Merhabalar

6 aydan kısa bir süredir bir firmada çalışmaktayım. 1 yıllık belirli süreli iş sözleşmem vardı ve 2 haftalık ihbar tazminatı da dahil olmak üzere son maaş gününden çıkarıldığım güne kadarki maaşım verilerek işten çıkarıldım.

6 aydan önceki fesihlerde belirsiz süreli sözleşmelerde bir hak talep edemiyoruz sanırım fakat belirli süreli sözleşmelerde nasıl bir hukuki yol izlemem gereklidir?

Belirli süreli iş sözleşmemde her iki taraf için de bir tazminat bilgisi bulunmamakla birlikte, sadece taraflar anlaştığında iki taraf da bir tazminat ödemeden uzlaşır gibi bir madde bulunmakta.

Ayrıca imzalamam gerektiği söylenen belgelerden birisinde dikkatimi çektiği kadarıyla (henüz imzalamadım, paranın ödeneceği gün imzalayacağımı söyledim ve konuda uzlaştık), geçmişe dair haklarımı aldığımı ve şirkete dair bir hak talep etmeyeceğimi beyan ettiğimi söyleyen bir madde vardı. Yanlış anlamış olabilirim fakat bu eğer haksız yere çıkarılmış olsam da bu haklarımdan feragat ettiğimi gösterdiğini düşündüm.

Fazla uzatmak istemiyorum çünkü olayın şokunu tam olarak atlatamamış durumdayım, hiç bir belirti uyarı yokken bir anda bu şekilde bir işten çıkarma bana yanlış geldi. Belirli süreli iş sözleşmelerine göre bir hak talep etmem mümkün mü yoksa 6 aylık süreyi doldurmuş olmam mı gerekli?

2 aylık resmi deneme süresini aştım ve sgk'da orada çalıştığıma dair gerekli belgeler mevcut.

Hatalı bir ifade bulunduysam affoluna, eksik olarak gördüğünüz bir durum varsa ek olarak izah edeblirim.

Teşekkürler şimdiden