Merhaba,

Kusra bakmayın konuyu tam net olarak bulamadığım için foruma yazmak istedim, eğer bilgi kirliliği yaptıysam, çok özür dilerim.

Yaklaşık 7 ay önce bir dükkan kiraladık, iki kat dükkanı kiralarken, 5 yıllık noter onaylı sözleşmemizi yaptık ve sözleşmemizde frenshise firmamızın bizden istediği şartları dükkan sahibimize sunduk bunlardan sanırım konulay en alakalı madde aşağıdakidir.

"Kiracının kiralama konusu gayrimenkulde işletmenin gerektirdiği her türlü, onarım ve tadilat işlemlerini yapabileceğini, T****** KAHVESİ markası altında kullanılacak işletme için mecurda gerekli her türlü değişikliği yapabileceğini kiraya veren şimdiden kabul ve taahhüt eder."

Geçen ay yan binadaki iki katlı mülkiyeti kiraladık ve bağımsız olan yük taşımayan duvarı yıkarak bu mesken birleştirebileceğimizi planladık. Yapı denetim firması yıkmayı plandığımız yerin hiçbir yük taşımadığını beyan etti ancak mülk sahibimiz bu duvarı yıktırmak istemediğini belirtti.

Mülk sahibimize mimari olarak bir sorun olmayacağını ve bir kahveci dükkanı olarak yatırımımız çok yüksek olduğunu belirttik, ayrıca bu sırada frenshise firması mevcut kontrat sözleşmemizle bağımsız bir duvarı yıkma hakkımız olduğunu söyledi.

Birçok kanunu okudum, bağımsız duvar yıkmak kat sahibiyseniz farklı bir durumda ama kiracı iseniz mülk sahibine sormanız gerektiği yazıyor ancak sözleşmede mülk sahibi tüm tadilatları onayladığını noter huzurunda beyan etti.

Bu durumda gerçekten kafam karıştı, kimseyi üzmek ya da yasadışı bir yıkım yapmak gibi bir derdimiz yoktu ancak malesef mülk sahibi teyzemiz yan dükkan sahibini sevmediği için birleştirmemizi istemiyormuş.

Arkadaşlar kısacası kiracı olarak sözleşmede yer madde ile bağımsız bir duvarı yıkabilir miyim, kolon, kiriş, perdeli duvar vs yok sadece tuğla var, bilirkişi raporu nasıl alabilirim ya da belediye fen işlerine mi gitmeliyim, bu durumlarda belediyeye gitmek sanki işleri çıkmaza sürmek gibi geliyor, gerçekten hiç bilmediğim konular, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap veren arkadaşlar şimdiden çok teşekkür ederim.