+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Oct 2018
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Satış için alınan Dolar avans ödemesi ceza ve faiz

  Merhaba,

  Arkadaşım bir şirketle, 12.04.2017’de tapu bilgilerini belirtip hisseli dükkandan yarı hisse satmak için 30.000 Usd avans ödemesi alacağım diye sözleşme yapmışlar. Alıcı bankadan 30.000 Usd aynı gün ödemiş. Dükkanın diğer hissedarı şufa hakkımı kullanırım satışı yaparsanız demiş, 1 ay boyunca ikna edememişler. 26.05.2017’de satışı karşılıklı olarak yapmaktan vazgeçtik, satıcı özellikleri yazılı dükkan için aldığı avans olan 30.000 Usd iade edecek ve herhangi bir ceza ve faiz istenmeyecek diye yeni bir sözleşme yapmışlar. Aynı gün arkadaşım 10.000 Usd ve 20.000 Usd iki parça halinde alıcının banka hesabına nakit yatırmış ve dekontlara gayrimenkul avans iadesi diye açıklama yazdırmış.

  Şimdi şirket arkadaşıma, sen hem benim parami kullandin hem de ben kur farkindan zarar ettim diyor. Üstünden bir yıldan fazla zaman geçmiş. Zararını yasal yollardan isteyebilir mi? Bunların yaptıkları sözleşme geçersiz satış vaadi mi yoksa başka bir sözleşme midir?  Hukuki NET Güncel Haber

  Satış için alınan Dolar avans ödemesi ceza ve faiz konulu yargıtay kararı ara
  Satış için alınan Dolar avans ödemesi ceza ve faiz konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.294
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Satış için alınan Dolar avans ödemesi ceza ve faiz

  İsteyebilir. Ancak olayda anlattıklarınızın dışında bir şey gündeme gelip ispatlanmazsa istediğini hak etmez.
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  8.656
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Satış için alınan Dolar avans ödemesi ceza ve faiz

  Yabancı para alınıp yabancı para ödenmiş. Burada olsa olsa "faiz" den bahsedilebilir. Kur farkından bahsetmek için iki ayrı para biriminin söz konusu olması gerek. Örneğin bin dolar karşılığı 3 bin lira ödendi ise ve geri alınırken dolar 5 lira oldu ise, 2 bin lira kur farkı oluşmuştur.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Oct 2018
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Satış için alınan Dolar avans ödemesi ceza ve faiz

  Cevaplarınız için teşekkürler.

  Aslında kafa karıştıran şey şu:
  12.04.2017 sözleşmesinde 30.000 Usd (110.100 Tl, usd/tl: 3.67) diye yazmışlar. 26.05.2017’de sadece 30.000 Usd iade edecek diye yazmışlar. Ama kur 3.57’ye düşmüş. Her iki ödeme de 30.000 Usd yapılmış. Tl işlem yok. Şirket bundan bahsediyor.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  8.656
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Satış için alınan Dolar avans ödemesi ceza ve faiz

  Alıntı verbalizer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Cevaplarınız için teşekkürler.

  Aslında kafa karıştıran şey şu:
  12.04.2017 sözleşmesinde 30.000 Usd (110.100 Tl, usd/tl: 3.67) diye yazmışlar. 26.05.2017’de sadece 30.000 Usd iade edecek diye yazmışlar. Ama kur 3.57’ye düşmüş. Her iki ödeme de 30.000 Usd yapılmış. Tl işlem yok. Şirket bundan bahsediyor.
  Yukarıda yazandan benim anladığım şu:
  "Bu sözleşme dolar olarak yapılmış. Ancak bu dolar bedel, TL olarak 3.67 kuru ile ödenmiş"
  Yani geriye dolar verilecek ya da:
  30.000 Usd (107.100 Tl, usd/tl: 3.57) diyerek 107.100 lira verecek. Eğer karşı taraf bu kuru beğenmezse, dolar olarak ödeyecek.
  Sonuç olarak ben hukukçu değilim, Ancak dolar olarak belirlenmiş bir ödemeyi, sondaki değil de baştaki kurdan TL olarak talep etmek şahsen bana çok zorlama geliyor.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Erken Ödeme Faiz İndirimi
  Adıma kayıtlı kredi kartımı 30.06.2014 tarihinde tüm borcunu yatırarak iptal ettirdim. İptal ettirdiğim tarih itibarıyla karta vadisi gelmemiş...
  Yazan: tanbeyhan Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 02-05-2015, 01:18:16
 2. Avans Faizi - Mürekkep Faiz
  Aşağıdaki sorumun içinde pek çok konu bulunduğundan net bir forum alanını kapsamadığını düşünerek bu alana yazıyorum. Umarım doğrudur... Alacak...
  Yazan: gurtuna Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 3
  Son İleti: 03-09-2013, 12:21:32
 3. İflas etmiş birinden alınan Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi ile Alınan Arsanın Tapu İşlemi
  Arkadaşlar,, 1996 yılında noterden yapılan ''taşınmaz satış vaadi sözleşmesi'' ile babam bir tarla almış. Sözleşmeye göre satış bedeli tamami...
  Yazan: mihmander Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 03-10-2012, 07:46:16
 4. Merkez Bankası reeskont ve avans faiz oranı- kanuni faiz
  25.05.2005 tarih ve 25825 sayılı T.C. Resmi Gazete'de yayımlanan; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca, Reeskont ve Avans İşlemlerinde...
  Yazan: Av.Tayfun Eyilik Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 32
  Son İleti: 05-10-2010, 01:49:09
 5. Yeni Hukuki Kaynak: "Yasal faiz oranı - Hükmün içeriğinin aynen infazının zorunlu olması - İlamda hüküm altına alınan reeskont faiz oranının merkez bankasının reeskont faiz oranları olduğunun kabulü gereği"
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : Yasal faiz oranı - Hükmün içeriğinin...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-06-2008, 16:56:26

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.