Merhaba,

Bir web sitemde yayınladığım karikatürler nedeni ile 2 ay önce lisanslı olduğu için ifade verdim. Lisansa tabii olduğunu bilmediğim yönünde ifade verdim. İçerikleri kaldırdım, siteyi dahi kapattım.

Geçen hafta uzlaşmacı tarafından arandım, yayınlanan 10 civarı karikatür için 30.000 lira civarı bir ücret talep edildi. Web sitesinde herhangi bir reklam yoktu, yani tek kuruş dahi kazanılmadı.

Konu ile alakalı bilgi sahibi kişiler ile görüştüğümde, hem ceza hem de tazminat ödeyeceğim zorlu bir sürecin beni beklediğini söylediler. Karikatürlerin yayınlandığı kitap vs. ne ise oradan elde edilen kazanca göre ödenecek bir rakamın çıkacağı yönünde bilgi verdi.

Bu rakamı ödemem mümkün değil, çünkü öyle bir durumum yok. Avukata verebileceğim rakamı söylediğimde kabul etmemesi çok yüksek bir ihtimal.

Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz? Dava sonuçlandığında belirtilen rakamdan ne kadar fazlası ödeyebilirim? %100 ceza alma ihtimalim var mı? Olay dava sürecine girince avukat tutmam gerekecek ve bunları nasıl karşılayacağım konusunda da düşünüyorum açıkcası.