Merhaba. 2016 Eylül ayında 5 yıllık evliliğimi sonlandırmak için dava açtım. 2012 doğumlu bir kızım var. Davayı açma sebeplerim sonradan oluşan alkol ve şiddetli uyuşturucu bağımlılığı,evin geçimini sağlayamama, uyuşturucu parası için evden eşya satma,maddi ve manevi şiddet vs.
Ayrılık dolayısıyla ben memleketime döndüm bu arada. Dava burdan açıldı. Karşı taraf hiç bir şekilde davaya taraf olmadı. Ne mahkemeye gelindi, ne dilekçe vs yazıldı. Hiçbir şey yok.
En nihayetinde temmuz 2017 de gerekçeli karar yazıldı. 2 hafta istinaf süresi verildi. Adli tatil girdi. Karşı taraf bu hakkını da kullanmadı.
Mesafeden dolayı 15 tatilde 1 hafta ve Temmuz ayında 15 gün olmak üzere (Bağımlılığını gerekçe göstererek bir ay vermediler.) babasına çocuğu görme hakkı verildi.
Geçici velayet bana verildikten sonra 250tl nafaka bağlanmıştı ve karar da bu şekilde verildi. Ben nafakanın sadece yaklaşık 5 aylık bi kısmını alabildim. Ki üstüne üzerime kalan yaklaşık 20.000tl'lik borçları halen ödemekteyim.
Çocuğum babası tarafından hiç bir suretle aranmıyor. (Okula başlamış,doğum günüymüş vs.) Sadece görebileceği tarihlerden 10 gün önce aramaya başlıyor ve sonrasında almaya gelip götürüyor. Çocuğum düzenli psikologla görüşüyor. Ve döndükten sonra onu toparlamam çok zor oluyor.
Ödenmemiş nafakalar umurumda değil esasen. Benim derdim,hukuki sorumluluğunu yerine getirmemiş, çocuğuyla ilgilenmemiş birine ben çocuğu göstermek zorunda mıyım? Bununla ilgili ne yapabilirim?
(Çocukla babası arasındaki bağı koparmak değil amacım. Çocuk da yaşı küçük olmasına rağmen aranmadığının farkında ve çok üzülüyor.) Yardımcı olabilirseniz sevinirim.