Merhabalar,

Konuyu biraz uzun uzadıya anlatacağım,hakem heyeti sonucu teknosaya ulaştıktan sonra 15.gün yani bugün itiraz için dava açtıklarını mail yoluyla bana ilettiler. Süreci hikayeti en sade olarak aşağıda yazıyor. Nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bilgisi olan var ise yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Olayın hikayesi ;

11/10/2017 tarihinde teknosadan Nokia 6 marka bir telefon almıştım, telefon kurban bayramının 1. günü (21.08.2018) ekrandan dolayı arıza verdi. Arıza şöyle ki telefonun tüm fonksiyonları çalışıyor ama ekrana elektrik gitmiyor gibi. İlk etapta yavaşça renkler soldu ve daha sonra tamamen gitti.
Neyse ben cihazı alırken kasko ve uzatılmış garanti almıştım dolayısıyla bu kasko ilk 1 yılı kapsadığı için oradan yararlanmak istedim. Cihaz gitti onarılıp evime gönderildi ama dokunmadığı istikrarlı bi şekilde çalışmıyor ve parmak izi okuyucu yarısı içe gömük, ekranın yarısı dışarı şekilde geldi. Bunu teknosaya bildirdim ve bu kez kendi servisine göndermek istediğimi cihazında kaskodan geldiği için böyle olduğunu raporlarıyla beraber söyleyerek gönderdim. 1 hafta sonra yanıt geldiğinde cihazda orijinal olmayan parça olduğu için böyle sorun olduğunu söylediler ve fiyat teklifi verdiler, bu fiyatı kim ödiyecek diye teknosaya gittiğimde de kaskodan gelen cihazın garantiye gidemiceğine, sözleşmede orijinal olmayan parça takabilir yada cihazı olan cihazın 1 yada birkaç alt sürümüyle değiştirebilir (Nokia 5 yada 1 -2 gibi cihazlar ) gibi birşeyler saçmaladılar. Yine itiraz edince cihazı tekrar kaskoya gönder, müşteri hizmetlerini ara orijinal parça takarlar geri verirler dediler, aynı şekilde yaptım müşteri hizmetleri böyle bir talep oluşturulamaz dedi ve kasko firması da cihazın tamir edilemez durumda olduğunu belirtip %60 ücretini hediye çeki tanımlayarak cihazı perte çıkarttı. ( değişim, pert vs. herşey onların inisiyatifindeymiş).
Hakem Heyeti ;
Cihazın perte çıkarıldığını öğrendikten sonra da cihazımı hemen kasko firmasından geri isteyip çeki iptal ettirdim ve aynı şekilde hakem heyetine başvurdum. Yaklaşık 1 ay gibi bir sürede sonuç geldi ve haklı bulundum. Sonuç kısmının bir bölümünde " 'muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.' ile 11 inci maddesinin 1 inci fıkrasında ' Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici; a-) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, b-) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme, c-) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme ç-) İmkan varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme seçimlilik haklarından birini kullanabilir.

Sonuç : Ürünün ayıpsız bir misli ile değiştirilmesine, ayıplı ürünün şikayet edilene iade edilmesine, vb. vb. gidiyor.