Tüm arkadaşlara kolay gelsin öncelikle,

Ben devlet bankasında taşeronda 2 sene 4 ay teknik servis görevinde bulundum. Burada çalıştığım sürede 4 teknik servis işçisinden 3 kişisi vardiyalı 1 kişisi müdürün torpili ile gündüz sabitteydi. Haliyle 3 kişi 4 gün 12 saat üstüne 2 gündüz 2 gece 2 izin şeklinde çalışmaktaydık. Tabi hal böyle olduğu için bir çok defa üstüme durumu belirtsemde hiç birşey elde edemedim. Firmamızın insan kaynaklarına da benimle bu haksızlıklara karşı mobing uyguladıklarını belirttiğim halde beni İK ya şikayet ettiğim için iş yerinin ortamını bozmaktan atama yapıp taşeron firmanın elinde bulunan başka projelere atama yaptılar. Atama formuna ben imza atmadım.

Şimdi hala aynı firma da çalışmaktayım. Bir dava açmaya hazırlanıyorum ama dilekçeye nasıl ne şekilde yazmam gerektiğini açıkcası bilemiyorum.
Bildiğimiz üzere iş hukukumuzda 8 saat üzeri çalışmada mesai ödeme zorunluluğu mevcut. Ben çalıştığım süre boyunca bordromda böyle bir mesai işlenmedi normal maaş üzerinden gösterildim. aslında haftada 5 gün 12 saat iş yerimde geceli gündüzlü bulundum.

Kaba bir hesap yaptığım zaman 45 saat çalışma olması gerekirken benim 60 saat çıkıyor. Yani haftalık 15 saat fazla çalışmış oluyorum. Bir de bunun gece gündüz olayı varmış zannedersem.

Şöyle ki; 12 saatin 1,5 saatini 1 günden düştüğümüzde geriye 10,5 saat kalıyor. 5 ile çarptığımızda 52,5 saat yapıyor. yani haftalık 7,5 saat fazla çalışmadan aylık 30 saat mesai haklarım orada kalmış oluyor. Yanlış bir durum var ise lütfen belirtiniz.

12.08.2014 tarihinden, 27.12.2016 tarihine kadar toplamda 28 ay bu şekilde çalıştığıma göre benim kaba hesabıma göre 840 saat alacaklı olmuş oluyorum.

Bu şekilde çalıştığımı ispatlayacak imza kağıtlarımın bir kısmının fotokopisi elimde mevcut.
Şahitlik yapıcak benimle aynı görevde orada çalışan bir arkadaşım hala çalışmakta. Aynı zamanda orada çalışan güvenlik görevlisi ve aynı firma elemanı olan temizlik ekibinden bir çok kişide şahitlik yapabilir.

Bu durumlarda dava açmam sizlerce doğru sonuçlar elde etmemi sağlar mı?
Ne şekilde bir dilekçe yazıcağım konusunda pek fikir sahibi değilim bir örnek gönderebilirmisiniz?

Biraz konunun dışında olucak ama bu firmada hala çalışmaktayım 1 senedir başka projede 8 saat olarak hakkım ne ise ona göre çalışmaktayım. Diğer mağduriyetimi sebep göstererek başka bir iş bulsam kıdem tazminatı açabilirmiyim?