iyi geceler değerli hukukçu arkadaşlar.. uzun bir süre kamuda çalıştıktan sonra özelleşmeler sonucu 4c ye atandım.. işe başlamadım.. bir süre farklı işlerde çalıştıktan sonraçiğköfte işine girmeye karar verdim.. bir çiğköfte firması ile aramızda bir sözleşme yaptık.. ancak şimdi firmadan memnun değilim.. henüz 2 ay oldu ama ilgisiz halleri beni şartları gözden geçirmeye ve yol yakınken ayrılıp yeni bir firma aramaya mecbur etti.. sözleşme şartları tarafımca ağır değil gibi gelmişti.. nitekim fesih ile ilgili maddeleri buraya alıntılıyorum.. sormak istediğim franchisee olarak sözleşmeyi ben fesh ettiiğim için tabela firmanın reklamı olan görselller ve ambalaj malzemeleri dışında masa sandalye ve soğutucu dolap - çalışma tezgahı olan dolap tarafımdan istenilebilir mi.? sözleşme şartları gayet açık ama birde sizin bilgilerinize danışmak istedim..

GENEL ŞARTLAR:

4- Anlaşmanın feshi; işbu sözleşmedeki yükümlülüklere uyulmaması yerine getirilmemesi veya yapılan ihtara rağmen 3 iş günü içinde önlem alınmaması halinde sözleşme Franchisor tarafından tek taraflı olarak feshedilir.

5- Sözleşmesi feshedilen işyerinden; tabela, afiş, broşür ve benzeri Franchisor’a ait markayı taşıyan tüm malzeme Franchisee tarafından sözleşmede Franchisor adresi olarak geçen tesise göndermekle yükümlüdür.

TEK/ÇİFT TARAFLI FESİH:

Franchising sözleşmesini Franchisee tek taraflı olarak fesih ederse Franchisor Logosu taşıyan Işıklı tabela, tüm görseller ve ambalaj malzemeleri Bölge bayisine göndermekle yükümlüdür. 2 yıl içerisindeki fesih durumlarında açılışa özel verilen 500 kg bedelsiz çiğ köfte bedeli alış fiyatı üzerinden Franchisor’a 1 iş günü içerisinde ödenecektir. 2 yılı aşkın sürede fesih durumunda açılışta verilen 500 kg bedelsiz çiğ köfte bedeli Franchisor tarafından talep edilmeyecektir.(Çift taraflı fesih durumunda da aynı şartlar geçerlidir.)
Şayet Franchisor sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmeyen Franchisse’nin sözleşmesinin tek taraflı fesih etme durumunda Franchisee’ye açılışta verilen tüm mobilya,dolap,tabelalar,görseller ve tüm ambalaj malzemeleri nakliye bedeli Franchisee’ye ait olacak şekilde Franchisor’a gönderilecektir.

not: KAMPANYA ŞARTLARI
1) 500 Kg Çiğ Köfte Bayiliğimizi Alan Herkese Hediyemizdir. Açılışta 100 kg bedelsiz verilecektir
Geri kalan 400 kg çiğköfteniz Aylık kaç kg satış yaptıysanız %10 nu verilecektir
deniliyor buna istinaden
çiğköftenin henüz yalnızca 100 kiloluk kısmını ücretsiz aldım bu durumda yalnızca o yüz kilonun bedelini öderim sanırım değil mi.? almadığım çiğköfte bedelini bu sözleşmeden yola çıkarak isteyemez herhalde..
not2 : genel şartlar maddesi altında tabela vs. "Franchisor adresi olarak geçen tesise göndermekle yükümlüdür." derken TEK/ÇİFT TARAFLI FESİH maddesi altında "Işıklı tabela, tüm görseller ve ambalaj malzemeleri Bölge bayisine göndermekle yükümlüdür." diyor.. bölge başbayisine göndermem sıkıntı olmaz sanırım..

cevabınızı bekliyorum, değerli arkadaşlar..