Öncelikle buradaki bütün ablalarıma, abilerime selamlar diyerek başlamak istiyorum. Lise 2. sınıfa yeni geçmiş bulunmaktayım 9. sınıfta elimde olmayan sebeplerden dolayı meslek lisesine gitmek zorunda kaldım. İstemeyerek gittiğim bir okul olduğu için ilk dönem devamsızlık yaptım ve hatamın farkına varıp 2. dönem derslerime sıkı çalışıp ve devamsızlık yapmayarak iyi bir ortalama ile bitirdim. Anadolu lisesine nakil veremedim devamsızlıktan dolayı bunun sebebi ise okulun benim başarımı ve sorunları bildiği için geçireceğine söz vermesiydi. Yaz tatilinin ağustos ayı içerisinde 10. sınıf nakilleri açılmıştı bende şansımı deneyip bir anadolu lisesine nakil verdim. Ayın son iş gününde açıklanacağı için kesin gireceğimin bir kanıtı yoktu. Ayın son iş gününde nakilim onaylandı. Aradan 2 veya 3 gün geçtikten sonra yıl sonu ortalamamın 4 5 puan düştüğü ve almanca dersinden sorumlu kaldığımı gördüm. Ben bu satırları kendimi savunmak için yazmıyorum ama ortada bir haksızlık var ve ben hakkımı savunmak istiyorum. Meslek lisesinde zorunlu haftada 2 saat mesleki ve gelişim dersi gördüm ve iyi notlar aldım. Sırf 1 sene meslek lisesine gittim diye görmediğim almanca dersinin 9. sınıftaki sorumluluğunu vermek zorunda mıyım? 2 gün önce almancadan özel derse başladım ve ailemin durumu 9. sınıf açığını birden kapatmaya yeticek durumda değil. Ben 9. sınıf sorumluluğuna mı çalışayım yoksa 10. sınıf almanca sınavına mı bu konuda gerekirse dava açmayı düşünüyoruz.Çalışmayı deniyorum ama eylül ayı içerisinde sınav var ve ben muhtemelen şubattakine giricem lütfen ablalarım ve abilerim bu konuda ne yapmam gerektiğini ve tavsiyelerinizi söyleyin. Benim gibi nakil yüzünden görmediği bir dersin sorumluluğuna kalmış bir sürü öğrenci için bu işe bir dur demeliyiz.