+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2018
  Nerede
  kayseri
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İpoteğe İlişkin Alacak Davası Kararı Kesinleşmeden İcra Edilebilir Mi?

  Başlıkta belirttiğim gibi ipoteğe bağlı alacağımızı ilamsız icra yerine alacak davasıyla tespit ettirip daha sonrasında icra marifetiyle talep etmek istersek kararın kesinleşmesini beklememiz gerekir mi?

  Benim kanaatim burada söz konusu davanın taşınmaz aynına ilişkin olmadığı, bu yüzden kararın kesinleşmesinin gerekmeden icraya konabilmesidir.  Hukuki NET Güncel Haber

  İpoteğe İlişkin Alacak Davası Kararı Kesinleşmeden İcra Edilebilir Mi? konulu yargıtay kararı ara
  İpoteğe İlişkin Alacak Davası Kararı Kesinleşmeden İcra Edilebilir Mi? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.242
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İpoteğe İlişkin Alacak Davası Kararı Kesinleşmeden İcra Edilebilir Mi?

  Alacak davası mahiyetinde ise kesinleşmesi gerekmiyor, menfi tespit mahiyetinde olsaydı gerekebilirdi, ipotek şerhi gayrimenkulün aynına ilişkin bir şerh de değil zaten.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Dec 2018
  Nerede
  kayseri
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İpoteğe İlişkin Alacak Davası Kararı Kesinleşmeden İcra Edilebilir Mi?

  YARGITAY 8. HUKUK DAİRESİ'NİN 16.01.2017 TARİH, 2016/219,4 ESAS VE 2017/189 KARAR SAYILI İLAMI
  Yukarıda tarih ve numarası yazılı Mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki davacı tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden Daire'ye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü.

  Borçlu vekili takip dayanağı ilamın taşınmazın aynına ilişkin olması nedeniyle kesinleşmeden takibe konulamayacağını belirterek takibin iptalini talep etmiştir. Mahkemece konusu bir miktar alacağa ilişkin olan hukuk mahkemesi ilamlarının kesinleşmeden icraya konulabileceği, takibe konu dayanak ilamın ipotek bedeline yönelik alacak davası olduğu, sınırlı ayni hak olan ipoteğin ilamda tartışılmadığı, bu durumda kararın icraya konulması için kesinleşmesine gerek olmadığı gerekçesi ile şikayetin reddine karar verilmiştir.

  Hüküm borçlu vekili tarafından temyiz edilmiştir.

  6100 sayılı H.M.K.'nun geçici 3. maddesine göre uygulanması gereken HUMK.nun 443/4. maddesi gereğince, gayrimenkule ve buna ilişkin ayni haklara dair hükümler kesinleşmedikçe icra edilemez.

  Somut olayda; takip dayanağı ... 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin ... sayılı ilamında ''toplam 35.910,00 TL kanuni ipotek bedelinin davalıdan alınarak davacılara miras hisseleri oranında verilmesine,'' devamla Dava konusu... sayılı taşınmaz üzerinde bulunan ... adına ... yevmiye numarası ile konulan ipoteğin terkinine” hükmedildiği, sınırlı ayni hak olan ipotek terkininin tapuda sicil değişikliğine sebebiyet vereceği bu durumda ilamın infazı için kesinleşmesi gerektiği nazara alınarak şikayetin kabulüne karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde reddi yönünde hüküm tesisi isabetsizdir.

  Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK'nun 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, taraflarca İİK'nun 366/3. maddesi gereğince Yargıtay Daire ilamının tebliğinden itibaren ilama karşı 10 gün içinde karar düzeltme isteğinde bulunulabileceğine, 29,20 TL peşin harcın istek halinde temyiz edene iadesine 16.01.2017 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.242
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İpoteğe İlişkin Alacak Davası Kararı Kesinleşmeden İcra Edilebilir Mi?

  Benim de aile konutu nedeniyle ipoteğin fekki davam var desenize bi de senelerce kesinleşmesini bekleyeceğiz ))

  - - - Updated - - -

  Çok da saçma bi karar; tapuda sicil değişikliğine sebebiyet verecekmiş peh ona baksan basit icra mahkemelerinin kararları da kesinleşmesi lazım haciz şerhlerinin konulması ya da kaldırılmasına sebebiyet verip tapu sicilinde aynı şekilde değişikliğe sebebiyet veriyor.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. mahkeme kararı kesinleşmeden YAPILAN ATAMA
  iDARE MAHKEMESİNDE ATAMA İPTALİ TALEBİYLE DAVA AÇTIM. RED EDİLDİ. BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE İTİRAZ ETTİM. OCAK 2017 DE " İTİRAZIN KABULUNE, İDARE...
  Yazan: bagerhk Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 17-02-2017, 21:26:14
 2. İşe iade davası- yargıtay kararı kesinleşmeden işe başvuru
  Merhaba, 2011 yılında tazminatlı olarak işten çıkartıldım. İşe iade davası açtım ve kazandım. İşveren kararı temyiz etti ve edevletten kontrol...
  Yazan: Derya87 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 17-04-2015, 11:21:46
 3. Yeni Mevzuat: Şikayet Davası - Tahsil Harcı Alınmasına İlişkin İcra Müdürlüğü Kararının İptali İstemi - Borçluya Kullandırılan Kredinin Geri Ödemesi İçin Yapılan İcra Takibi - Tahsil Harcının Alınmış Olmasının Yasaya Aykırılığı
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İlgili veri linki - Konu: Şikayet...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 23-11-2010, 21:51:11
 4. Yeni Hukuki Kaynak: Alacak Davası - Görevsizlik Kararı - Hizmet Sözleşmesi
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İlgili veri linki - Konu: Alacak Davası...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 16-04-2010, 19:32:14
 5. Eşler Arasında Alacak Davası Yargıtay Kararı
  T.C. YARGITAY HUKUK GENEL KURULU E. 1996/2-406 K. 1996/672 T. 9.10.1996 • KARI-KOCANIN TAŞINMAZ EDİNMESİ ( Alacak ) • İNANÇ SÖZLEŞMESİ (...
  Yazan: CeeK Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 31-08-2008, 17:58:59

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.