Merhaba;

Mayıs ayı içerisinde, bir motorsikletin aracımla seyir halinde iken arkadan aracıma çarpmasıyla yaralamalı bir trafik kazasına karıştım, seyir halinde olduğum yolda belirlenen hız kurallarına uyarak hareket etmekte iken, taşıt giremez tabelasının bulunduğu sokak tarafında yol kenarına aracımı park etmek için yavaşlayıp sinyalimi verip dönüş esnasında arkadan gelen motorsiklet arkadan çarptı, çarpma sonu ayağından yaralandı, kaza sonrası gelen trafik ekibinin tuttuğu kaza tutanağında 47/1C maddesi gereğince bana kusur yazıldı, karşı taraf içinse 52/1C maddesi gereğince kusurlu olduğu yazıldı.

Ayrıca motorsikleti kullanan kişinin ehliyeti olmadığı kullandığı aracın kendisine ait olmadığı aracın sigortası olmadığı, muayenesi olmadığı tespit edilmiştir, ayrıca motorsiklet kullanırken kendini koruyacak herhangi bir koruyucu teknik ekipman bulunmuyordu, yaralanan kişi ifadesinde benden şikayetçi olduğunu beyan etmiştir, ben karşı taraftan hiç bir hak talep etmedim, şikayetçi olmadım, aracımın zararını kendim karşıladım.

Bu kazada, kusur oranları nedir, hangi taraf kusurludur, karşı taraf ehliyetsiz muayene ve sigortası olmayan ayrıca kendine ait olmayan bir araçla bana arkadan çarpma sonucu yaralanmıştır, benden bir hak talep etme durumu olabilirmi, böyle bir talebi olursa zorunlu trafik sigortam karşılarmı.

Şimdiden teşekkürler vereceğiniz aydınlatıcı bilgiler için.

Saygılarımla...
Deniz