Merhabalar, 2013 yilinda 15-18 yas arasinda iken isledigim credit card fraud suclari yuzunden 1 kez tutuklandim ve arastirmaya devam edilmesi gerektiginden tutuksuz yargilanmak uzere serbest birakildim ve 2 hafta icerisinde ulkeyi terkettim. Ulkeyi terkettikten sonra da 118 80 i arattirarak uzerime acilmis 3 adet daha dava oldugunu ogrendim. Su anda askerlik yasimdayim ve davalarin ne durumda oldugunu bilmiyorum. Bu ay sirasinda konsolosluga yazili olarak posta ile e-devlet sifresi basvurusu yaptim fakat benim icin yapilamayacagini. Eger detayli bilgi almak istiyorsam disisleri bakanligi ile gorusmem soylendi. Davalarim yuzunden veya askerlik yuzunden tutuklama kararim oldugundan dolayi e-devlet sifresini alamadigimi dusunuyorum. Eger vekalet alip Turkiye'de bir avukata gonderirsem bu davalarla ilgilenip kapatabilme olasiligi var midir ? Pasaportumu yenilemek istiyorum fakat ogrendigim kadariyla tutuklama karari olan kisilere sadece 15 gunluk gecici pasaport verildigini ogrendim. Bana verilip verilemeyecegini bilmiyorum fakat e-devlet sifresini de ayni sebepten dolayi alamadigimi tahmin ediyorum. Bu yuzden pasaport basvurumun da ayni nedenle red edilecegini dusunuyorum. Bu davalari yurt disi uzerinden kapatma olasiligim var mi ? Yoksa sure asimi gibi bir kanundan yararlanma olasiligim var mi ?
Tesekkurler.