bulma noktasında sanırım ebeveynlere daha fazla iş düşüyor.15 yaşında gencecik bir bireyin kendini yetişkin gibi hissetmesi ve bu şekilde muamele görmek istemesi belki onlar açısından normal olsada anne baba gözünde hala çocuk yaşlarıdır.Şimdi yazılanları okuduğunda muhtemelen canın sıkılmış ve istediğin yada içini rahatlatacak cevapları bulamadığın için hala kendini boşlukta ve çaresiz hissetmeye devam ediyorsundur.Ancak yazılanların hepsi hayat tecrübesi ile yazılmış doğrulardır. Aslına bakarsan bu dönemlerden hepimiz geçmişizdir ve bir şekilde bu dönemler atlatılmıştır, hızlı bir şekilde bu süreçten kurtulmak istiyorsun ama bana göre sana senden başkası gerçek manada yardımcı olamaz.Başkalarından alacağın korumanın kendi kendini korumadan daha iyi olacağını düşünüyorsan yanılırsın, neden diyeceksin ;

Sanırım bunun kısa öz ve de net bir cevabı direk bir şey ifade etmediği gibi kulağa da çok boş geldiği için çok yakınımda yaşanan bir örneği anlatsam daha faydalı olur.
    Şu aralar 25-30 yaş arası olan çok yakın tanıdığım bir bayanın son 15 yılına, yaşadıklarına, çıkmazlarına, bunalımlarına defalarca tanık oldum, bahsi geçen bayanın senin dönemlerinde başladığı kimlik bunalımından sıyrılıp bu günlere gelene kadar yaşadıklarını kısaca anlatayım ve çözümü kendin gör.

Seninle aynı dönemde başlayan benlik, karakter oluşumu ve kimliğini bulma güdüleri yüzünden sürekli ailesiyle tartışan, normal sorunları bile olduğundan farklı algılayan bu nedenle hayatının büyük bir bölümünü hep bunalımda mutsuz ve sürekli kötü sonlara meyilli halde devam eden bu bayanın bu süreci atlatmasında kendisine yapılan en büyük iyilik onu dinlemek evet sadece dinlemek oldu.Kendisini anlayan birisinin olduğunu ve gerçekten çözümün sakinleşip olaylara farklı açıdan bakmaktan geçtiğini gören ve yaşananları olduğu gibi kabullenmeye başladığı andan itibaren bi şeylerin değiştiğini hissetmesi düğümü çözdü.En azından kendisini anlamadıklarını düşündüğü için ailesiyle kestiği iletişim yeniden başladı , yaşananları kendi istediği gibi değil olduğu gibi kabul etmeyi öğrendiği dönemden itibarende daha anlaşılabilir tepkiler vermeye başladı ve pek çok sorunun nedeni ve çözümünü bulmaya başladı, akıllı bir bayandı ama eğitim noktasında ilk dönemler pek şanslı değildi çünki ailesi eğitim hayatını kısıtlamışlardı, buna rağmen yılmadı şimdi hatrı sayılır bir üniversitede 2. okulunda psikoloji okuyor.Detaya girip seni yanlış yönlere süreklemek istemem ama inan bana bu bayanın yaşadıkları pek çok insanın katlanabileceği şeyler değildi bunalıma girdi, kendine zarar verdi, evden uzaklaştı ama sonunda yaptığı herşeyden binlerce kez pişman oldu.Bazen eskilerden konuşulduğunda haline gülen durumunu gördüğümüzde bizde onunla mutlu oluyoruz en azından ben kendi adıma bir genç bayanın bu hayatta yitip gitmesine izin vermemiştim, kendisi bana verdiği sözü tuttu tüm sorunlarını çözmek için sabırla kendisine ve ailesine zaman verdi, eğitimine devam etti ciddi bir birikime sahip oldu ve şu an kendine bir yuva kurma aşamasında.

Yukarıda anlattıklarımla senin yaşadıklarını, hayatını mukayese edemem ama sana çözümün sadece sende olduğunu anlatmaya çalışıyorum, yolunu bulmak için seni dinleyecek birisine ihtiyacın varsa bunu da en iyi sen bilirsin.Psikolojik destek almak kafanı ciddi anlamda rahatlatacak hayata bakışını değiştirecektir, bunu profesyonel birisiyle yapamıyorsan seni dinleyen empati yapabilen birisiyle paylaş.Bu gün anlatan konumundasın ama kimbilir belki bir gün dinleyen konumunda olursun.

Tüm sıkıntılarının en kısa sürede çözülmesi dileklerimle.

Saygılarımla.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ailemden kurtulmak istiyorum

ailemden siddet goruyorum

Ailemle yasamak istemiyorum

ailemden ayrilmak istiyorum

ailemden ayrı yaşamak istiyorum

babamdan siddet goruyorum

ailemle kalmak istemiyorum

ailemden şiddet görüyorumailemden siddet goruyorum ne yapmaliyimbabamdan şiddet görüyorum ne yapmalıyımailemden bıktımailemden şiddet görüyorum ne yapmalıyımailemle yaşamak istemiyorumailemden ayrılmak istiyorumannemden siddet goruyorumhttp:www.hukuki.netshowthread.php101546-Ailemden-psikolojik-siddet-goruyorum-ve-resit-degilimailemle yasamak istemiyorum nereye basvurabilirimailemi istemiyorumevde şiddet görüyorumBabamdan şiddet görüyorumailemle yaşamak istemiyorum yaşım küçükbabamdan şiddet goruyorum nerwye başvurabilirimbabamdan siddet goruyorum ne yapmaliyim16 yasindayim ailem https:www.hukuki.netshowthread.php101546-Ailemden-psikolojik-siddet-goruyorum-ve-resit-degilim
Forum