Merhaba değerli hukukçu büyüklerim;

Kurumsal bir markette kasiyer olarak çalışıyorum. İşyerimizde bizden kasaya gelen her müşteriye 1 liralık bir çikolatayı önermemiz isteniyor, haftalık sıralamaya göre en çok satan 10 şubenin persenollerine 30 tl prim ödeniyor. Ben insanı küçük düşüren, dilencileştiren bu uygulamayı hiçbir zaman yerine getirmedim. Yaklaşık 1 senedir de böyle hafif azarlar işiterek devam ettim. Bölge müdürünün değişmesiyle baskı arttı. En az satan şube olduğumuz gün bölge müdürü ile tartıştık, ben kendisine pazarlamacı değil kasiyer olduğumu ve bana yapmak zorunda olmadığım işlerle baskı yapamayacağını söyledim. Her müşteriye "bu çikolatayı (marka belirtmek istemedim) almak ister misiniz?" diye sormak zorundaymışım, demediğim görüldüğü taktirde hakkımda tutanak tutulup işten kovulacağım bana bölge müdürü tarafından söylendi.

İşe ilk girdiğim zaman "önerili satış" diye bir uygulama yoktu ve işe giriş evraklarımızda imzaladığımız sözleşmede de böyle bir ibare yoktu.

İşyerinin benden böyle birşey isteme hakkı var mıdır? Bu konu mobbing davasına mı konu olur yoksa emre itaatsizlik gibi yorumlanıp işten atılmama sebep olur mu?
Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.