Merhaba değerli hukukçular
Benim sorunum ve kafamı karıştıran soruya kesin bir cevap alamadığımdan buraya yazmak hasıl oldu. Eşimle boşanma süresince tanıştık ve boşanma süreci çeşitli sebeplerle 3 yılı aşkın sürdü. kesin boşanma tarihinden yaklaşık 5 ay önce resmi nikah yapamadığımızdan dini nikah kıydık ve çocuğumuzun dühul tarihi de yaklaşık kesin boşanmadan sonra oldu. ve kensin boşanma tarihinden önce evlenmek istediğimizde ise iddet müddeti olduğundan bunu yapamadık kaldırmak istediğimizde de eşim hamile olduğunu öğrendiğimizden kaldıramadık. özet buydu.
şimdi çocuğumuz dünyaya geldi ve nüfusa gittiğimizde eski eşinin üzerine çocuğu yazdırdılar. Ben eski eşiyle irtibata geçip durumu anlattım. ve internetten de öğrendiğim kadarıyla onun dava açabileceğini kendisine bildirdim ve ortak bir dilekçe oluçşturduk. Ancak kendisi mahkeme kalemine gittiğinde çocuğa kayyım atanmasının zorunlu olduğunu dilekçeye en az 3 yıldır hiçbir şekilde eş ilişkisi kapsamında görüşmediklerini yazmasına rağmen gen analizi ve kan testi yapılacağını söylemişler.
Sormak istediğim şu
Şahitler var. Dilekçede de çocuğa kayyım atanmasını istemediğimizi gen analizi ve kan testine gerek olmadığını çünkü şahitlerle ve kabullerle çocuğun biyolojik babasının ben olduğumu yazdık. Ancak mahkeme kalemi ne olursa olsun illa çocuğa sulh hukuk mahkemesi tarafından kayyım atanacağını ve aynı zamanda gen analizi ve kan testi yaptırılacağını söylemiş. Maddi durumumuz kredilerden ve yeni evlendiğimzden ötürü oldukça zayıfladı. Çocuğumuz için kayyım atanmaması ve analiz yapılmamasıyla babalık bağımı oluşturamaz mıyım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.