+ Konuyu Yanıtla
1 den 5´e kadar toplam 5 ileti bulundu.

Konu: Lisede Disiplin Cezası

Lisede Disiplin Cezası Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Giresun
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Lisede Disiplin Cezası

Herkese merhabalar,ben Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisiyim.Geçen cuma günü bir olay yaşadım siteyi de yeni gördüm ve bana yararlı olabileceğini düşündüm ve bu konuyu açma gereği duydum.Konuyu ayrıntısıyla anlatacağım.Lütfen hepsini okursanız çok sevinirim.

Olay aslında çok basit,benim saç yıkama takıntım var.Saçım aşırı yağlı yıkasam bile 4-5 saat sonra rahatsız edici bir kayganlık ve koku oluyor.Dolayısıyla ben okulda 2 günde bir saçımı ya ıslatırım ya da normal yıkarım ve çok rahatlarım.Suyu kaloriferde ısıtıyorum ve saçımı bazen ıslatıyorum yada geçici bir şekilde sabunla yıkıyorum.Okulumuzun tuvaletinde de sorun var sürekli tıkanıyor konuyla ilgili birçok kez açıklama yapılmıştı.Ben geçen gün pet şişeyle ısıttığım suyla saçımı yıkadıktan sonra acelem olduğu için pet şişeyi sorumsuz bir şekilde tekrar geldiğimde atarım diye demir peçete rulosunun olduğu yere takıp çıkmıştım.Çıkmadan da saçımı yıkadığım için annem genelde kızar hasta olacaksın diye bende bu yüzden hasta olurum korkusuyla 10-15 ince peçete alıp kuruladım ve atıp çıktım.Sonradan o tuvalete başka girenler de olmuş ve tuvalet tıkanmış.Ben daha önce de benzer şekilde saçımı yıkadığım için peçeteyi fazla kullanıyordum ve okul idaresi araştırmış beni çağırdılar konuştular.Yanlarına gittiğimde sınavım olduğu için çok kısa konuşabildik bana attığım pet şişeleri naylon poşet içine alıp gösterdiler ve müdür yardımcısı ben çıktıktan bir süre sonra gidip pet şişeyi ve peçeteleri görünce resmini çekmiş.Tabi benden sonra giren birkaç kişi de o tuvaleti kullanmış ve orası kirlenmiş.Ben de pet şişeyi attığımı ve tuvaleti temizlemeden bıraktığımı kabul ettim.Müdüre "Sizin takdiriniz,yanlış yaptım." dedim ve suçumu kabul ettim.Ama yanında bulunan müdür yardımcısı yapı olarak öğrencilerle ve velilerle çok uğraşan birçok kez arkadaşlarımla da sorun yaşayan ve pek sevilmeyen bir idareci.Bana bu işin savcılık boyutu var diyerek sürekli beni korkutmaya konuşturmaya çalıştı.Bende sınavım olduğu için hızlı çıktım.Okul çıkışından önce tekrar müdür yardımcısıyla konuştum.Olay şöyle anlaşılmış ki bugüne kadar tıkanan tüm tuvaletleri benim yaptığımı düşünüyorlar ve bunu kasten bilerek yaptığımı zannediyorlar.Ben kabul ettim derken sadece birkaç kez pet şişeyi attığımı ve peçeteyi attıktan sonra sifonu çekmediğimi kabul ettim.Odasında konuşurken bu olayı kimse bilmiyor eğer öğrenirseler okuldaki erkek öğrenciler seni linç eder,u peçeteleri top top alıp harcayan sendin demek gibi konuşmalar yaptı.Ben sonra kendim bundan önceki olaylarla alakam olmadığını ve sadece birkaç kere pet şişe attığımı ve tuvaleti kirli bırakıp acele çıktığmı söyledim.Saç yıkama takıntımın olduğunu da söyledim ama tabi pek inandırıcı gelmedi.Ama saçım gerçekten yapı olarak çok hızlı şekilde yağlanıp kokmaya başlar.Pazartesi günü velimle gelmemi ve disiplin kurulu oluşacağını söylediler.Eve geldiğimde öğrendim ki ben olayı tam olarak izah etmeden önce ben kabul ediyorum suçumu dedikten sonra annemi aramış ve sizin oğlunuzdan memnun değiliz savcılık falan uğraşmayalım gelin oğlunu alın gidin,yoksa bu okulda 400 erkek var sonucunu siz hesaplayın vb. annemi tehdit etmiş.Benim babam yok vefat etti.Her babasının durumu öyle olan kasten zarar verirse nolur bu devletin hali demiş.Annemi de sakin sessiz bulmuş ve tehdit etmiş.Çok sinirlendim ve merak ettiğim birkaç soru var.Olay tuvalette gerçekleşiyor yani ellerinde kanıt olarak tuvaletteki kağıt rulosuna taktığım pet şişelerin resmi ve peçetelerin resmi var.Bana parmak izine bakılacak demişti ama ben zaten attığım birkaç pet şişe ve temizlemeden bıraktığımı kabul ettim.

Bugüne kadar okulda hiçbir idareci yada öğretmenle sorunum olmadı.Sessiz ve sakin biriyim.Aceleci ve sorumsuz birkaç davranış yaptım kabul d ettim.Şu andan itibaren bu kadar saçma bir neden yüzünden "Okul malına zarar vermek"gibi bir suçtan ceza alır mıyım ? Şu anda tam olarak hala detaylı bir konuşma yapmadık ama büyük ihtimalle disiplin kurulu toplanacak.Müdür yardımcısı isterse savcılığa o resimleri verebilir mi ? Ya da bu kadar saçma bir şey için savcılık soruşturma başlatır mı ?
    Bugüne kadar birçok kez tuvalet sabunluğunu kıran,peçetelerle tuvalet tıkayan veya kirli bırakan birçok kişi vardı ve bunları yapanın benim olduğumu düşünüyorlar.Müdür yardımcısı beni nakille okuldan gitmem için ikna etmeye çalışıyor.Pazartesi günü tekrar durumu anlatacağım çünkü sınavım olduğu için acele çıktım ve konuşamadım olayıda suçlu gibi bir izlenim bıraktım.Bu durumun sonunda ne olabilir cevaplarınızı bekliyorum zaten sınav stresiydi kardeşlerimdi birçok işle uğraşıyorum.Okulum gayet iyi ve okulumu kaybetmek istemiyorum.Biraz uzun yazdım ama okuduysanız ve bir cevap yazabilirseniz sevirinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Lisede Disiplin Cezası konulu yargıtay kararı ara
    Lisede Disiplin Cezası konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    68
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Lisede Disiplin Cezası

Bence durum düşündüğünüzden çok daha ciddi. Hiç de basit ve saçma değil. Anladığım kadarı ile o okulda sık sık tuvaletler yabancı maddelerle tıkanıyor, sabunluklar kırılıyor, kağıt peçeteler rulolar halinde tuvalete atılıyor ve belli ki bunlar kasıtlı yapılıyor. Belki başka türlü zararlar da veriliyor.

Doğal olarak okul idaresi bu durumu takibe almış ve sizin yaptığınızı tespit etmiş. Saçınızın çabuk yağlanması nedeni ile okulda saç yıkadığınıza ne disiplin kurulunu ne de savcıyı inandırabilirsiniz.

Alacağınız disiplin cezasından başka idare durumu savcılığa intikal ettirir ise Kamu malına zarar vermenin cezası 1 yıldan 4 yıla kadar hapistir. Yaş küçüklüğü hükümlerinden faydalanabilirsiniz.

Sizin açınızdan işin daha kötü tarafı idarenin bu durumu savcılığa bildirmek zorunda olmasıdır. Yani isteseler de istemeseler de bildirmeleri zorunludur. Aksi halde 5237 s. Türk Ceza Kanunu'nun 279. maddesi gereği bu durumu savcılığa bildirmeyen okul idarecileri 6 ay ile 2 yıl arasında ceza almak zorunda kalacaklardır. Sizin için de böyle bir riski göze alacaklanı sanmıyorum.

Zaten son sınıftaymışsınız. Şurada 5 ay sonra bitecek. Eğer kaydınızı başka okula almayı kabul etmeniz karşılığında olayı kapatma teklifi getirirler ise bu şansınızı iyi değerlendirin derim. Başka birileri olayı şikayet konusu yapmadıkça da bundan siz de idareciler de zarar görmezsiniz, kapanır gider.

Nerede
    Giresun
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Ahmet KARAVELİOĞLU rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bence durum düşündüğünüzden çok daha ciddi. Hiç de basit ve saçma değil. Anladığım kadarı ile o okulda sık sık tuvaletler yabancı maddelerle tıkanıyor, sabunluklar kırılıyor, kağıt peçeteler rulolar halinde tuvalete atılıyor ve belli ki bunlar kasıtlı yapılıyor. Belki başka türlü zararlar da veriliyor.

Doğal olarak okul idaresi bu durumu takibe almış ve sizin yaptığınızı tespit etmiş. Saçınızın çabuk yağlanması nedeni ile okulda saç yıkadığınıza ne disiplin kurulunu ne de savcıyı inandırabilirsiniz.

Alacağınız disiplin cezasından başka idare durumu savcılığa intikal ettirir ise Kamu malına zarar vermenin cezası 1 yıldan 4 yıla kadar hapistir. Yaş küçüklüğü hükümlerinden faydalanabilirsiniz.

Sizin açınızdan işin daha kötü tarafı idarenin bu durumu savcılığa bildirmek zorunda olmasıdır. Yani isteseler de istemeseler de bildirmeleri zorunludur. Aksi halde 5237 s. Türk Ceza Kanunu'nun 279. maddesi gereği bu durumu savcılığa bildirmeyen okul idarecileri 6 ay ile 2 yıl arasında ceza almak zorunda kalacaklardır. Sizin için de böyle bir riski göze alacaklanı sanmıyorum.

Zaten son sınıftaymışsınız. Şurada 5 ay sonra bitecek. Eğer kaydınızı başka okula almayı kabul etmeniz karşılığında olayı kapatma teklifi getirirler ise bu şansınızı iyi değerlendirin derim. Başka birileri olayı şikayet konusu yapmadıkça da bundan siz de idareciler de zarar görmezsiniz, kapanır gider.
    Cevabınız için teşekkür ederim evet okulda sık sık olmasada geçen sene sabunluk kırılmıştı ve bu sene birkaç kere tuvalet tıkanmıştı.Ben bir kere saçımı yıkadıktan sonra peçeteleri atıp öylece çıktığım ve sonrada başkaları girip kirlettiği için benim yaptığımı düşünüyorlar.Ben tekrar velimle gidip görüşeceğim durumu ama hemen nakil mi almalıyım yoksa suçumun olmadığını anlatmak için disiplin kurulu kararını mı beklemeliyim ? Bir merak ettiğim konu da savcılığa bildirildikten sonra durum nasıl gelişir ? Açıkçası alakam olmayan başkalarının yaptığı davranışın cezasını ben çekecek gibiyim.Obsesif kompulsif bozukluk denilen takıntı hastalığı var bende.Saçımı yağlandığı an hemen yıkıyorum yoksa rahatsız ediyor.Gerekirse rapor da alırım.Suçsuzluğumu ispat etmek için başka ne yapabilirim ?Tavsiyeniz nedir ?Şu anda ellerinde hiçbir kanıt yok.Sadece demir çubuğa taktığım pet şişenin resmi çekilmiş ve tuvaletteki peçeteler çekilmiş.Yani ellerinde bir kanıt yok.Böyle bir durumda iş savcılığa gitse bile ne olur ben bu aşamayı merak ediyorum yani kanıtları yok.Bana neden peçeteleri israf ettin dediler ben bi kere saçımı yıkarken 9-10 peçete kullandığımı söyledim.Onların dışındaki geçmişte olanlarla ilgim alakam yoktur dedim.Zamanınızı alıyorum ama annem de endişelendi sizce gidişat nasıl olur ?
    Konu Yankee52 tarafından (16-12-2017 Saat 13:58:17 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    68
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kamu malina zarar verme suçu resen takip edilir. Yani olay savcılığa intikal ettiğinde artık geri dönüşü olmaz. Savcılık eldeki delil durumuna bakarak dava açar ya da takipsizlik kararı verir. Takipsizlik kararı verirse olay kapanmış olur. Dava açarsa dosya mahkemeye gider ve yargılama aşaması başlar. Davanın nasıl sonuçlanacağını olayı, delil durumunu, idarecilerin mahkemede ne diyeceklerini bilemediğimizden dava söyle sonuçlanır diyemeyiz şimdiden. Ancak ceza alma ihtimaliniz var tabi ki.

Obsesif kompulsif bozukluk ceza almanıza engel değildir. Cezai ehliyetiniz olmadığı yönünde rapor gerekir ki, zaten böyle bir rapor alırsanız da sosyal yaşamınız bütünüyle sona erer. Böyle bir rapor vereceklerini de sanmıyorum zaten.

Veliniz ben olsam 5 - 6 aylığına bir başka okula naklinizi alırdım. En risksiz yol bu görünüyor çünkü. Yazdıklarımı da dikkate alarak anneniz ve diğer aile büyükleriniz ile oturup konuşarak bir karar verin.

Nerede
    Giresun
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Ahmet KARAVELİOĞLU rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kamu malina zarar verme suçu resen takip edilir. Yani olay savcılığa intikal ettiğinde artık geri dönüşü olmaz. Savcılık eldeki delil durumuna bakarak dava açar ya da takipsizlik kararı verir. Takipsizlik kararı verirse olay kapanmış olur. Dava açarsa dosya mahkemeye gider ve yargılama aşaması başlar. Davanın nasıl sonuçlanacağını olayı, delil durumunu, idarecilerin mahkemede ne diyeceklerini bilemediğimizden dava söyle sonuçlanır diyemeyiz şimdiden. Ancak ceza alma ihtimaliniz var tabi ki.

Obsesif kompulsif bozukluk ceza almanıza engel değildir. Cezai ehliyetiniz olmadığı yönünde rapor gerekir ki, zaten böyle bir rapor alırsanız da sosyal yaşamınız bütünüyle sona erer. Böyle bir rapor vereceklerini de sanmıyorum zaten.

Veliniz ben olsam 5 - 6 aylığına bir başka okula naklinizi alırdım. En risksiz yol bu görünüyor çünkü. Yazdıklarımı da dikkate alarak anneniz ve diğer aile büyükleriniz ile oturup konuşarak bir karar verin.
    Anladım o zaman pazartesi velimle gittiğimde müdürle konuşalım tekrar belki olay bir ihtimal orada savcılığa gitmeden kapanabilir.Eğer olmazsa dediğiniz gibi görüşmenin sonucuna göre nakil alırım.Çok talihsiz bir olay hiç beklemediğim bir anda oldu cevabınız için çok teşekkür ederim ve iyi günler dilerim.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php138887-Lisede-Disiplin-Cezasi

http:www.hukuki.netshowthread.php138887-Lisede-Disiplin-Cezasi2019 disiplin cezalari lise20182019 lise disiplik ceza20182019 lise disiplin cezalise disiplin cezasilise
Forum