+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Kilometresi Düşürülmüş Araç Aldım...

Kilometresi Düşürülmüş Araç Aldım... Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Ankara
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Kilometresi Düşürülmüş Araç Aldım...

Merhabalar,

İlk olarak hata benim aracın km'sini almadan önce sorgulamamam.

Aracı facebook'ta al sat yapan birisinden 19.04.2018 tarihinde istanbul'dan aldım.Ankara'da ikamet ediyorum...

1.000 Motor bakımına masraf yaptım.Harici fatura olmadan yaptığım masraflarda var.

Aracın plaka'sından ptt aracılığı ile km sorgulaması yaptığımda passat çıkıyor ki benim aracım honda...Plaka'ya güvenmeyerek şasi numarasından sorguladım....Araç 2017 Temmuz ayında 248.000'km de muayeneye girmiş.Ben 1 ay önce aracı 186.000'km de aldım.Temmuz-Nisan arasında'da kaç km yapıldığı belli değil malumunuz.

İlk önce aracı 186.000 km'de aldığıma dair bir belge yok.Sadece satış sözleşmesi var.Bu durumda ne yapılabilir hukuki bir süreç başlatılabilir mi ?

Bugüne kadar sattığım arabalarda alıcıya aracın tüm ayıplarını söylemişimdir.Neden böyle sahtekarlık yapılıyor anlam veremiyorum.Ben bu araba için kredi çektim, şimdi 60-70 bin km'si düşürüldüğünü öğreniyorum.

Muayene Döküman Resim Link: https://i.hizliresim.com/jyEma9.jpg

Hukuki NET Güncel Haber

Kilometresi Düşürülmüş Araç Aldım... konulu yargıtay kararı ara
    Kilometresi Düşürülmüş Araç Aldım... konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    230
    Blog yazıları
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kilometresi Düşürülmüş Araç Aldım...

Merhabalar,

Her şeyden önce aracı satın alırken herhangi bir sorgulama yapma yükümlülüğünüzün olmadığını bilin. Yani alıcı -sizin gibi- hiçbir sorgulama yapmamış dahi olsa aracı satın aldıktan sonra bir ayıpla karşılaşınca (ki kilometre düşürmek aracı ayıplı hale getirir) bu ayıp sebebiyle satıcının sorumluluğuna başvurabilir.

Satıcı, 1- sorgulama yapsaydın diyemez, 2- kilometresini ben düşürmedim diyemez. Başka bir deyişle, bu tür savunmalarının değeri yoktur. Zaten satıcı, ayıpların varlığını bilmese dahi sorumludur.

Yani araç ilk sahibinin elinde iken km. düşürülmüş, 2. sahibine satılmış, daha sonra 3. sahibine satılmış ise, 3.sahibi, 2.sahibine dava açtığında, 2. sahibi bu km. düşürme işleminin 1. sahibi tarafından gerçekleştirildiğini ispat etse bile 3. sahibine karşı sorumlu olmaya devam eder. Şartları varsa 2. sahibinin 1. sahibine dava açma hakkı olabilir.

Yapılması gereken ilk şey
    bu ayıbın derhal satıcıya bildirmesidir.

Daha sonra, ayıp nedeniyle hangi seçimlik hakkınızı kullanmak istediğinizi belirleyin. Nedir bu haklar?

1.Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme.

2.Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinde indirim isteme.

3.Aşırı bir masrafı gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme.

4.İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme

Tüm bu sürece girişmeden evvel, mutlaka bir avukatından yardımından yararlanın. Aksi halde daha çok zarar etme durumunuz söz konusu olabilir.

Detaylı bilgileri makalemizde bulabilirsiniz: Kilometre Sayacı Düşürülmüş Araç Satın Alan Kişilerin Hakları

Saygılarımızla.

Nerede
    Denizli
    İletiler
    113
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yargıtay, kilometresi indirilmiş aracı “gizli ayıplı ” olarak kabul etmektedir. Aracın satıcıya iadesi ile araç satış bedelinin alıcıya iadesi gerektiğine hükmetmiştir.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2015/1900 E. , 2016/7367 K.

“İçtihat Metni”

MAHKEMESİ :Asliye Hukuk Mahkemesi

Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne kısmen reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.

KARAR

Davacı, internet sitesinde davaya konu aracı gördüğünü, verilen ilanda aracın 54.700 km ve hasarsız olduğunun belirtildiğini, 27.12.2010 tarihinde 22.000,00 TL bedelle aracı satın aldığını, 04.01.2011 tarihinde aracı servise götürdüğünde aracın kilometresinin 137.864 olduğunu ve bazı parçalarının değiştiğini öğrendiğini ileri sürerek satış bedelinin iadesine bu mümkün olmaz ise yıpranmış araç satılması nedeniyle 4.000,00 TL tazminatın davalıdan tahsiline karar verilmesini istemiştir.
    Davalı, davacının aracı görüp beğenerek satın aldığını, servise götürerek incelettiğini, aracı muayene ettirme yükümlüğününün davacıya ait olduğunu, satın alındığı haliyle aracın satıldığını savunarak davanın reddini dilemiştir.
    Mahkemece, davanın kısmen kabulü ile 1.500,00 TL alacağın davalıdan tahsiline, fazlaya ilişkin talebin reddine karar verilmiş; hüküm, davacı tarafından temyiz edilmiştir.
    1-Taraflar arasındaki uyuşmazlık, Türk Borçlar Kanununun 219-231 maddelerinde düzenlenen, ayıba karşı tekeffül hükümlerinden kaynaklanmaktadır. Satım sözleşmesinde satıcının ayıba karşı tekeffül borcunu düzenleyen Türk Borçlar Kanununun 219. Maddesinde, satıcı alıcıya karşı herhangi bir surette bildirdiği niteliklerin satılanda bulunmaması sebebiyle sorumlu olduğu gibi nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan kullanım amacı bakımından değerini ve alıcının ondan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki yada ekonomik ayıpların bulunmasından da sorumlu olur. Satıcı bu ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumlu olacağı hüküm altına alınmıştır. Alıcı ayıbı ihbar etmek suretiyle satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, imkan varsa satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme haklarına sahiptir. Somut olayda, davacı, 27.12.2010 tarihinde satın aldığı aracının kilometresi ile oynanmış ve hasarlı olması nedeniyle ayıplı olduğunu iddia ederek satış bedelinin iadesi ya da ayıplı araç satılması nedeniyle 4.000,00 TL. nin davalıdan tahsili için eldeki davayı açmıştır. Davalı bedel iadesi şartlarının oluşmadığını savunmuştur.

Mahkemece, dava konusu ayıbın sadece aracın km’sinin indirilmesinden kaynaklandığı, sözleşmeden dönme yerine semenin indirilmesinin hakkaniyete daha uygun olduğu ve buna göre davacının zararının 1.500,00 TL olduğu, davacının diğer taleplerinin yerinde olmadığı gerekçesiyle sözleşmeden dönerek bedelin iadesi talebininin reddine karar verilmiştir.

Alınan bilirkişi raporunda dava konusu aracın kilometresinin indirilmiş olması nedeniyle gizli ayıplı olarak satıldığı tespit edilmiştir. Satıcı ayıpların varlığını bilmese bile bundan davacıya karşı sorumludur. Davalı satıcının ayıba karşı tekeffül borcu bulunmaktadır. Dava konusu araç gizli ayıplı olarak satıldığı için davacının talebi doğrultusunda bedelin iadesi gerekir. Mahkemece, dava konusu aracın davalıya iadesi koşulu ile ödenen bedelin tahsiline karar verilmesi gerekirken, yazılı şeklide hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir.
    2-Bozma nedenine göre davacının diğer temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik gerek görülmemiştir.
    SONUÇ: Yukarıda birinci bentte açıklanan nedenle hükmün davacı yararına BOZULMASINA, ikinci bent gereğince diğer temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına, peşin alınan harcın istek halinde iadesine, 09/03/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2015/7985 E. , 2016/14765 K.

“İçtihat Metni”

MAHKEMESİ :Asliye Hukuk Mahkemesi

Taraflar arasındaki tazminat davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.

KARAR

Davacı, internet sitesinde davaya konu aracı gördüğünü, verilen ilanda aracın 130000 km olduğunun belirtildiğini, 15.08.2011 tarihinde 20.900,00 TL bedelle aracı satın aldığını, 22.09.2012 tarihinde aracı muayeneye götürdüğünde aracın kilometresinin 152.086 olduğunu ve bir önceki muayene tarihinde kilometresinin 178.309 olduğunu öğrendiğini ileri sürerek satış bedelinin iadesini istemiştir.
    Davalı, davanın reddini dilemiştir.
    Mahkemece, davanın reddine karar verilmiş; hüküm, davacı tarafından temyiz edilmiştir.
    1-Taraflar arasındaki uyuşmazlık, Türk Borçlar Kanununun 219-231 maddelerinde düzenlenen, ayıba karşı tekeffül hükümlerinden kaynaklanmaktadır. Satım sözleşmesinde satıcının ayıba karşı tekeffül borcunu düzenleyen Türk Borçlar Kanununun 219. Maddesinde, satıcı alıcıya karşı herhangi bir surette bildirdiği niteliklerin satılanda bulunmaması sebebiyle sorumlu olduğu gibi nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan kullanım amacı bakımından değerini ve alıcının ondan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki yada ekonomik ayıpların bulunmasından da sorumlu olur. Satıcı bu ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumlu olacağı hüküm altına alınmıştır. Alıcı ayıbı ihbar etmek suretiyle satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, imkan varsa satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme haklarına sahiptir. Somut olayda, davacı, 15.08.2011 tarihinde satın aldığı aracının kilometresi ile oynanmış olması nedeniyle ayıplı olduğunu iddia ederek satış bedelinin iadesi için eldeki davayı açmıştır. Davalı davanın reddini savunmuştur. Mahkemece, davanın reddine karar verilmiştir. Alınan bilirkişi raporunda dava konusu aracın kilometresinin indirilmiş olması nedeniyle gizli ayıplı olarak satıldığı tespit edilmiştir. O halde mahkemece tarafların delilleri değerlendirilerek sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, yazılı şeklide hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir.
    2-Bozma nedenine göre davacının diğer temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik gerek görülmemiştir.
    SONUÇ: Yukarıda birinci bentte açıklanan nedenle hükmün davacı yararına BOZULMASINA, ikinci bent gereğince diğer temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına, peşin alınan harcın istek halinde iadesine, 09/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu bilgileri bir çok forumda okudum teşekkür ederim.

Dava açmasına açılır lakin 1.200 tl ihbar + davaya 7.200 tl istedi bir avukat.Olaki kaybetme durumunda 8 9 bin tl zararla oturmakta var kafam karışık.

Nerede
    Denizli
    İletiler
    113
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tüketici mahkemelerinde 195 TL maktu harç vardır. Nisbi harca tabii değil.Tüketici mahkemesi basit yargılama usulüne tabii olduğundan İllaki avukat tutmanıza gerek yok.Maddi durumunuz elverişse adli yardım talep edin ilgili mahkemeden.Hak arama özgürlüğünde isteyen için engel yoktur kararlı olmaktır tüm yolları denerken mühim olan

Nerede
    Malatya
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Eylül 2017 de 2010 fokus otomatik titanyum paketi 47500 aldım. Arac 126315 km idi. Bur yıl da 136000 km oldu. Aracı satmak için biriyle anlaştık. Km sorgusu yapınca en son kasım 2016 muayenesinde 211000 de olduğunu anladık. Yaklaşık 100.000 km düşürülmüş. Aracı aldığım kişiye ulaştım. Ben de bilmiyordum dedi. Aracı aldığı fiyata almasını önerdim oralı olmadı. Bu sabah noterden ihtarname çektim paramın iadesini istedim. Elimde belge olarak araç alirken yaptırdığım ekspertiz belgesi var. Km 126315. Satis sozlemesi ve ihtarname var. Acaba direk savciliga suc duyurusunda mi bulunsam yoksa avukat aracılığıyla mi devam etsem? Açıkçası param yok avukatlarda epey para istiyorlar. Sonucu buradan yazarim.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    867
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Orhan AKA rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhabalar,

Her şeyden önce aracı satın alırken herhangi bir sorgulama yapma yükümlülüğünüzün olmadığını bilin. Yani alıcı -sizin gibi- hiçbir sorgulama yapmamış dahi olsa aracı satın aldıktan sonra bir ayıpla karşılaşınca (ki kilometre düşürmek aracı ayıplı hale getirir) bu ayıp sebebiyle satıcının sorumluluğuna başvurabilir.

Satıcı, 1- sorgulama yapsaydın diyemez, 2- kilometresini ben düşürmedim diyemez. Başka bir deyişle, bu tür savunmalarının değeri yoktur. Zaten satıcı, ayıpların varlığını bilmese dahi sorumludur.

Yani araç ilk sahibinin elinde iken km. düşürülmüş, 2. sahibine satılmış, daha sonra 3. sahibine satılmış ise, 3.sahibi, 2.sahibine dava açtığında, 2. sahibi bu km. düşürme işleminin 1. sahibi tarafından gerçekleştirildiğini ispat etse bile 3. sahibine karşı sorumlu olmaya devam eder. Şartları varsa 2. sahibinin 1. sahibine dava açma hakkı olabilir.

Yapılması gereken ilk şey
    bu ayıbın derhal satıcıya bildirmesidir.

Daha sonra, ayıp nedeniyle hangi seçimlik hakkınızı kullanmak istediğinizi belirleyin. Nedir bu haklar?

1.Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme.

2.Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinde indirim isteme.

3.Aşırı bir masrafı gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme.

4.İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme

Tüm bu sürece girişmeden evvel, mutlaka bir avukatından yardımından yararlanın. Aksi halde daha çok zarar etme durumunuz söz konusu olabilir.

Detaylı bilgileri makalemizde bulabilirsiniz: Kilometre Sayacı Düşürülmüş Araç Satın Alan Kişilerin Hakları

Saygılarımızla.
    İkinci el ürün satışı tüketici kanunu kapsamında mı değerlendirilir? borçlar kanunu kapsamında mı?
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yaseminyasemin rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tüketici mahkemelerinde 195 TL maktu harç vardır. Nisbi harca tabii değil.Tüketici mahkemesi basit yargılama usulüne tabii olduğundan İllaki avukat tutmanıza gerek yok.Maddi durumunuz elverişse adli yardım talep edin ilgili mahkemeden.Hak arama özgürlüğünde isteyen için engel yoktur kararlı olmaktır tüm yolları denerken mühim olan
    Yakınan üyenin yakınmasına neden olan araç ikinci el. Eğer sıfır araç olsa idi tüketici mankemesi görevli olacaktı. Burada görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir. Bahsettiğiniz tutar da harç değil gider avansıdır.

- - - Updated - - -

Alıntı frmax rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İkinci el ürün satışı tüketici kanunu kapsamında mı değerlendirilir? borçlar kanunu kapsamında mı?
    Borçlar Kanunu elbette.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Kilometre

http:www.hukuki.netshowthread.php141396-Kilometresi-Dusurulmus-Arac-Aldim

Forum