Herkese merabalar. Yaptığımız bir kazada karşı tarafa yapacağımız ödemelere trafik sigortası ve kasko i.m.m bedeli yetmiyor. Bu durumda üzerine kalan bedeli karşı tarafın sigortası tarafından rücu edileceği düşünüldüğünde, karşı araca pert ödemesi aracın kaskosundaki yeni değer klozunun üzerinden mi hesaplanarak tarafıma rücu ettirilir? Bu durumda aracın kullanılmış aracın tüm bedelinin de ödeme garantisinin karşı taraf sigorta şirketi tarafından verilmiş olmasının beni ilgilendirmesi saçma değil midir? Mantıklı olan rayiç bedel üzerinden ödeme yapmamdır diye düşünüyorum.
Ayrıca aracın gerçek tamirat bedelinin çok daha düşük olduğundan ve şişirilerek perte çıkartılacağından neredeyse eminim. Bu durumda araç tamirata girseydi ben değer kaybını rayiç bedel üzerinden yapacaktım.
Bir de diyelim ki araç perte çıktı ve ben sıfır fiyatı üzerinden ödeme yaptım ve aracın kazalı halini aldım. Bu durumda ben aracın yeniden incelenmesini ve pert kararının bozdurulup benden mahsup edilen paranın yeniden hesaplanıp iade edilmesi için dava açabilir miyim?
Teşekkürler..