Merhabalar. Türkiye'de faliyet gösteren, imalatçıları yurt dışında olan fakat bize bağlı olmayan bir yurt dışı fabrikasında çalışmaktayım. 2 yıl kadar önce yurt dışındaki fabrikalardan birine 2 katı maaş alma suretiyle göreve gittim. Fakat çalıştığım ülkeden 3'er aylık vize alındığı için her seferinde yaklaşık 15 gün boyunca izne gelmek ve vizeyi beklemek durumunda kalıyorum. Bu izinleri benim maaşımdan ve yıllık iznimden kesiyorlar. Bunu daha önce 3 ay da bir tatile geleceksin ve maaşından kesinti yapılmayacak diye söylemişlerdi. Ayrıca türkiye maaşımı yatırıp kalan kısmını şirkette çalışan birisi hesabıma elden yatırıyor. Farklı ülkede çalıştığım için ailemi özlüyorum ve ülkenin şartları beklediğimden kötü olduğu için psikolojik olarak yıpranmaya başladım. Ülkeye para biriktirmek için gittim ama sürekli maaşımdan elden yatan kısmı için kesinti yapıyorlar, para biriktiremediğim gibi plansız izinler yüzünden tatilimi de yapamıyorum. Benim de yeni farkettiğim sanırım elden yatan bu kısım ssk ya bildirilmiyor bir çeşit yasal olmayan bir durum var ortada. Tüm bu bileşenler yüzünden işten ayrılmayı da düşünüyorum fakat mecburi olarak çalışmak zorundayım. Son öğrendiğime göre şirket beni yurt dışında çalışmak yerine, seyahat ediyormuşum gibi gösteriyormuş. Şirket içinde bu işleri yapan muhasebeci ve müdürlerim hiç bir şekilde geri dönüş alamıyorum. Bu konuyla ilgili mail atma skype gibi iletişim platformlarından yaz diyorlar. Nasıl bir hak talep etmem mümkün hukuki olarak. Teşekkürler, sevgiler.