Bu konuyu actım çünkü türkmenistan vatandaşlarının ülkemizdeki tamsilcileri olan konsolosluklardan neler çektiğini göstermek istedim.

Benim eşim türkmenistan vatandaşı ve 5 yıldır evli 2 çocuk sahibiyiz. 23.07.2017 yılında tc vatandaslıgına basvuru yaptık
Çok şükür evrakları hazırlayıp teslim ettik
Lakin bizden istenen doğum belgesini alana kadar canımız cıktı.

Simdi evraklarımız ankarada arastırma sürecinde
Ve 4 aydır bu şekilde.

Eşimin bu yıl sonu yani 29.12.2018 de passaport süresi bitiyor ve tc kimlik alana kadar aile ikametimizi uzatmamız gerekiyor passaportun kalan süresinden son 3 aylık süreyi aldık lakin passaport yenilemek için türkmenistan konsolosluğu resmi internet sayfasında passaport yenileme işleminin yapıldığını söylediği halde gittiğimiz konsoloslukta görevliler bize böyle bir şey yok yenilemek istiyorsanız oraya gitsin eşiniz dendi.

Ben bu sefer ankaradaki türkmenistan başkonsolosluğunu aradım ordanda bana direkt yok yenilemiyoruz dendi.

Ben eşimi kesinlikle oraya geri göndermem
Eğere burada tamsilciliklerinden böyle bir muamele görüyorsa orda allah bilir nasıl davranıyorlardır ki duyduğumız kadarıyla hiçte iyi davranmıyorlarmış.

Bizim 2 çocuğumuz var ve çocuklarımız bir an olsun annelerin yanından ayrılamıyor bu sene 4 yasındaki kızımı okula yazdırdım ve gerçekten çok zorlu bir süreçten geçtiğimizi his ediyorum allah yardımcımız olsun vr böyle sıkıntı çeken bütün ailelerin yardımcısı olsun..
Ne yapacağımı bilmiyorum (

Bu konuda bilgi ve tacrübesi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum..