+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 14 ileti bulundu.

Konu: Tehdit

Tehdit Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Erzurum
    İletiler
    470
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tehdit

Merhaba,

Benim oğlum 1. Sınıfa gidiyor. Teneffüste oğlum bir kız çocuğuyla çarpışıyor. Sonra kız çocuğu aynı okulda Anaokulu öğretmeni olan velisine söylüyor. Sonra anaokulu öğretmeni olan veli benim çocuğumu dersten çıkarıyor ve tehdit ederek “Bir daha benim çocuğumun yanına gelirsen senin kafanı kırarım…” Oğlumda gözleri dolduğunu ama ağlamamak için kendini tuttuğunu söyledi.

Bu öğretmenle daha önceden de sorun yaşamıştık ve sırf huzursuzluk çıkmasın diye çocuğu başka okula yazdırdık.

Bu konu hakkında hocanın kendisiyle görüşmeden okul yönetimiyle görüştüm ama bir şey yapmayıp sadece olayı kapatmak için küçümsüyorlar ve büyütmememi istiyorlar.

Bende konu hakkında Karakola müraacatta bulundum. Karakolda ifademi alacak olan memur bey savcıyı aradı. Savcı beyde aralarını bulup barıştırın gitsinler ama aşırı bir hareket yaparlarsa dosyalarını açın. Memur beyin dediğini kabul ettim. Sonra şikayetçi olduğum kişiler geldi dik dik konuştular ve nihayetinde şikayetçi oldum.

Çocuk şubeye gittim oğlumun pedagog eşliğinde ifadesini aldılar. İfadesinde çarpıştığını ve ikisininde yere düştüğünü sonrasında o velinin gelip “ birdaha kızıma yaklaşırsan kafanı kırarım” demiş.

Ben öğretmen hakkında Tehditten dolayı şikayetçi oldum, onlarda benim 1.sınıfa giden oğlumdan darp raporu alarak şikayetçi olmuşlar. Bende gittim darp raporu aldım ama onun çocuğundan şikayetçi olmadım. O küçük çocuktan nasıl şikayetçi olurum. Bana yakışmaz.

Ben bu konu hakkında ne yapabilirim ?

Orda anaokulu öğretmeni veli vasfıyla çocuğumu ders sırasında çıkarıp tehdit ediyor.

Hukuki NET Güncel Haber

Tehdit konulu yargıtay kararı ara
    Tehdit konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tehdit

Açıkçası yazdıklarınızı okurken gülümsemedim dersem yalan olur. Polisler ve savcının da aynı şeyi düşündüklerine eminim. Bir öğretmenin öğrencisine "Bir daha benim çocuğumun yanına gelirsen senin kafanı kırarım" şeklindeki bir söylemini tehdit suçu olarak değerlendirmeniz hukukla uzaktan yakından bir ilginiz olmadığın gösteriyor.

Tehdit suçunun oluşabilmesi için şüpheli tarafından sarfedilen sözlerin mağdurun karar verme ve serbestçe hareket etme özgürlüğünü kısıtlayacak, mağdurun iç huzurunu bozacak ve onu endişeye sevkedecek nitelikte olmalıdır. Tehdit suçunun en önemli unsuru budur.

Burada öğretmenin sarfettiği bu sözden çocuğunuzun kafasına elle ya da başka bir cisimle vurarak mecazi değil de gerçek anlamda kafa kemiklerini kıracağı sonucuna varmış ve bunu gerçekten tehdit olarak değerlendiriyorsanız algılamanızda ve yargılamanızda bir eksiklik var demektir.

Savcının da benim gibi düşüneceğine eminim. Ortada suç yoktur ve takipsiklik kararı verilecektir.

Nerede
    Erzurum
    İletiler
    470
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Cevap: Tehdit

Alıntı karavelioglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Açıkçası yazdıklarınızı okurken gülümsemedim dersem yalan olur. Polisler ve savcının da aynı şeyi düşündüklerine eminim. Bir öğretmenin öğrencisine "Bir daha benim çocuğumun yanına gelirsen senin kafanı kırarım" şeklindeki bir söylemini tehdit suçu olarak değerlendirmeniz hukukla uzaktan yakından bir ilginiz olmadığın gösteriyor.

Tehdit suçunun oluşabilmesi için şüpheli tarafından sarfedilen sözlerin mağdurun karar verme ve serbestçe hareket etme özgürlüğünü kısıtlayacak, mağdurun iç huzurunu bozacak ve onu endişeye sevkedecek nitelikte olmalıdır. Tehdit suçunun en önemli unsuru budur.

Burada öğretmenin sarfettiği bu sözden çocuğunuzun kafasına elle ya da başka bir cisimle vurarak mecazi değil de gerçek anlamda kafa kemiklerini kıracağı sonucuna varmış ve bunu gerçekten tehdit olarak değerlendiriyorsanız algılamanızda ve yargılamanızda bir eksiklik var demektir.

Savcının da benim gibi düşüneceğine eminim. Ortada suç yoktur ve takipsiklik kararı verilecektir.
    Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Sizin demenize göre bir veli sizin çocuğunuz ders saatinde dersten alarak dışarı çıkararak , çocuğunuzu tehdit edip ağlatabilir.
    Bir diğer velide "vayy sen benim çocuğumu ağlattın bende senin çocuğunu tehdit ederim"... diyip onun çocuğunu ders saatinde dersten çıkartıp tehdit edecek ve Adalet sistemimizin temel taşı olan kanunlarda buna sessizce gülecek öylemi ?

Bence başkalarının ne yaptığı tahmin edeceğinize geçiniz aynanın karşısına düşüncelerinize gülünüz...

İyikide Savcı değilsiniz. Sizin bu çabanızdan dolayı tebrik ederim.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Keremli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Sizin demenize göre bir veli sizin çocuğunuz ders saatinde dersten alarak dışarı çıkararak , çocuğunuzu tehdit edip ağlatabilir.
    Bir diğer velide "vayy sen benim çocuğumu ağlattın bende senin çocuğunu tehdit ederim"... diyip onun çocuğunu ders saatinde dersten çıkartıp tehdit edecek ve Adalet sistemimizin temel taşı olan kanunlarda buna sessizce gülecek öylemi ?

Bence başkalarının ne yaptığı tahmin edeceğinize geçiniz aynanın karşısına düşüncelerinize gülünüz...

İyikide Savcı değilsiniz. Sizin bu çabanızdan dolayı tebrik ederim.
    Böyle bir cevap yazacağınızı tahmin ediyordum. Ancak biz burada kimseye “beğenme garantili” cevap vermiyoruz. Kaldı ki, cevap verme zorunluluğumuz bile yok. Bir avukatın bürosuna gidip 400 – 500 TL danışma ücreti ödeyerek alabileceğiniz hukuki bilgiyi alıyor, ardından da teşekkür yerine sitem ediyor, üstüne üstlük bir de yakışıksız ifadeler kullanıyorsunuz.

Siz bir konuda buradan fikir almak istemişsiniz biz de bir hukukçu olarak fikrimizi söyledik. Şuna da kesinlikle emin olunuz ki; hiçbir hukukçu anlattığınız olayda tehdit unsuru görmeyecektir. Bunu en iyi savcılığın takipsizlik kararı elinize geçtiği zaman anlayacaksınız. Belki de burada konuyu davam ettirerek ya da ayrı konu açarak savcılığın takipsizlik kararına nasıl itiraz edileceğini soracaksınız.

Nerede
    Erzurum
    İletiler
    470
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karavelioglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Böyle bir cevap yazacağınızı tahmin ediyordum. Ancak biz burada kimseye “beğenme garantili” cevap vermiyoruz. Kaldı ki, cevap verme zorunluluğumuz bile yok. Bir avukatın bürosuna gidip 400 – 500 TL danışma ücreti ödeyerek alabileceğiniz hukuki bilgiyi alıyor, ardından da teşekkür yerine sitem ediyor, üstüne üstlük bir de yakışıksız ifadeler kullanıyorsunuz.

Siz bir konuda buradan fikir almak istemişsiniz biz de bir hukukçu olarak fikrimizi söyledik. Şuna da kesinlikle emin olunuz ki; hiçbir hukukçu anlattığınız olayda tehdit unsuru görmeyecektir. Bunu en iyi savcılığın takipsizlik kararı elinize geçtiği zaman anlayacaksınız. Belki de burada konuyu davam ettirerek ya da ayrı konu açarak savcılığın takipsizlik kararına nasıl itiraz edileceğini soracaksınız.
    Umarim dediğiniz gibi olmaz. Empati ole yaklasirim

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nerede
    Bursa
    İletiler
    68
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Keremli rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,

Benim oğlum 1. Sınıfa gidiyor. Teneffüste oğlum bir kız çocuğuyla çarpışıyor. Sonra kız çocuğu aynı okulda Anaokulu öğretmeni olan velisine söylüyor. Sonra anaokulu öğretmeni olan veli benim çocuğumu dersten çıkarıyor ve tehdit ederek “Bir daha benim çocuğumun yanına gelirsen senin kafanı kırarım…” Oğlumda gözleri dolduğunu ama ağlamamak için kendini tuttuğunu söyledi.

Bu öğretmenle daha önceden de sorun yaşamıştık ve sırf huzursuzluk çıkmasın diye çocuğu başka okula yazdırdık.

Bu konu hakkında hocanın kendisiyle görüşmeden okul yönetimiyle görüştüm ama bir şey yapmayıp sadece olayı kapatmak için küçümsüyorlar ve büyütmememi istiyorlar.

Bende konu hakkında Karakola müraacatta bulundum. Karakolda ifademi alacak olan memur bey savcıyı aradı. Savcı beyde aralarını bulup barıştırın gitsinler ama aşırı bir hareket yaparlarsa dosyalarını açın. Memur beyin dediğini kabul ettim. Sonra şikayetçi olduğum kişiler geldi dik dik konuştular ve nihayetinde şikayetçi oldum.

Çocuk şubeye gittim oğlumun pedagog eşliğinde ifadesini aldılar. İfadesinde çarpıştığını ve ikisininde yere düştüğünü sonrasında o velinin gelip “ birdaha kızıma yaklaşırsan kafanı kırarım” demiş.

Ben öğretmen hakkında Tehditten dolayı şikayetçi oldum, onlarda benim 1.sınıfa giden oğlumdan darp raporu alarak şikayetçi olmuşlar. Bende gittim darp raporu aldım ama onun çocuğundan şikayetçi olmadım. O küçük çocuktan nasıl şikayetçi olurum. Bana yakışmaz.

Ben bu konu hakkında ne yapabilirim ?

Orda anaokulu öğretmeni veli vasfıyla çocuğumu ders sırasında çıkarıp tehdit ediyor.

Somut olayda kesinlikle tehdit suçunun unsurları mevcut değildir. Örneğin A kişisi B kişisine karşı “Senin ananı avradını ……………” şeklinde bir cümle sarfetmiş olsun.

Sizin mantığınıza göre burada hem hakaret hem de tehdit suçu vardır. Çünkü A kişisi B kişisinin annesi ve karısının cinsel dokunulmazlığına karşı bir saldırıda bulunacağını açıkça beyan etmiştir.

Ancak durum düşündüğünüz gibi değildir. Şikayet halinde A hakkında yalnızca hakaret suçundan dava açılır, tehdit suçundan açılamaz.

Burada hakaret nedeni ile B’nin onurunun kırıldığı kuşkusuzdur. Ancak A’nın bu söylemi B’nin kendi annesi ve karısına gerçek anlamda A tarafından bir cinsel saldırı yapılacağı şeklinde algılanmamıştır. Bu nedenle de B’nin iç huzurunu bozacak ve onu endişeye sevkedecek nitelikte değildir.

Kaldı ki B de bu cümleyi A’ya karşı hakaret amacı ile söylemiştir. Gerçekte A’nın annesi ve karısına cinsel saldırıda bulunmak gibi bir niyeti ve düşüncesi yoktur.

Bu örnek sizin olayınızla aynı olduğundan ortada kesinlikle bir tehdit suçu yoktur. Öğretmenin de sizin çocuğunuzun kafasını fiilen kırma gibi bir niyeti olmadığına göre tehdit suçundan söz etmek mümkün değildir.

Gördüğünüz gibi olayın adli bir boyutu bulunmamaktadır. Ancak idare gerek görürse müfettiş isteyerek olayın boyutunun araştırılmasını isteyebilir. Duruma göre öğretmen hakkında idari bir işlem yapılabilir. Şu haliyle buna da gerek duyulmayacağını düşünüyorum. Olayı çok büyütmüşsünüz. Geçmiş olsun.

Nerede
    Hakkari
    İletiler
    3.333
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

30 yıl adliyede hem mahkemelerde hem de savcılıkta zabıt katibi olarak görev yaptım. Binlerce duruşma tutanağı, karar yazdım. Bu tür bir olayda savcının dava açtığını hiç görmedim. KYOK (Kovuşturmaya Yer Olmadığı Kararı) yani takipsizlik veriyorlar.

İletiler
    86
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Geçen sene de öğretmen, dersin huzurunu bozuyor diye benim liseye giden çocuğa “seni falakaya yatırırım” demiş. Biz de bu ne ya Osmanlı çağında mıyız dedik, tehditten şikayetçi olduk ama takipsizlik geldi malesef. Sonra çocuğu alıp başka okula vermek zorunda kaldık.

Nerede
    Erzurum
    İletiler
    470
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı k_karakas34 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Geçen sene de öğretmen, dersin huzurunu bozuyor diye benim liseye giden çocuğa “seni falakaya yatırırım” demiş. Biz de bu ne ya Osmanlı çağında mıyız dedik, tehditten şikayetçi olduk ama takipsizlik geldi malesef. Sonra çocuğu alıp başka okula vermek zorunda kaldık.
    Benim yazdigimmibfarkli benmi ifade edemiyorum. Anlamadim gitti. Eger her ailenin velisi boyle kafasina gore cocugu dersten cikartip swnin kafani kirarim ve cocukta korkup agliyorsa pskolojisi dahi bozuluyorsa kanun buna seyircimi kalacak? Bakiniz ozlellikle altini ciziyorum orda ogretmen sifatiyla degil veli sifatiyla gelmistir. Eger boyle bir durumda bise olmuyorsa bende onun cocugunu tenefuste yakalar tehdit ederim. Sizce bu kanunsuzluk olmazmi?

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Başka ülkelerde böyle mi bilmiyorum. Ama bizim toplumumuzda çocukları yalan söylemeye teşvik etmek ve çocuklara yalan söylemek çok olağan. Bu yüzden çocuklar da büyüklerin çok zaman yalan söylediklerini daha okula başlamadan öğrenir ve kendisi de yalan söylemeye başlar.
    O kadar yaygın ve "sıradan"dır ki bu yalancılık, sahtekarlık; hukuk sistemimiz dahi bu yalancılığı "normal" karşılar. "Yalan söylenmiştir o" diye niyet okur ve okuduğu niyete göre karar verir.
    Aslında niyet okumaya bile gerek yok. Öğretmenin "kafanı kırarım" / "kemiklerini kırarım" derken yalan söylediği kesin. Bu yüzden adaletin de buna göre karar vermesi normal.
    Ne zaman ki biz toplum olarak çocuklarımıza yalan söylemeyi keserek tutarlı ve aklı başında bir toplum olacağız, o zaman belki böyle bir cümle tehdit olarak algılanacak. Ama şimdi değil.
    İsterseniz burada başlayalım: Çocuklarımıza yalan söylemeyelim. "Kafanı kırarım" yerine ne yapacaksak onu diyelim. Kızacak mıyız? "Kızarım" deyin. Üzülecek miyiz? "Üzülürüm" deyin. Dövecek miyiz? Bunu asla yapmayın.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tehdit

Forum