+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2015
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Question Yurt Dışından Yurt İçi Projeye Geçiş-Maaş Düşürülmesi

  Merhaba, forumu taradım fakat benzer konuya rastlamadım.

  Bir Türk firmasının yurt dışı projesinde çalışmaktayım. Belirsiz süreli iş sözleşmem var. Sözleşmede yurt içi veya veya yurt dışında herhangi bir projede görevlendirilebileceğim yazıyor. Yurt dışı projesi 2-3 ay içinde bitecek. Türkiye'de başka bir proje başladı ve tam benim ünvanımda yeni bir personel arıyorlar. (Kariyer sitelerinde ilanları var).
  Geçtiğimiz günlerde Türkiye'deki projeye geçmemi söylediler. Fakat maaşım yarı yarıya düşecek. Ben de maaşım düşeceği için kabul etmek istemedim. 2-3 ay daha (bitene kadar) burada çalışmak istediğimi belirttim. Ayrıca maaşım düşerse ileride hak etme durumum olan ihbar tazminatında çok ciddi bir fark oluşacak. (Son maaş üzerinden hesaplandığı için).
  Bana şöyle bir teklif sundular: Türkiye'ye geç, 4 haftalık ihbar tazminatını verelim, kıdemin sürsün. (Kıdemin zaten yasal üst limiti var, alacağım maaş o tutardan yüksek). Normal şartlarda işe devam eden birine ihbar tazminatı ödenmez biliyorum ama bu, benim Türkiye'ye geçmem için bir nevi transfer bedeli gibi bir şey ki onlar teklif etti. Kabul ettim.
  Bir süre sonra tam Türkiye'ye dönmek üzere iken, "senin belirsiz süreli sözleşmeni fesh edip sgk çıkışını yapıp yeniden giriş yapıp belirli süreli sözleşme yapacağız ayrıca sana ihbarını değil sadece kıdemini ödeyeceğiz" dediler. Ben de prensipte anlaşmamız bu şekilde değildi deyip reddettim ve şuan yurt dışında çalışmaya devam ediyorum. Ama hissettiğim şuki; beni işten çıkaracaklar yakın zamanda.

  1) İş sözleşmem yurt içi ya da yurt dışına özel olarak hazırlanmamış, standart iş sözleşmesi. Çalışacağım yer belirtilmemiş. Görev yazısı yazarak beni yurt dışına gönderdiler.
  2) Sözleşmede yazan ücret gerçek aldığım ücretin yarısı kadar. SGK'da yarı yarıya gösteriyorlar. Geri kalan tutar, şirketin sahibinin şahsi hesabından benim hesabıma yatıyor. (TR için teklif ettikleri ücret sözleşmemde yazan ücret kadar ama her ay hesabıma yatan 2 katı kadardı).
  3) Maaş düşürülmesi çalışma şartlarında esaslı değişikliğe girer, rızamı almak zorunda değiller mi? Kabul etmediğim takdirde haklı fesih hakkım doğar biliyorum ama ihbar tazminatımı bırakmak istemem.
  4) Beni geçirmeyi düşündükleri pozisyon için halen yeni birini arıyorlar. Beni işten çıkarmadan önce veya sonra, benimle aynı unvana sahip birini alırlarsa, "fesihin son çare olma" ilkesini çiğnemiş olurlar mı?
  5) Şirket yurt dışında çalışanlar ile yurt içinde çalışanlara aynı skalada ücret ödemiyor bunu biliyorum ama oraya geçersem ciddi bir hak kaybım ve zararım olacak. "Yurt içi maaş skalamız bu şekilde, maaş düşürülmesini kabul etmek zorundasın" diyebilirler mi?

  Bu durumda nasıl bir yol izleyebilirim? Tek istediğim ihbar ve kıdemimi alarak proje bitince (2-3 ay sonra) ayrılmak. İşe iade davası açıp para koparmak gibi bir niyetim yok.

  Teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Yurt Dışından Yurt İçi Projeye Geçiş-Maaş Düşürülmesi konulu yargıtay kararı ara
  Yurt Dışından Yurt İçi Projeye Geçiş-Maaş Düşürülmesi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Nov 2015
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurt Dışından Yurt İçi Projeye Geçiş-Maaş Düşürülmesi

  Fikri olan yok mudur?

  Özet: Yurt dışından yurt içine aynı sözleşme ile geçersem ücretimi düşürme hakları olur mu?

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  20.017
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurt Dışından Yurt İçi Projeye Geçiş-Maaş Düşürülmesi

  Alıntı dede.dede rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  ...(TR için teklif ettikleri ücret sözleşmemde yazan ücret kadar ama her ay hesabıma yatan 2 katı kadardı)..
  Siz, yurtiçinde çalışmaya döneceğiniz için maaşınız düşürülmeyecek aslında,
  yurtdışında görevlendirildiğiniz için yurtiçinde çalışsaydınız alacak olduğunuzdan fazlasını almaktasınız, öyle değil mi?
  Bu durumda da durum maaşın düşürülmesi değil, bulunduğunuz ülke şartlarına göre yapılan düzenlemenin artık ihtiyaç kalmadığı için geri alınması.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Nov 2015
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurt Dışından Yurt İçi Projeye Geçiş-Maaş Düşürülmesi

  Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Siz, yurtiçinde çalışmaya döneceğiniz için maaşınız düşürülmeyecek aslında,
  yurtdışında görevlendirildiğiniz için yurtiçinde çalışsaydınız alacak olduğunuzdan fazlasını almaktasınız, öyle değil mi?
  Bu durumda da durum maaşın düşürülmesi değil, bulunduğunuz ülke şartlarına göre yapılan düzenlemenin artık ihtiyaç kalmadığı için geri alınması.
  Tam olarak öyle değil. Ben işe girerken bir maaş üzerinden anlaştım. SGK pirimi yüksek olmasın diye anlaştığım ücretimin yarısı üzerinden sgk gösterdiler. Dolayısı ile sözleşmeme de sgk'da görünen tutarı yazdılar. Yarısı resmi olarak şirket hesabından maaş açıklaması ile yatıyor, diğer yarısı şirket sahibinin hesabından açıklamasız olarak yatıyor.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yurt Dışından Yurt İçi Projeye Geçiş-Maaş Düşürülmesi

  Avukat değilim ancak yerinizde olsam bir avukata da başvurarak:

  1) Şirket sahibinin her ay banka hesabıma yatırdığı gayri resmi tutar ile maaşımı kanıtlamak için çalışırken dava açardım. Bu tutarı ileride aleyhinize de kullanabilirler, borç verdim ödemedi gibi.
  2) Eğer bu süreçte kovulursam iade davası açardım.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yurt dışından para aktarımı hkk
  Selamlar, Bu konular daha önce cok kez acılmıs ancak kendi durumuma uyan bir konu bulamadığım için yeni bir konu açmak istedim. Sorum su; Eşim...
  Yazan: napolyon07 Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 27-05-2015, 17:11:38
 2. Yurt dışından alınan kredi
  Merhaba Arkadaşlar Almanyada çalışırken bir bankadan özel ihtiyaç kredisi almıştım bunun yaklaşık yarısını ödedim 2006 Türkiyeye kesin dönüş yaptım...
  Yazan: cemal1966 Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-02-2010, 12:12:02
 3. Yurt dışından borçlanma
  20.9.61 DOGUMLUYUM. 20.9.06 DA 44 YASIMI DOLDURMUS OLACAGIM. 20.9.06 DA SSK'DAN EMEKLI OLABILMEK ICIN, TÜRKIYEDE SIGORTALILIGIM OLMADIGI ICIN,...
  Yazan: tunc2005 Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 20
  Son İleti: 14-03-2006, 20:39:42
 4. Yurt dışından bosanma
  Yurt disinda yasiyorum. Tam 1 yil once, karim belli sebeplerden oturu kendisini aldattigimi sanip, yasadigimiz ulkede yaptigini birakmayarak...
  Yazan: confidential Forum: Milletlerarası Özel Hukuk
  Yanıt: 1
  Son İleti: 31-01-2006, 17:59:45
 5. Yurt dışından boşanma
  Merhabalar, Amerikada yasiyorum ve 6 yildir evliyim..Esim ve 4 yasindaki oglum Turkiyeye kesin donus yaptilar. Bosanmak istiyorum fakat esim,...
  Yazan: confidential Forum: Milletlerarası Özel Hukuk
  Yanıt: 7
  Son İleti: 31-01-2006, 17:55:57

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.