Merhaba,

Askerlik vazifesini yerine getirmek üzere yaklaşık 2 ay çalıştığım şirketimden ayrıldım (Sözleşmem süresiz sözleşmeydi). Askerlik dolayısı ile ayrıldığımdan dolayı şirketim bana kıdem tazminatımı ödedi. Ancak askerlik dönüşü işe alma taraftarı değiller. Bildiğim kadarı ile işten ayrılırken (askerlik sebebi ile) kıdem tazminatı almak askerlik dönüşünde işe alma durumunu belirten kanun için engel teşkil eden bir durum değil. 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 31. Maddesinin son kısmında "Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdirde işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder." ibaresi yer almaktadır.

Henüz askerlik ile ilişkim kesilmemiş olup (izinli süredeyim. 12.09.2018'de ilişkim kesilecek askerlik ile) çalıştığım şirkete askerlik sonrası tekrar çalışmak istediğimi belirten bir dilekçe verdim. Dilekçenin içeriğinde durumumu anlatıp 4857 Sayılı iş kanununun 31. maddesini belirttim.

Sorum şu, işe alınmadığım taktirde ne yapmam gerekmekte ve haklarım nelerdir?

Cevaplarınız için teşekkürler, iyi günler dilerim.