İnternette bi site üzerinden bir telefon sattım 300 liraya, eski kullanmadığım telefonu. telefonun ekranı kırık ve görüntü yoktu bunu da ilanda yazmıştım zaten, alan arkadaş telefonun anakartını sökeceğini ona sadece anakartın lazım olduğunu söyledi, telefon konuşmasındaysa ben telefona kesinlikle kefil değilim ben anlamam telefondan görüntü yok ekran kırık dedim ısrarla bi kaç defa. Bir kaç gün sonra telefonu alan arkadaş anakartın görüntü veren parçasıyla alakalı bi arıza olduğunu söylüyor ve iade etmek istiyor yoksa savcılığa başvuracağını söylüyor, ben telefonu alacağımı söylediğim, parayı denkleştirdiğimde iade alacağımı söylediğim halde. Parayı aldığım gibi götürüp banka borcuma yatırdım ve öğrenci olduğum için ha diyince denkleştiremem parayı ama kafamda da bi şüphe var o arkadaşın elinde anakartı arızalı bi telefon vardı ve benim telefonumun anakartını söküp ona takacağını söylemişti çevremdeki insanlar da anakartları değiştirip vermeye çalışıyor olabilir dedi ayrıca telefonu telefoncuya vermeden önce de kendisi açıp baktığını evde biraz kurcaladığını söyledi. kendi mesleği de telefonculuk değil amatör seviyede anlıyor sanırım, kendi de bozmuş olabilir önceden bozuk da olabilir orasını bilmiyorum ama ben ısrarla telefonun görüntü vermediğini ekranın kırık olduğunu, ki ekran çok fazla kırıktı görünmemesi falan mümkün değil, hatta bu telefona kefil olamayacağımı aldıktan sonra öyle hak yemiş dolandırmış gibi davranılmasını istemediğimi söylediğimde ısrarla bu telefonu almak istediğini söyledi ve aldı sonrasında da bozuk olduğu için iade etmek istedi bu durumda benim bi yükümlülüğüm sorumluluğum var mı işin hukuki boyutu nasıl olur telefonu 300 liraya sattım 200 lira masrafı olduğunu söylüyor ve telefon tamir olunca piyasa değeri 500 550 lira civarı zaten ayıplı mal sınıfına girer mi telefon ki zaten ayıplı olarak sattım bunu da belirttim ben, kusursuz çalışan telefon demedim ayrıca ekranı paramparçaydı bunu da gördü bilerek aldı alırken de kontrol etmedi hiç bişeyi tokalaştık telefonu verdim parayı aldım ayrıldık telefon da çalışıyor hat takınca çalıyor ses çıkıyor bu arada öyle esnaf ticari işletme falan değilim öğrenciyim banka borcumu icraya verdiğini söyleyince telefonu satıp borca yatırdım satış sözleşmesi tarzı bişey de olmadı