+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
    Nerede
    Elazığ
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı hisseli dükkanın diğer hissedarın onayı olmadan satışı mümkün mü?

İyi günler

Sıkıntılı olduğumuz bir konuda yol gösterilmeye ihtiyacımız var. Yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum.
    Yıllar öncesinden dedeme ait bir dükkan vardı ve bunu babam ve amcam arasında bölüştürdü. Daha sonra amcamın payının satılması gündeme geldi ve dedem babama satmak yerine başka birine satmak istedi ama 1/2 si ona satıldı ve kalanı babamın oldu. Kısacası şu an dükkanın 3/4 ü babam 1/2 si ise aynı soyadı taşıdığımız bir akrabamın üzerine. tapuda da böyle geçiyor. ayrıca dükkanımız dahil bulunduğu kısımdaki tüm dükkanlar istimlaklı.
    Dükkan daha önceden 2ye bölünmüştü ve yarısında babam iş yapıyor, diğer ortaklık olan yarısında ise 1/4üne sahip kişi babama çok cüzi bir kira vererek iş yapıyordu. resmi bir kira sözleşmesi yoktu ve bu yıl kalan kısmı babama devredecek ve babam kira bedelini verip orada iş yapacaktı.
    Ancak bu kişinin dükkanı devretmeye niyeti yok, olmadığı gibi çeşitli oyunlar oynamakta. Ben bana düşen payımı sattım gidin onlarla muhatap olun demekte ki henüz ortada resmi bir satış görünmediği gibi, sattım dediği kişiler de bunu reddetmekte, başka bir gün de satmadım demekte. Kaldıki satabileceği kısım 1/4 ve istimlaklı bir mal normalde kimsenin almak isteyeceği bir yer değil. bu kişinin amaçlarından biri payın etmediği bi değeri gösterip babama fahiş fiyata satmak ki, bunu hiçbir şekilde alacak durumumuz yok. yada satmış gibi gösterip, yine arka planda esas sahibi kendi olacak. çünkü esasında o bölgedeki tüm dükkanları alma niyetinde.

Esas yardıma ihtiyacım olan kısım, babamın avukatı bu satışın olması halinde iş mahkemeye giderse aleyhimize sonuçlanır demesi. bilirkişi gelir 1/4 lük kısma değer biçer ve sana al der alamayınca tüm mal satışa çıkarılır, sen de dükkanından olursun diyor. 40 küsür yıllık o bölgede bilinen bir esnaf, tek iş yaptığı yer burası, bu adamın hiç mi hakkı yok? Ne yani alacak paramız yok diye, var olan da elimizden de mi alınacak?

İşin içinden çıkamaz olduk. Yapabileceğimiz hiç mi bir şey yok hukuki olarak?

Hukuki NET Güncel Haber

hisseli dükkanın diğer hissedarın onayı olmadan satışı mümkün mü? konulu yargıtay kararı ara
    hisseli dükkanın diğer hissedarın onayı olmadan satışı mümkün mü? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: hisseli dükkanın diğer hissedarın onayı olmadan satışı mümkün mü?

İnsanın sahip olduğu malı satmak istememesi kadar , satmak istemesi de en doğal hakkı.Diğer hissedar payını satmak istiyorsa, size satmak istemiyorsa, yada siz almak istemiyorsanız, ortaklığın bitirilmesi davası açarak mülkün tamamının satılıp, herkesin kendi hissesine düşen miktarı alması sağlanabilir, bu her hissedar için yasalarla tanınan bir haktır.Babanız (veya siz) yada konuyla hiç ilgisi olmayıp sadece orayı almak isteyen bir de açık arttırmaya katılıp en yüksek bedeli vererek kendine ait olmayan kısmın tamamını alma hakkını kullanabilir.

Nerede
    Elazığ
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: hisseli dükkanın diğer hissedarın onayı olmadan satışı mümkün mü?

elbetteki kendine ait mülkü satmak en doğal hakkı ancak bu alım kendisi ve biz hariç hiç kimsenin işine yaramayacak çünkü tüm dükkan üzerinden 1/4 lük pay yaklaşık 1-1.5m ön cepheli bir yer. tüm dükkanı eğer hukuken mümkünse (mümkün mü?) hisse oranında duvarlarla bölünse ve tapulansa adama kalan pay işine yaramaz.
    bu nedenle satış gerçekleşse bile bu usulen sırf bu yıl kalan payı dükkan kira karşılığı bile olsa bize devretmeme amaçlı ve arka planda yine kendi sahibi olacak. malesef resmi bir işem olacağından, bilmiyorum belki satışta yapılacak bir usulsüzlük üzerinden dava açılabilir. ayrıca hukuken sorun olmasa da ahlaken uygun olmayan bir şekilde bu kişi sağımız ve solumuzdaki dükkanları da aldı. amacı ticareten bizi bitirmek. bu pay vesilesiyle tüm dükkana sahip olmayı istiyor.
    ve tüm mülkün satışa çıkması halinde maddi olarak alım gücümüz yok.
    bu nedenle elimiz kolumuz bağlı kaldık öylece. resmi olarak söylenen işlemler sadece bu kişinin işine yarıyor.
    eğer mahkeme satış derse illaki açık arttırmamı olacak, bilirkişi o payın ederini verse en azında ederinin üzerinde bir değeri istenmemiş olur?

- - - Updated - - -

elbetteki kendine ait mülkü satmak en doğal hakkı ancak bu alım kendisi ve biz hariç hiç kimsenin işine yaramayacak çünkü tüm dükkan üzerinden 1/4 lük pay yaklaşık 1-1.5m ön cepheli bir yer. tüm dükkanı eğer hukuken mümkünse (mümkün mü?) hisse oranında duvarlarla bölünse ve tapulansa adama kalan pay işine yaramaz.
    bu nedenle satış gerçekleşse bile bu usulen sırf bu yıl kalan payı dükkan kira karşılığı bile olsa bize devretmeme amaçlı ve arka planda yine kendi sahibi olacak. malesef resmi bir işem olacağından, bilmiyorum belki satışta yapılacak bir usulsüzlük üzerinden dava açılabilir. ayrıca hukuken sorun olmasa da ahlaken uygun olmayan bir şekilde bu kişi sağımız ve solumuzdaki dükkanları da aldı. amacı ticareten bizi bitirmek. bu pay vesilesiyle tüm dükkana sahip olmayı istiyor.
    ve tüm mülkün satışa çıkması halinde maddi olarak alım gücümüz yok.
    bu nedenle elimiz kolumuz bağlı kaldık öylece. resmi olarak söylenen işlemler sadece bu kişinin işine yarıyor.
    eğer mahkeme satış derse illaki açık arttırmamı olacak, bilirkişi o payın ederini verse en azında ederinin üzerinde bir değeri istenmemiş olur?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir defa karşı tarafın yaptığı hukuksuz bir şey yok.Adamın yan dükkanları alması şu an bulunduğunuz dükkanı da almaya çalışması, almak istemesi tamamen serbest piyasa içinde, ticaretin kuralları dahilinde.Dükkanın hisse oranında tek tapuya çevrilmesi gibi bir şey söz konusu değil.Ortada hakkaniyetsiz hiç bir şey yok.Yarım dükkan çeyrek dükkan kimsenin bir işine yaramayacağı(şimdiye kadar istisnai bir şekilde yürütmüş de olsanız) için adam ortaklık gidermeye baş vuruyor.Bilirkişi gelip fiyat belirleyecek.O fiyatın tam yarısından ihaleye çıkılacak.En çok kim verirse(karşı taraf, siz veya dışarıdan biri) dükkan onun olacak.Aynı satılık bir ikinci el araca veya eve en çok miktarı veren nasıl sahip oluyorsa bu da bir yerde o şekilde.Onun dışında adam sinsi sinsi bir şeyler düşünüyor, dükkanların hepsini almak istiyor, biz yılların esnafıyız gibi yaklaşımlar hukuken bir şey ifade eden yaklaşımlar değil.Yapılacak şey şu olabilir, dükkanı alamasanız da kredi veya bir yakınınızın desteğiyle ihaleye girip en azından değerinin altına satılmasını(yükselterek) sağlayabilirsiniz.Bu sayede borçla dükkana sahip olma veya değerine satılmasını sağlayarak satıştan alacağınız payı korumayı düşünebilirsiniz.Kolay gelsin.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.434
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizin %99, karşı tarafın %1 hissesi olsa da, sizin hissesi düşük olan kişiye üstünlüğünüz yok.

Diyelim ki siz 100 Lira değer biçtiniz, 25 TL verip diğer hisseyi almak istiyorsunuz. O da 75 TL verip sizin hissenizi almak isteyecek. Bu durumda adalet neyi gerektirir? Kim daha fazla verirse o diğerinin hissesini alsın. Hatta dışarıdan biri daha fazla veriyorsa o gelip tamamını alsın.

Sizin fazla hisse sahibi olarak avantajınız şu: 100 lira değer biçtiğiniz yer, arttırmada 200 lira fiyata yükselse, siz sadece kendi hisseniz dışındaki yeri 50 liraya alabilirsiniz. Zararınız 25 lira olur. Eğer tamamına sahip olmak istiyorsanız buna değer.

Ancak %25 hissesi olan kişi 200 liraya almak istediğinde size 150 lira ödemek zorunda. Zaten tamamına 100 lira, kendi hissenize 75 lira değer biçtiniz. Satarken kardasınız.

Dışarıdan gelen kişi ise 200 liranın tamamını ödemek zorunda.
    Dolayısıyla arttırmada %75 hisse sahibi olarak avantajlısınız.

Fiyatın da gerçek değerinin iki katına çıkacağını hiç zannetmiyorum. %50 fazlasına çıksa, %12,5 zararla tamamını alabilirsiniz.

Nerede
    Elazığ
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
    Ortada yasal olmayan bir durumun olmadığının farkındayım. Ve bu kişinin niyeti ne olursa olsun, elbetteki adam istediğini yapma hakkına sahip. Tek sorun yasal olarak sunulan çözümlerin hepsi mevcut durumda onun lehine. Bu kişinin yaptıklarının etik olup olmaması yasal kısmını etkilemiyor.
    Babam 40 yıllık esnaf ve ancak ayakta kalacak bir şekilde iş yapabiliyor. Tek gelir kaynağımız da orası. Bahsedilen açık arttırma günümüz şartlarında altından kalkabileceğimiz bi durum değil maalesef.
    Kimsenin hakkını yemek yada üstünlük sağlamak gibi bir amacımız da yok. Yasal olarak haklarımız neler onu öğrenmek için buraya yazdım.
    Diyelim ki tüm dükkan satışa çıktı biz 1/4 kül kısım üzerinden fiyat verip alabiliyoruz, karşı taraf 3/4 üne ve dışardan biri gelip tamamına değer biçim alabiliyor, doğru mu anladım? Öyleyse satın alma önceliği var mı, belirlenen taban hisse değeri üzerinden en yüksek fiyatı veren mi alma hakkına sahip?
    Forumda başka hisseli satışlar için şöyle bir şey okumuştum, doğru mu bilmiyorum. Hissedar kendi payını satarken diğer hissedarlara haber vermek zorunda. Vermezse diğer hissedarlar iki ay içinde itiraz edebiliyor ve satması durumunda öncelik mevcut diğer hissedarlarda. Tüm hisseli mallar böyle midir? Ya da bu doğru mu?

- - - Updated - - -

Öyle dükkan kocaman bir yer değil. Şu an yarısında iş yapmamıza rağmen malları koyduğunuzda bir kişi ancak geçebiliyor. Orası eski esnafların olduğu bir meydan. Sadece o muhitte olan belli malların satıldığı bir yer ve tamamı istimlaklı. Bizi haklı göstermeye çalışmıyorum. Tüm dükkanı hatta yarısını almadığı sürece 1/4 bizim ve onun dışında hiç kimsenin işine yaramıyor. Daha önce birisine dükkanın yarısı kendisininmiş gibi gösterip ev karşılığı bir kişiye satmaya çalıştığını ve adamın tapuda esasen 1/4 lük kısmı görünce dolandırılmaya çalışıldığını anlayıp vazgeçtiğini öğrendik.
    tapuyu gören birinin bu malı mantıken almasına imkan yok. O nedenle ne kadar yasal ve haklı da olsa böyle bir satışın gerçekleşmesi bizi zora sokma amaçlı. Eğer karşı tarafı yarısı benim diye kandırmamışsa tabi.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php139720-hisseli-dukkanin-diger-hissedarin-onayi-olmadan-satisi-mumkun-mu

evdeki hissediger hissedara satilirda digerhissedat daba acarmi
Forum