İyi Günler

% 75 Engelli Raporum bulunmaktadır.Devletin ÖTV Muafiyeti ile ilgili Engelliler için belirli şartlar bulunmaktadır.Engellinin Ortopedik engelli olup Arabayı Hareket ettirici ekipman gerekliliği yada Sol yada sağ ekstermi gibi Yada %90 ve üstü rapor ile ancak Engelli aracı alınabilir.

%40 ve üzeri ve arabayı hareket ettirici ekipman gerektirmeyen Engelliler bu haktan yararlanamıyorlar.Aile ve sosyal politikalar bakanlığına ve Maliye bakanlığına yazmış olduğum dilekçelerimde olumsuz cevap gelmiş ve bu haklardan yararlanamayacağımızı yasalar gereği yazıda belirtilmiştir.

Benim Asıl sorum ve sıkıntım.Ben Mahkeme yolu ile bu haktan faydalanmak istiyorum.

Ticari Taksilere ÖTV Muafiyeti Uygulanıyor.Taksicilere bu hak verilirken bize bu hak verildiğinde neden ayrımcalık yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının dilekçeme vermiş olduğu cevap

http://i.hizliresim.com/zaJ7mj.jpg

Maliye Bakanlığının dilekçeme vermiş olduğu cevap

https://hizliresim.com/1Jk8LG

Dilekçem

MALİYE BAKANLIĞINA

4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının 7 nci maddesi nin birinci fıkrasının 6518 sayılı kanunla değişik (2) numaralı bendiyle,kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan c bendinde belirtilen ; 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından, denilmektedir. Ayrıca; 5378 sayılı Engelliler hakkında Kanununun 3 nci maddesinin 6518 sayılı kanunla değişik bendiyle ;
Madde 3- (Değişik:6/2/2014-6518/63 md.)
Bu Kanunun uygulanmasında;
a) Doğrudan ayrımcılık: Engelliliğe dayalı ayrımcılık temeline dayanan ve engellinin hak ve özgürlüklerden karşılaştırılabilir durumdakilere kıyasla eşit şekilde yararlanmasını engelleyen, kısıtlayan veya zorlaştıran her türlü farklı muameleyi,

b) Dolaylı ayrımcılık: Görünüşte ayrımcı olmayan her türlü eylem, işlem ve uygulamalar sonucunda engelliliğe dayalı ayrımcılık temeliyle bağlantılı olarak, engellinin hak ve özgürlüklerden yararlanması bakımından nesnel olarak haklılaştırılamayan dezavantajlı bir konuma sokulmasını,

c) Engelli: Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen bireyi,

d) Engelliliğe dayalı ayrımcılık: Siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel, medeni veya başka herhangi bir alanda insan hak ve temel özgürlüklerinin tam ve diğerleri ile eşit koşullar altında kullanılması veya bunlardan yararlanılması önünde engelliliğe dayalı olarak gerçekleştirilen her türlü ayrım, dışlama veya kısıtlamayı,

ifade eder.”

Madde 4- (Değişik:6/2/2014-6518/64 md.)

Bu Kanun kapsamında bulunan hizmetlerin yerine getirilmesinde;
a) Engellilerin insan onur ve haysiyetinin dokunulmazlığı temelinde, kendi seçimlerini yapma özgürlüğünü ve bağımsızlığını kapsayacak şekilde bireysel özerkliğine saygı gösterilmesi esastır.
b) Engelliliğe dayalı ayrımcılık yapılamaz, ayrımcılıkla mücadele engellilere yönelik politikaların temel esasıdır.
c) Engellilerin tüm hak ve hizmetlerden yararlanması için fırsat eşitliğinin sağlanması esastır.
d) Engellilerin bağımsız yaşayabilmeleri ve topluma tam ve etkin katılımları için erişilebilirliğin sağlanması esastır.

Ayrımcılık
Madde 4/A- (Ek:6/2/2014-6518/65 md.)

Doğrudan ve dolaylı ayrımcılık dâhil olmak üzere engelliliğe dayalı her türlü ayrımcılık yasaktır.
Eşitliği sağlamak ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak üzere engellilere yönelik makul düzenlemelerin yapılması için gerekli tedbirler alınır.
Engellilerin hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanmasını sağlamaya yönelik alınacak özel tedbirler ayrımcılık olarak değerlendirilemez.
4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen ÖTV muafiyeti ve MTV muafiyeti talebinde bulunmaktayım. 5378 sayılı Engelliler hakkında Kanununun 3. Ve 4. Maddelerinde belirtilen ayrımcılık yapılamaz ibarelerine dayanılarak Engelliler arasında yapılan ayrımcılığın ( Ortopedik ve Diğer Engel Grublarının ) ortadan kaldırılması ve %40 ve üstü engelli raporu olan bütün engellilerin ÖTV ve MTV muafiyetinden faydalanması gerektiğini düşünmekteyim.

Gereğini Bilgilerinize arz ederim.