+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 32 ileti bulundu.

Konu: Vergi borcu hakkında

Vergi borcu hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Vergi borcu hakkında

1996 yılında işlettiğim butiğin kapanışını yaptım.Sonradan 450 ytl civarında borcum olduğunu öğrendim.Bu borç zaman aşımı kapsamına girmişmidir.Yoksa faizi ile 5000 ytl yi bulan bu borcu ödemem mi gerekir.

Hukuki NET Güncel Haber

Vergi borcu hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Vergi borcu hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu arkadaş 2 yıl önce sormuş, şimdi cevap versek okuyacağını sanmıyorum.
    Sizin varsa sorunuz cevaplayalım. :o
    Çok güldüm yaaa bu arkadaşın olamamış belli ki.. benim bir sorum var da esas soru şu; ben ne kadar beklerim ??..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    152
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir konu altına birden fazla giriş yapıldığı için böyle oluyor zannederim. Zira konu açıldığında sadece ilk sayfayı görüyoruz. Oysa bu konu başlığı üçüncü sayfaya ulaşmış. Üyelerin görmemesi ve cevap verilmemesi makul bu anlamda.

3. sayfadaki ilk sorunun cevabı :

AMME ALACAKLARININ TAHSİL USULÜ HAKKINDA KANUN
    Madde No 102
    Kapsam
    Amme alacağı, vadesinin rasladığı takvim yılını takip eden takvim yılı başından itibaren 5 yıl içinde tahsil edilmezse zamanaşımına uğrar. Para cezalarına ait hususi kanunlardaki zamanaşımı hükümleri mahfuzdur.
    Zamanaşımından sonra mükellefin rızaen yapacağı ödemeler kabul olunur.

Maddeyi kısaca özetlersek borcunuz kural olarak zaman aşımına uğramıştır. BU borcu kendiliğinizden ödersenz almam denmez.

Ancak bu noktada zamanaşımını kesen ve işlemesine engel olan hallere dikkat çekmek gerekir.
    Kanun Ad AMME ALACAKLARININ TAHSİL USULÜ HAKKINDA KANUN
    Madde No 103'e göre sizin takip dosyanızda :1. Ödeme, 2. Haciz tatbiki,
    3. Cebren tahsil ve takip muameleleri sonucunda yapılan her çeşit tahsilat, 4. Ödeme emri tebliği, 5. Mal bildirimi, mal edinme ve mal artmalarının bildirilmesi,
    6. Yukarıdaki 5 sırada gösterilen muamelelerden herhangi birinin kefile veya yabancı şahıs ve kurumlar mümessillerine tatbiki veya bunlar tarafından yapılması,7. İhtilaflı amme alacaklarında kaza mercilerince bozma kararı verilmesi,8. Amme alacağının teminata bağlanması,9. Kaza mercilerince icranın tehirine karar verilmesi, 10. İki amme idaresi arasında mevcut bir borç için alacaklı amme idaresi tarafından borçlu amme idaresine borcun ödenmesi için yazı ile müracaat edilmesi. 11. Amme alacağının özel kanunlara göre ödenmek üzere müracaatta bulunulması ve/veya ödeme planına bağlanması.

hallerinden herhangi birinin bulunup bulunmadığına bakmalısınız.
    Bu sayılan işlemlerden herhangi birinin gerçekleştirilmiş olması halinde 5 yıllık süre yeniden işlemeye başlar.

Bunun yanında yurtdışında bulunduğunuz sürelerde de zaman aşımı işlemeyecektir.

Bu sayılan hallerden herhangi biri sizin için gerçekleşmemiş ise zamanaşımı dolduğundan ödeme yapmak zorunluluğunuz yoktur.

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Mehmet Taylan Karakum rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Site/Forum kuralları çerçevesinde, sorabilirsiniz.
    1996 senesinde kapatmış olduğum işyeri ile ilgili 96 yılı itibarı ile 450 ytl vergi borcum gözükmektedir.borçla ilgili bana herheangi bir belge tebliğ edilmememiştir.işyerimi kapatırken muhasebecim ile birlikte yazar kasamı teslim ettim.bana borçla ilgili hiç bir şey söylenmedi.muhasebecim karama işleminin tamamen kurallara uygun olduğunu herheangi bir sorunun olmadığını söylemişti.öğrenmek istediğim söz konusu borç üzerinden geçen bukadar süre içerisinde bu (anlayamadığım) borç vergi affı kapsamına girmişmidir.beni aydınlatırsanız çok sevinirim.saygılarımla....

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1996 senesinde kapatmış olduğum işyeri ile ilgili 96 yılı itibarı ile 450 ytl vergi borcum gözükmektedir.borçla ilgili bana herheangi bir belge tebliğ edilmememiştir.işyerimi kapatırken muhasebecim ile birlikte yazar kasamı teslim ettim.bana borçla ilgili hiç bir şey söylenmedi.muhasebecim karama işleminin tamamen kurallara uygun olduğunu herheangi bir sorunun olmadığını söylemişti.öğrenmek istediğim söz konusu borç üzerinden geçen bukadar süre içerisinde bu (anlayamadığım) borç vergi affı kapsamına girmişmidir.beni aydınlatırsanız çok sevinirim.saygılarımla....

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gülgerçek rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Çok güldüm yaaa bu arkadaşın olamamış belli ki.. benim bir sorum var da esas soru şu; ben ne kadar beklerim ??..
    Mevcut örneklere bakarsanız ortalama ne kadar bekleyeceğiniz ortaya çıkar.
    Soracakmısınız?:o

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı isitemiza rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Borç vergi affı kapsamına girmez..Sanırım sizin sormak istediğiniz zaman aşımına girip girmediği yönünde... Borç zaman aşımına da girmez çünkü o borcun tahsilinden sorumlu olan icra memuru 5 yılda bir 0,10 ytl parayı cebinden yatırarak 5 yıl daha kazanır.Her ne kadar bu işlem hukuki bir işlem olmasa da şimdilik işe yarayan bir yöntem.Eğer borcu ödemek gibi bir niyetiniz varsa maliye bakanlığı yetkisini kullanarak kesinleşen vergi borçlarını 18 taksitte tahsil etmek amacıyla 30.10.2008 tarihinde yani bugün bir tahsilat genelgesi yayınladı ve son başvuru tarihi 28 kasım 2008.bilginiz olsun

Nerede
    eskişehir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Re: Vergi borcu hakkında

Bilindiği gibi şu anda sınırlıda olsa bir vergi affı getirilmektedir.Taşbaşı vergi dairesine giderek bu haktan yarlanmak istedik.ancak borcumuz olan adımıza tahakuk eden kişi bazında 598 000 ytl nin bölünemedigini ve idda edildiği gibide bu borcun yarısının afının söz konusu olamıyacağını ifade ettiler.Oysa yarısı af edilecektir yazıyor yada biz yanlış yorumluyoruz.Konunun özü nedir.18 aylık taksit imkanı hem bizi hemde mahkemeyi dahası vergi dairesinide rahatlatacaktır.Biz Devlet memurlarıyız icra yolunda tahsile gidilmesi kurumumuzdaki yerimizi rencide edeceği gibi ödenmeside tamamen imkansız bir süreçtir.İşin içinden çıkamıyoruz taslağı biliyorsunuz ama yinede ekleyeceğim lütfen ilgilenenler yorumlarsa sevinirim.Ben bir sağlık çalışanıyım ilgi alanımda yorum yaparım ama hukuk konusu tam bir uzmanlık dalı....[[/B][/I]B]Maliye Bakanlığı vergi cezalarına sınırlı da olsa af getirme hazırlığı içinde. Oysa 2003 yılında çıkarılan Vergi Barışı’nın çıkarılması ve kapsamının genişletilmesinin ardından Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bir kez daha af uygulaması yapılmayacağını söylemişti. Hazırlanan yasa taslağı naylon fatura kullananlara uzlaşma yolu açıyor, usulsüzlük cezalarında ise af getiriyor. Buna göre usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının yarısı indirilecek. İhtilaflı vergi ve cezalar uzlaşılırsa 18 ayda 18 eşit taksitte ödenebilecek. Geçmişte bu ödemelere faiz uygulanıyordu. Yeni tasarıyla faiz uygulamasına son verilecek. Ayrıca alacaklara gecikme zammı uygulanmayacak.

"Bazı kamu alacaklarının uzlaşma yolu ile tahsili" hakkındaki yasa tasarısı taslağı hazırlayan Maliye, daha çok mahkemeye gitmiş olan mükelleflerle uzlaşma yolunu arıyor. Şükrü Kızılot’un önceki gün Hürriyet gazetesinde yayınlanan yazısına göre söz konusu tasarıdaki uzlaşma maddesi yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemlere ilişkin vergi mahkemeleri, bölge idare mahkemeleri ve Danıştay nezdinde dava açma, ilgisine göre itiraz ve temyiz süreleri geçmemiş veya ihtilaflı olup kanun yolu tüketilmemiş bulunanlar; yasal düzenleme yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ayın sonuna kadar getirilen 18 ayda 18 eşit taksitte ödeme imkanından yararlanacak. Başvuru süresi 1 aya kadar daha uzatılabilecek. Bunun sonucu olarak Maliye, gecikme zammından vazgeçecek. Konuya yakın kaynaklar, bu yasa çalışmasının geçmişte tahsilatın hızlandırıması genel tebliğlerine benzer olduğunu ancak şimdi taksitlendirmede faiz alınmadığını belirtti. Uzmanlar, zaten uzlaşmaya yanaşmayan mükelleflerin mahkemeye gittiğini ve kanun taslağının amacına çok hizmet etmeyebileceğini söyledi.

Naylon fatura kullanana uzlaşma yolu
    Hazırlanan taslakta naylon fatura kullananlara getirilen kolaylık ise dikkat çekti. Tek maddelik taslağın ikinci bendinde, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 344’üncü maddesine göre vergi ziyaı cezası kesilenlerin uzlaşmadan yararlanabileceği hükmü getiriliyor. Aslında naylon fatura kullananlar uzlaşmadan yararlanamıyor. Vergi zıyai cezası olarak uygulanan para cezası hesaplanan verginin üç katı olarak kesiliyor. Şimdi naylon fatura kullananlar da 18 ayda 18 eşit taksitten yararlanma imkanına kavuşacak. Ancak düzenleme hapis cezası ile yargılanmayı ortadan kaldırmayacak. Af olarak nitelendirilen bir başka düzenleme ise usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları için getiriliyor. Bu cezalarda yüzde 50 indirim yapılacak.

Bu imkandan yararlanmak isteyenlerin tarh edilen vergi, resim, harçlar ve fon payları ile kesilen cezalara karşı dava açmamaları, açılmış davalardan uzlaşma tutanağı imzaladıkları tarihte vazgeçmeleri şart olacak. Uzlaşma tutanağı ile birlikte davadan vazgeçme dilekçesini uzlaşma komisyonuna veren mükelleflerin bu dilekçeleri ilgili yargı mercilerine gönderilecek. Bu düzenlemeden yararlanmak için başvuranların ve açtıkları davalardan vazgeçen mükelleflerin ihtilafları ile ilgili olarak daha önce verilmiş ve kanun yolu tüketilmemiş kararlar uyarınca taraflara tebliğ edilip edilmediğine bakılacak. İhtilafa ilişkin nihai karar kesinleşmişse düzenlemeden yararlanılamayacak.

Zamanında geçen taksite yüzde 5 faiz
    Uzlaşmadan sonra anlaşılan taksitlerin süresinde ödenmemesi ya da eksik ödenmesi halinde ödenmemiş olan tutarların son taksit ödeme süresi sonuna kadar, ödenmeyen kısım ile birlikte her ay ve kesri için ayrı ayrı yüzde 5 fazlası ile ödenmesi şartıyla yine ödeme imkanından faydalanabilecek. İl özel idareleri ve belediyeler bu düzenlemenin getirdiği imkandan yararlanamayacak. Ayrıca yasa çıktıktan sonra uzlaşma komisyonlarının teşkili, uzlaşmaya müracaat etmeye yetkili olanların belirlenmesi, uzlaşmanın şekli, konu edilebilecek vergi, resim harç fon payı ve cezaların belirlenmesi gibi konular Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenecek.
    REFERANS GAZETESİ
    nusu hele bu konu tam bir uzmanlık dalı[/B]

Nerede
    eskişehir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu siteye yazılan konuları ilgimi cektiği ve başımda da benzer bir dert olduğu için her gün mutlaka okuyorum ama zaman zaman çeşitli ikonlarla ve çok güldüm ya gibi deyimlerin yer almasını, merak ettim insanların dertlerine merhem olmak mı yoksa alay etmekmidir.hukiki net yöneticilerine soruyorum derdimizi anlatırken yanlış mı yapıyoruz.saygın bir site hukuki net ve bu nedenle üye oldum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,
    1995 Yılında lastikçi dükkanımı kapattım.O zaman 200 ytl. vergi borcu var iken dükkanı kapattım..kapanış evrakları mevcut.gecenlerde satacağım arabama vergi dairesi haciz koydu sebebi ise yukarıda anlattığım mevzu..vergi dairesine gittim ve 9100 yt. borcun var dediler..18 ay taksit yapacaklarmış..ben bu parayı ödeyecek durumda değilim,ne yapmam gerekir.95 senesinde kapanış vermiştim.üzerimde hiçbir gayrimenkul ev vs. hiçbir şey yok sadece bir arabam vardı eski onuda satamadım..bu vergi cezasında ki faizden nasıl kurtulurum cevaplarınızı bekliyorum.teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: