+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jun 2016
  Nerede
  Bursa
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Hakaret Davası ve Sonrası için Tazminat Miktarı ne olabilir?

  Öncelikle herkese merhaba,

  Konuyu yanlış bir yerde açtıysam peşinen özür dilerim.

  Bir konu hakkında kısaca durumu özetleyip sorumu sormak istiyorum. Aslında sorumun içerisinde iki ayrı dava var ama gerekirse ayrı ayrı da konu açabilirim.

  Ben bir öğretmenim. Mayıs ve Haziran aylarına ait maaşlarımı çalıştığım eski kolejden alamadım. Yaz boyunca iyi niyetle bekledim ama kurucu müdür o koleji kapatıp başka bir kolejde eğitim koordinatörü olarak kendi çekirdek kadrosuyla çalışmaya başladı bu yıl. Ben dahil 15'ten fazla öğretmene ödemelerini yapmadılar. Artık muhasebecinin oyalama taktiklerinden bıkıp bir de bu kurucu müdürü arayım dedim 2 ay önce açmadı sonra o beni aradı ama telefonda gayet olumlu bir dille konuşurken "Neden yaşadığınız sıkıntılar öğretmenlere yansıtıldı ve önlem alınmadı?" şeklinde sorduğum soru üzerine agresifleșmeye başladı ve bana küfürler etti. Ses kaydı yoktu ama ablam yanımdaydi ve telin sesi çok yüksek çıktığı için küfürleri duydu.

  Ben hem arabulucuya başvurup 3000 TL (maaş + faiz ve gecikme) istedim. Hem de savcılıktan dilekçe ile hakaret davası açtım ve dilekçemde BTK'dan görüşmeyle ilgili alınabilecek her şeyi almaları için belirttim.

  Bunlar dışında;

  1. Okulda öğretmen olarak çalışmama rağmen beni halkla ilişkiler personeli olarak gösterdiler ve MEB sisteminde öğretmen girişimi yapmadılar.

  2. Sigorta girişimi gecikmeli başlattılar ve tüm ısrarlarıma rağmen iş sözleşmesi yapmadılar. SGK'da primlerim olmasına rağmen 9 ay sözleşmesiz çalıştım ve bana yaz tatilinde ödeme yapmamak için Haziran ayının 8'i olarak istifam istendi, istifayı verdim.

  3. Okulda MEB'i, SGK'yı, İSKUR'u ilgilendiren daha birçok usulsüzlük olmuş bunları kesin olarak öğrendim ama onları burada yazmayacağım.

  Şimdi benim sorularım şunlar:

  1. Hakaret davasının sonucu "sizce" ne çıkar? Ablam tanık olarak yazıldı ve dosya karakola gitti ablamın ifadesi alındı. Davayı kazanma yüzdesi sizce nedir, kazanırsam manevi tazminat davası ne kadar açmalıyım, avukat tutmak fark yaratır mı yoksa kendim de aynı neticeyi alabilir miyim? Bu kişi eğitim koordinatörü olarak çalışıyor yani yeni kolejdeki en yetkili yönetici. Ben ise ataması daha yeni yapılmış, güvenlik soruşturması sonucunu bekleyen ve yaz boyunca işsiz kalmış, borçları olan bir öğretmen. Tazminat davalarında dava harcı diye bir şey varmış bunun yüzdesi nedir? Örneğin 10 Bin TL'lik bir dava açsam harç ücreti ne olur ve sonrasında hakimin kararı ne olur? Davayı kazanırsam avukatım da olursa avukat ücretini karşı tarafın ödemesi gibi bir şey yok mu?

  2. Alacaklarım normalde 2225 TL ama aradan geçen 4 ayda dolar 2 katına çıktı ve her şey inanılmaz zamlandi. İyi niyetimden ihtarname çekmemiştim sonra da kurum kapandı zaten çekecek bir yer kalmadı. Ben arabulucuya ilk görüşmede 3000 TL talep ettiğimi ve %3'lük arabulucu payını da onun ödemesini talep ettim. Sizce makul mü yoksa ortada ihtar olmadığı için 2225 TL mi istemeliydim? Eğer benim girişimi öğretmen olarak yapmış olsaydı nöbet ücretleri, ek ders ücretleri, sene başında vermesi gereken eğitime hazırlık ödeneği olan 1000 TL gibi vermediği haklarımı da talep edebilecektim ama beni halkla ilişkiler personeli olarak giriş yaptılar ve sözleşme yapmadıkları gibi çalışma şartlarını belirten maaşımı gösteren bir belge de vermediler.

  3. Bu usulsüzlükleri davalarda belirterek lehime kullanma şansım var mı? Konuyu çok uzattıysam özür dilerim ama daha kısa anlatarak net olmazdı diye düşünüyorum.

  Saygılarımla yorumlarınızı bekliyorum.  Hukuki NET Güncel Haber

  Hakaret Davası ve Sonrası için Tazminat Miktarı ne olabilir? konulu yargıtay kararı ara
  Hakaret Davası ve Sonrası için Tazminat Miktarı ne olabilir? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  4.313
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hakaret Davası ve Sonrası için Tazminat Miktarı ne olabilir?

  Sonuç alma durumunuz karşı tarafın asıl o bana küfür etti yanımda kayınçomda vardı ahanda şahit deyince sonuç alma ihtimalinden çok çok farklı sayılmaz.Konuşma kayıtlarına zaten daha önce mahkeme kararıyla telefonunuz dinlenmiyorsa erişilemez sadece kimin kimi saat kaçta aradığı kaç dakika konuştuğunuza ulaşılabilir.Avukat tutarsanız ücreti size ait, dava kazanılırsa avukar exrta karşıdan vekalet ücretide alır.Tazminat noktasına gelirsek belgeleyebileceğiniz bir zararınız olursa bu yola girin.Yoksa istediğiniz miktara paralel harç parası öder gelirsiniz.Küfür etti moralim bozuldudan tazminat çıkmaz, çıksada sembolik olur.İspatlayamayacağınız hiç bir şeye konunun sulanmaması, dağılmaması için şikayetinizde değinmemenizi ayrıca tavsiye ederim.Kolay gelsin.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2016
  Nerede
  Bursa
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hakaret Davası ve Sonrası için Tazminat Miktarı ne olabilir?

  Yanıt için çok teşekkür ederim. Hakaret davasını bir kenara koyalım. Peki alacaklarımi almam mümkün mü sözleşmesiz çalışma konusu beni haklı konuma getirmez mi?

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jun 2016
  Nerede
  Bursa
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hakaret Davası ve Sonrası için Tazminat Miktarı ne olabilir?

  Kimse yok mu acaba yardımcı olacak?

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Oct 2016
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  3.836
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hakaret Davası ve Sonrası için Tazminat Miktarı ne olabilir?

  Arabuluculuk ile sonuç alamazsanız, iş mahkemesinde dava açacaksınız.
  Alabileceğiniz: İş Kanununa göre normal alacaklarınız + talep tarihinden itibaren faiz.
  Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

  Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

  Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Hagb Sonrası 2. Hakaret Davası
  Merhaba sevgili dostlar, ben geçmişte cahillik ettim bir kez sms yoluyla hakaret ettiğim için ceza almıştım ve Hagb olmuştu, bunun üstünden 2 yıl...
  Yazan: cehaletinkurbani Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 7
  Son İleti: 16-03-2015, 00:46:31
 2. Hakaret davası sonrası tazminat davası
  Öncelikler iyi akşamlar dilerim. Bir konuyu danışmak ve fikirlerinizi almayı rica ediyorum. 2012 senesinde birine 75 bin lira borç verdim. Bana...
  Yazan: dalpet Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 19-02-2015, 20:10:32
 3. Nafaka miktarı ve tazminat davası
  Eşim 3 ay önce mektup bırakarak evini terk etti. Ailesinin yanına gittikten bir gün sonra da ikametgahını kaldırmış. nüfus müdürlüğünden öğrendim....
  Yazan: selam_ Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 12-08-2010, 14:53:01
 4. Tazminat davası süresi ve miktarı
  1.tazminat davası ne zaman açılabilir ? dava veya cevap dilekçesi haricinde dava sürecinde tazminat isteğinde bulunulabilir mi? delillerin toplanması...
  Yazan: turgutcikili Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 25-04-2010, 01:07:36
 5. Boşanma davası sonrası icra, nafaka için hesap talebi, uzlaşma vs işlemler için ne tür yol izlenir
  Sayın Üyeler, Benim boşanma davam yeni bitti. Gerekçeli kararı bekliyorum. Fakat mahkeme son duruşmada verilen tedbir ve yoksulluık nafakası ile...
  Yazan: Bberraksu Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 04-07-2008, 23:22:52

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hakaret

hakaret davasi
Forum

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.