+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Üvey Kardeşleri Mirastan Düşürme

Üvey Kardeşleri Mirastan Düşürme Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Aug 2014
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Üvey Kardeşleri Mirastan Düşürme

  Herkese selamlar. Elimden geldiğince kısa ve açıklayıcı olmaya çalışacağım. Şimdiden teşekkür ederim herkese.

  Babamlar 6 kardeş. Bunların 3'ü ana-baba bir öz kardeşler. Diğer 3'ü ise babaannemin ilk eşinden olan 3 kardeşler. Bir tek anneleri ortak yani. Dedem zamanında abisinin zoru ile evlenmiş babaannemle. Babaannem geldiğinde yanında 3 çocukla gelmiş yani. Dedemin abisi de bu 3 çocuğu da zorla dedemin üzerine aldırtmış. Evlendikten sonra da 2 amcam ve babam doğmuş öz kardeş olarak. Ailenin kardeşlik düzeni bu şekilde. Umarım anlaşılmıştır. (Üveylerin ikisi kadın biri erkek)

  Gelelim miras meselesine. Dedemden kalan arsa tapulu bir ev var sadece. 2 amcam ve babam bu evi 3 katlı bina haline getiriyorlar. Diğer 3 kardeşten ikisi de aynı bahçenin arka tarafına 2 katlı bitişik bir bina daha kurup oturuyorlar. O binanın da ilk katı dedem zamanında var kendisi yapmış. Onun üzerine kat çıkıp iki katlı hale getirip iki daire yapmışlar. Şimdi bu üç kardeş dedemin kendi çocukları değil ancak hukuken kağıt üstünde nüfusundalar zorlama ile almış olsa da. Bu arsada 6 pay varken üveylerden birisi para alıp yani hakkını alıp hakkından vazgeçiyor. Şuan herkesin eşit olmakla beraber tapuda 20.000/4.000 pay yani 5 eşit pay gözükmekte. Bu arsada o 5 pay sahibi de kendi dairelerinde oturmakta.

  İşin civcivli ve mide bulandıran kısmı bundan sonrası. Bu 3 üveyden ikisi kadın. Haklarından vazgeçip paydan düşen de dahil olmak üzere bunların ağzında bir "ana hakkı" lafı dolanmakta. Bize ana hakkımızı vereceksiniz diyorlar. Bütün çocukların anası ortak zaten onların ana hakkı nedir ilk olarak bunu öğrenmek istiyorum.

  Benim bildiğim naçizane şudur ki, babadan kalan malların %25'i eşine %75'i de çocuklara kalır. Anne üzerine olan mallar da anne ölünce çocuklarına eşit olarak dağılır şeklinde. Değilse doğrusu nedir? Benim hesabımda anne baba ölünce tüm miras eşit bölüşülmüş olmalı.

  Son olarak da 3 öz kardeşin yani amcamlar ve babamın bu işten midesi bulandı ve dava açıp onları dedemin nüfusundan çıkartıp mirastan pay almamalarını istiyorlar. Bu mümkün mü? Bu 3 üveyin kendi babaları da sağ ve görüşüp ediyorlar da. Buna rağmen eşit paya biz razı iken onlar yüzsüzlüğe vurup ana hakkı o hakkı bu hakkı diye üste çıkıyorlar. Bu durumdan onlara en az şeyi vererek çıkmak istiyoruz. Bu yol neyse onu söyleyin lütfen. Babaannem üzerinden kalan anne haklarına razıyız onun dışında olan her şey hukuken hakları olsa da gerçekte zerre hakları değil. Ayrıca şuan eşite razı olup imar barışı işlerini halletsek ve herkes kendi tapusunu alsa bile bu sefer de mahkemeye gidip ekstradan anne hakkı isteyecekler. Yani bizim yavuz hırsıza meydan vermemek gibi bir niyetimiz var. Ortalık çirkinleşecek bari 3 öz kardeş bu olayı başlatsın ve onlar karlı çıksın. Sonradan da başımız ağrımasın.

  DNA yolu ile kardeş olmadıklarını ispatlamak mümkün. Ama bu davayı açma hakkımız var mı? Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

  Cevaplarınız çok önemli benim için. Ona göre bir yol çizeceğiz.  Hukuki NET Güncel Haber

  Üvey Kardeşleri Mirastan Düşürme konulu yargıtay kararı ara
  Üvey Kardeşleri Mirastan Düşürme konulu hukuk haber
  Konu spectrumetal tarafından (17-10-2018 Saat 01:47:12 ) de değiştirilmiştir.

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Sep 2014
  Nerede
  Hatay
  İletiler
  153
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Üvey Kardeşleri Mirastan Düşürme

  Soybağı kurulabilmesi için taraflar arasında muhakkak şekilde kan bağı olması gerekmez.Sizin olayınızda DNA testi ile çocukların babasının aslında dedeniz olmadığını ispat edebilecek durumda olsanız bile bu durum tek başına karşı tarafı mirasçılıktan çıkarma için yeterli olmayacaktır.Evlat edinme yoluyla mirasçılık tanıma yoluyla da soybağı ilişkisi kurulabilir.Sizin yapmanız gereken şey ise nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneklerine bakarak bu çocukların dedenizin üzerine alınırken nasıl bir yol izlenmiş bunu öğrenmek.Ondan sonra daha sağlıklı bilgi verilebilir.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Aug 2014
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Üvey Kardeşleri Mirastan Düşürme

  Yapılan nüfusa alma işlemi de kanuna aykırı. Babası sağ ve belli olan birini kendi nüfusunuza aldıramazsınız diye biliyorum. Dedem bu durumda şuçlu oluyor. Yapılan işleminde geçersiz olması ve sonradan nüfusa geçen ancak kendi öz babaları varken bu işlemi gerçekleştirilen mirasçıların da düşmesi gerekmez mi? Bir TV programında benzer bir vakayı izlerken bu şekilde bir açıklamayı duydum. O çocuklar da gidip kendi öz babalarından haklarını alabilirler. En basitinden bu kanunsuz işleme dayanarak bir çözüm bulunamaz mı? Ya da benim bildiğim bu bilgi, öz babası belli olan çocukların başkasının nüfusuna geçirilmesinin yasak olduğu bilgisi yanlış mı?

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.134
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Üvey Kardeşleri Mirastan Düşürme

  Vukuatlı nüfus kayıt örneği alıp "nüfusta üzerine aldırma" işleminin mahiyetini ve nasıl olduğunu anlamak gerekir.

  Önceki baba reddetmeden, dedeniz tanıma işlemi ile nüfusa alamaz.
  Sayın cortexiphan'ın dediği gibi evlat edinme yolu ile olma ihtimali yüksek.

  Eğer öyle ise evlat edinme işleminin sakatlığı ispatlanmadıkça işiniz zor.
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. [Miras Payları] üvey annenin mirastan mal kaçırması
  Yazan: direndeva Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 04-01-2018, 13:50:43
 2. [Miras Payları] üvey annenin mirastan mal kaçırması
  Yazan: direndeva Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 20-12-2017, 03:14:25
 3. [Miras Payları] Annemden kalan arsayi Üvey babam Üvey kardeşlerime Pay etti [Yardım]
  Yazan: frozenbow Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 21
  Son İleti: 11-09-2015, 21:40:15
 4. Yanıt: 0
  Son İleti: 30-09-2013, 00:49:42
 5. Yanıt: 1
  Son İleti: 16-08-2011, 01:29:53

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.